Fruktoza

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

17. jan 2005 11:16

Brez limone. Jaz marmelado vedno dajem v majhne kozar ke. Vroce polnjenje. Kozarcke obrnem na pokrovcke, pokrijem in pustim da se ohladijo. Sele potem jih pospravim v shrambo. Do danes se ni se nic pokvarilo. Stricu se pa je in je naknadno ugotovil, da je kozarec premalo zaprl. Tako pripravljena marmelada je malce bolj tekoca. To je vse. lp Vesna Vesna Milek Recko

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

18. jan 2005 7:48

Reca hvala za pojasnila.

monika2  

član od: 22.3.2006

sporočila: 1

22. mar 2006 9:58

julia je napisal/a:
Cestitam Veri, se absolutno strinjam s tabo. Seveda je citronska kislina! In tudi jaz sem s svojo diplomo pridobila kar nekaj znanja s podrocja medicine, zato sem skepticna glede trditve, da je limona zdrava za zelodec. Kot pri vsem, kakor ze koga... julia
Samo na kratko bi omenila, da to z limono drži. Imam razjedo na želodcu in vam povem, da se mi občasno zelo vrti in izgubljam ravnotežje, (zelo je odvisno od prehrane in koliko se razburim), ampak to ni pomembno, pomembno-limona mi pomiri želodec, ker deluje bazično, prav tako vložena domača zelenjava in sadje, ker tudi deluje bazično, a pozor- v večjih količinah pa kislo. Skratka ni rečeno, da se kislost ali bazičnost v našem telesu ne bo spremenila, še posebej če je v kombinaciji z drugo raznovrstno prehrano. Lep pozdrav monika2 Sporočilo je spremenil(a) monika2 dne 22. mar 2006 09:59:43

sunny79  

član od: 19.1.2008

sporočila: 43

28. jul 2011 16:05

Čeprav je tema že stara, bom vseeno odgovorila na spor glede kislosti limone. Citronska kislina, ki je prisotna v limoni ima kisel pH, v kemiji jo tretiramo kot šibko kislino (glede na to kako protolizira), kislina, ki je v želodcu (klorovodikova kislina ali solna kislina ali HCl) pa je močna kislina. Kadar imamo skupaj dve različni kislini, se šibka obnaša kot baza. (pomeni, da sprejme vodikove protone od močne kisline). In ravno to se zgodi v želodcu. Citronska kislina se v našem želodcu obnaša torej obnaša kot baza, saj je v kombinaciji z močnejšo kislino.

 

Kar se tiče pa sladkorjev je pa tako. Ni res, da poznamo samo tri sladkorje, kot omenja kolegica prej, jih je namreč cela kopica. So pa v prehrani najbolj pogosti glukoza (drugo ime je tudi krvni sladkor, grozdni sladkor), fruktoza (sadni sladkor), saharoza(pesni, trsni sladkor), laktoza(mlečni sladkor).

Najslajši med njimi je fruktoza, ki je kar  1,73-krat slajša od saharoze, ki jo najbolj uporabljamo v kuhinji.

LP!

 

 

sunny79

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. jul 2011 16:22

sončna devetinsedemdeseta,

tist vodikov proton je pa zakon!

ežoj

sunny79  

član od: 19.1.2008

sporočila: 43

28. jul 2011 16:28

Lahko bi številka 79 pomenila tudi 79 let.. :)

sunny79

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti