Okraševanje tort

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

9. jan 2005 10:01

Ojla! Tičino maso prodaja mojster Goljat po 1.800 SIT za kilo. Neprodušno zaprto lahko hraniš v hladilniku zelo dolgo. Lep pozdrav! Harmonija

slamca8  

član od: 28.12.2004

sporočila: 51

9. jan 2005 15:22

Čao ! Zvvr7a, če imaš ticino maso pravilno skladiščeno na suhem in v foliji je rok uorabe zelo dolg. Harmonija je napisala, da se lahko hrani v hladilniku , vendar SE NE SME v hladilniku se nahaja vlaga in kondenz , kar pa ne sme prit v stik z maso ticina, saj bi bila zelo lepljiva in se ne bi dalo oblikovati , povrh vsega pa še trda.Obvezno pa mora biti v vrečki ali foliji, da zrak ne pride zraven , če pride zrak zraven se naredi skorja in ko jo zvaljaš se vidijo grudice.Ravno danes sem v službi delala rožice marjetke, pa sem jo malo preveč količinsko zvaljala in dokler sem vse rožice auštekala se mi je posušila, se zelo hitro suši in listki marjetic (zadnjih ki sem jih auštekala ) so se zlomili, ker so bili čisto suhi. Upam , da sem ti vsaj malo pomagala kako se dela z maso ticina . Lep pozdrav slamca8

Zvvr7a  

član od: 5.1.2005

sporočila: 36

9. jan 2005 16:10

Oj! Slamca8 in vsi ostsali najlepša hvala za informacije . Sem se nekaj novega naučila. Tak da ko bom naslednjič eksperimentirala z tortami in figuricami, vem kaj uporabiti in kje dobiti. V eni mariborski slaščičarni sem jedla stračitela torto, pa mi je bila krema full všeč. Če pozna kdo kakšen recept za to kremo se priporočam. ps.slamca8 fajn poklic imaš. Se priporočam za informacije, ko jih bom zopet potrebovala. cao zvončica

slamca8  

član od: 28.12.2004

sporočila: 51

9. jan 2005 16:44

hvala lepa, zelo rada vam bom pomagala z nasveti , če bom le vedela. Za straciatelo kremo pa se uporablja dodatek straciatela, ki ga dodaš smetani in dobiš kremo, kupi pa se v Črnučah v trgovini pekarne Vrhnika. Lep pozdravček slamca8

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

9. jan 2005 18:33

Slamca8 potrebovala bih nasvet glede ticino mase. Jaz sem napravila torto iz biskvita in kreme (povrh) nato pa je oblekla v ticino (ni bila v hladilniku) . Vse je uspelo zelo dobro, ampak naslednji dan je na mestih vlaga probila, barva ni bila bela in delali so se mehuri …Dodala sem povrh nov sloj ticina in to je rešilo zadevo. Naslednji dan se narezala in potem sem je hranila v hladilniku – masa je bila izvrstna…Vprašanja: hraniti v hladilniku gotovo torto ali ne? Obleči torto prvo marcipanom in povrh uporabiti ticino maso kako delajo v slaščičarni ali ne? Lep pozdrav in najlepša hvala za informacije, masa je zares draga in narediti torto zahteva dela, zato je pouk in nasvet zelo koristen. Anera Longin

slamca8  

član od: 28.12.2004

sporočila: 51

9. jan 2005 19:25

Pozdrav vsem ! Anera naj ti povem, da je ticina prišla v stik z vlago in naredili so se mehurji. Zanima me s čim si obmazala torto s kremo ( masleno ) ali z smetano ?, če jo obmažeš s smetano masa ticino zleze dol ali pa se naredijo mehurji iz preprostega razloga, ker smetana vsebuje veliko vlage in jo prenese na ticino.Naslednjič, ko boš krasila torto s ticino obvezno torto na tanko obmaži z masleno kremo ( stepeno maslo ali margarina ) samo ta krema zadržuje vlago in ko nanjo položiš ticino ostane v taki obliki kot mora biti. Če boš tako naredila , kot sem ti napisala z masleno kremo , torto komot hraniš v hladilniku in bo drugi dan točno taka kot je bila prvi dan. Na vprašanje obleči torto z marcipanom in nato s ticino, ti takole povem, da je škoda denarja saj je marcipan zelo drag, pa še ne marajo ga vsi in pa tudi ni potrebno, saj je dovolj, če torto obmažeš z masleno kremo in jo nato oblečeš v ticino. Naj pa ti povem še , da ko valjaš maso ticino na pult posuj malo sladkorja v prahu, da se ti ne bo zalimala na pult in tudi bolj trda bo in boš lažje oblekla torto. No zdaj pa sem se razpisala na dolgo in široko, upam , da sem ti pomagala, ko se boš lotila nove torte pa bove pred tem malo podebatirale, da ti bo lažje. Lep pozdravcček slamca8

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

10. jan 2005 6:59

Slamca, lahko na kratko opišeš, kako "oblečeš" torto? Jaz sem navajena samo na oblive in premaze- še bolj po starinsko. Maso iz beljaka in sladkorja v prahu sem že večkrat naredila (rahlo vtepen beljak, sladkor v prahu in par kapljic limone), saj iz nje delam vse figurice, rožice, košarice in podobno, ker se oblikuje kot plastelin... Ne vem, če je to ravno tičino masa- če ni, bi jo pa kupila, samo postopek rabim. Hvala vnaprej za odgovor. LP, V.

slamca8  

član od: 28.12.2004

sporočila: 51

10. jan 2005 9:19

Ojla ! torto nafilaš, med plastmi in obvezno namažeš z masleno kremo, kot sem že opisala sporočilce pred teboj, nato pa jo postaviš v hladilnik , da se krema strdi. Tam , kjer boš valjala ticino ( miza ali kuhinjski pult ) poštavbaš s sladkorjem v prahu, da se ticina ne zalepi.Ticino razvaljaš na enkrat večjo velikost, kot je tvoja torta jo naviješ na valjar in položiš čez torto , začneš na določenem koncu torte in valjar razvijaš po torti, da oblečeš celo torto. Zdaj pa sledi najbolj zoprno opravilo, ticino moraš okoli torte, če je okrogla lepo naglihati, da bo torta estetska in brez gub, ko to storiš obrežeš vso odvečno ticino okoli torte, jo pregneteš in pospraviš za naslednjič. Ta masa, ki jo ti delaš doma iz beljaka in sladkorja v prahu je taprava masa za oblikovanje ( ticino masa) v industriji ticino masa, kot ji pravimo slaščičarji no saj tako tudi piše na kanti.Ko sem bila v Franciji na seminarju smo sami delali ticino maso za oblikovanje in je bila ravno takšna kot pri nas v Sloveniji . Fora je samo v tem, da nas s ticino maso proizvajalci samo razvajajo, zakaj bi jo sami delali , če pa jo lahko kupimo, no kadar imam naročeno večjo količino tort to so predvsem petki, si ne prtedstavljam , da bi jo mogla delat sama, saj bi mi vzelo veliko časa. LP slamca8

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

10. jan 2005 9:25

Slamca8 - Je res…naredila sam kremo z smetano (kuhani puding, maslo in smetana-prav dobra…). Upam da bo uspelo z masleno. Gotovo bom držala v hladilniku. LP Anera Longin

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

10. jan 2005 9:56

slamca8, kako pa naredis sama to ticino maso? LP, R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti