Grška prehrana

Speranza  

član od: 4.1.2005

sporočila: 11

tema odprta - 11. jan 2005 22:02 | ogledi: 3.870 | odgovori: 7

Naj vas vse najprej lepo pozdravim, sem nova tukaj, vendar zelo presenečena nad super recepti in prispevki. Mene predvsem zanima čim več o grški kuhinji. Pa sem že precej brskala po netu, pa nisem našla kaj konkretnega. Predvsem me zanima, kakšne začimbe uporabljajo, kakšen način priprave hrane imajo, pa tudi kakšen recept je dobrodošel.

LP in hvala,

Speranza

Speranza

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. jan 2005 10:45

Obstaja ena zelo fajn knjiga grška kuhinja - je v Slovenščini, ampak precej draga - okrog 7000 - to je tudi razlog, da je še nimam Lahko si jo mogoče kje izposodiš ali pa prepišeš kak recept kar v knjigarni - to jaz na veliko prakticiram:) Potem pa pol teh knjig pokupim:). Jaz sem poizkusila recept, ki je bil kot rekalma za to knjigo - polnjeni lignji na žaru (s feta sirom...) in so suuuuuper! Fant jih totalno obožuje, je pa precej dela! Sicer je ena tradicionalna zadeva riž z dodatlki, zavit v mlade trtne liste, povezano, spečeno ali skuhano - navadno spečeno in polito s prelivko. Pa seveda giros (isto ko turški kebab), polnjeni paradižniki s kuskusom ali rižem, jogurtne omakice in raznorazni jagenčki... Od sladic vem, da imajo svoj božični kruh, ki je sladek, z mandlji, pa baklave,... Način priprave: veliko pečejo na žaru, pa giros/kebab verjetno več, kako se dela (rzličnomeso na vrtljivem kolu pečejo in polivajo z mastjo - to težko narediš doma, pojdi na kebab b Lj.), radi uporabljajo jogurt in sveži sir (kako se tega naredi po balkanski metodi, je opisala julija), veliko tudi ovčjega in kozjega. Seveda tudi grozdje (tudi v obiliki vina), paradižniki in sploh morski sadeži. Dostikrat delajo razne nadeve za zelenjavo... Mislim pa, da klasična gr. kuhinja ne pozna testenin, vendart ne vem, samo zdi se mi, da jih nisem nikjer zasledila, zalo radi pa imajo meso. Vse, kar pečeš, peči na olivnem olju, prej daj v marinado iz tega olja iz zelišč - uporabljajo seveda mediteranska: rožmarin, bazilika, origano, timijan, sladka in pekoča paprika,... Pa gotovo še kaj svojega:) Sladice navadno polijejo s sirupom iz sladkoraja, melaze, vode,... Zato so zelo sočne in zelo sladke. Veliko uporabljajo oreške: orehe, še več pinje/pinjole, pistacije itd... Več ti bojo povedali drugi, ki majo to ali kako drugo knjigo - v ang. je še ena dobra greek cousine od Awstralian woman weekly magasine. Obstaja še ena mala (A5 forma), ampak ta pa ni dobra (meni ne). Upam, da je vsaj malo pomagalo. Veri

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

12. jan 2005 19:39

Pod rubriko članki imaš opisano grško kuhinjo. Grška hrana vsebuje veliko zelenjave (paprika, paradižnik, kumare, jajčevci, bučke,..) pripravljene na vse mogoče načine predvsem z olivnim oljem in feta sirom, ter jogurtom. Meso je predvsem jagnjetina, ribe, ...Imajo zelo dobre mesne pite. Hrana pa tudi ni povsod enaka, kakor tudi pri nas ne. Lejčy

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

12. jan 2005 21:38

Da upravičim moj podpis - jutri bom imela zajtrk z pravim grškim medom. Lumpica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. jan 2005 18:49

Knjiga o grški kuhinji, ki jo omenja Veri, je res prima, jaz sem jo dobila za darilo. Okusi so nam blizu, še posebej uživajo tisti, ki imajo radi zelenjavo in sveže začimbe pa olivno olje. Knjiga je vredna svojega denarja. Mamamia mamamia

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

15. jan 2005 10:18

Jaz sem dobila čudovito knjigo GRŠKA KUHINJA v slovenskem jeziku.Izdala jo je založba DIDAKTA iz Radovljice. Napisala pa Rena Salaman.Koliko stane ne vem, je pa vredna denarja.Ima tudi zelo veliko dobrih slik, da dobiš apetit in željo do kuhanja.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. jan 2005 12:23

Po moje je to ista knjiga, ki bi jo jaz rada dobila... S polnjenimi lignji na žaru na naslovnici... Veri

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

16. jan 2005 8:20

Tako je. Pokličite Didakto na telefon 04 532 02 00 in se boste dogovorili. Nebo Vam žal.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti