Maksi banane

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

tema odprta - 11. jan 2005 19:48 | ogledi: 4.740 | odgovori: 8

V tujini sem tudi letos kupila maksi babane - dolge 30 cm in več. So zeleo trde in zelene in jih ni mogoče jesti "surove". Smo jih lani poskusili, pa nam je usta kar skupaj vleklo (še hujše, kot pri nezrelem kakiju!). Lani smo čakali kar nekaj časa, da bi se mogoče omehčale in bi jih lahko pojedli - pa se niso in so šle vse v smeti. Kolikor sem potem dobila informacije, naj bi se take banane kuhale ali pekle. Letos sem eno poskusila narediti po navodilih iz tujine (narediti karamel, zaliti z nekaj vode in v tem peči oz. kuhati banane, zatem še posuti z dodatnim sladkorjem), pa nam končni rezultat ni najboljši (se mi zdi, da imajo banane okus moknatega krompirja). Če ima kdo kakšno izkušnjo s pripravo teh maksi banan, se priporočam za recept oz. za nasvet za uporabo. Sicer bodo spet romale na kompost...

LP

Nada

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

11. jan 2005 19:58

nadaM, nekje sem prebrala, da se te banane kuhajo kot krompir, da se naredi pire, kaj več pa se ne spomnim, mogoče ti bo res kdo drug lahko pomagal. Galja

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. jan 2005 7:58

Pojdi na google in vtipkaj "plantanos" oziroma "plantains" (angleška beseda), tako se reče tem zelenim bananam in malo pobrskaj. Tukaj imaš en recept za prvo silo. http://www.recipehound.com/Recipes/0494.html Loni Makaroni

Marinka  

član od: 3.9.2001

sporočila: 123

12. jan 2005 8:18

Jaz take banane kuham kot krompir, samo krajši čas. Primerne so v omaki, z zelenjavo ali v golaževi omaki. Kot sladico jih nisem delala.Probajte.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. jan 2005 10:29

Temu v tropih navadno rečejo platane - vsaj v Panami in na Kubi. To je v bistvu zelenjava, ker ne moreš jest tega surovega. vem samo, kako so jih delali v teh dveh državah - bile so iste in v Panami večinoma zanič pripravljene, na Kubi pa ponekod čisto dobre. Mi smo jih delali ocvte - nareži jih n kolobarčke, debelina po okusu - od pol cm do čisto tankih, kot čips in ocvri v olju ter res dobro odcedi! kot pomfri:) Take so res dobre - pa sicer nisem ljubiteljica cvrtja - kuhane imajo tudi meni mokast okus... če bi jih pa pretlačila (kuhane) in dodala zelenjavo, bi bilo pa verjetno ok. Ampak vsaj eno probaj spečt, ker so boljše tako:) Večinoma jih v teh dveh državah jejo samo tako... Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. jan 2005 19:00

Draga moja Veri, zdi se mi, kot da sva kje bili skupaj. Točno tako se delajo te banane - narežejo se na tanke kolobarje in ocvrjeo kot čips. To sem jedla na Kubi, potem pa smo ugibali, kako se temu reče - videti je kot banana, okus pa po krompirju. Dobro do neba...pa še kak koktajl zarven, pina colada na primer, mljac. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. jan 2005 5:32

Ja, mamamia, čisto možno celo, da sva bili! Kuba je preplavljena s Slovenci, kot v reklami za kiki: "Bilo kuda, Slovenac svuda":) NO, če še nisva bli, pa lahko naslednjič kam greva skup:) Mene na splošno kubanska kuhinja ni preveč prepričala, ampak imaš kot povsod - dobre in slabe kuharje... Razen v Panami, tam so samo slabi, nič ne znajo skuhat, samo konzerve jejo! In to sredi tropovza zjokat! Veri

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

25. jan 2005 21:00

Ker sem bila prejšnji teden na smučanju, šele sedaj pregledujem novosti na kulinariki. Povem pa vam, da sem vseeno uspela poskusiti ocvrte banane. Sem jih čisto na tanko narezala na rezalniku za salame in bili je zelo okusno, tako da si jih bomo po naslednjem obisku tujine (beri Trsta) spet nabavili. LP Nada

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

26. jan 2005 9:05

Kolikor mi je znano, za cvrtje uporabljajo drugo vrsto banan, zelene izključno za kuhanje. V Ugandi jih pripravijo kot pire krompir, temu recejo matoke in je ena od osnovnih jedi. Meni osebno ni bilo preveč všeč. Pripravljajo pa jih tudi v kosih v kakšnih čorbicah.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti