Fruktoza

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

10. jan 2005 9:28

Na prodajnih policah sem že opazila sadni sladkor in sadni sladkor z dodatkom umetnega sladila ,embalaži pa sta si precej podobni,zato previdnost ni odveč. Na embalaži od Matika (sadni sladkor) piše,da za pripravo peciva,ki vsebuje več kot 1/3 sladkorja ni primeren,ker ima nižjo točko tališča od navadnega sladkorja. -pri peki peciva s sadnim sladkorjem bodite previdni,pecite pri nižji temperaturi dlje časa,ker pri visoki temperaturi (zlasti od zgoraj) lahko pride do karamelizacije-porjavitve peciva -sadni sladkor je primeren v okviru diete tudi za diabetike,saj pri presnovi ni potreben insulin -sadni sladkor je slajši od navadnega sladkorja,zato ga uporabimo manj in s tem zaužijemo manj kalorij -skupaj s sredstvom za želiranje in svežim sadjem je odličen za pripiravo domače marmelade l.p. Vesna Leben

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. jan 2005 9:45

Jaz delam s fruktozo marmelado, stric pa tudi vsa peciva od potice do biskvita. Ostalo pa je ze povedala Ligojna. Vceraj sem zaradi teh reakcij tukaj tudi ponovno govorila z zagovorniki teorije o bazicnosti .... Vsem, ki bi zeleli izvedeti vec o limoni, kako sta povezana sol in osteoporoza in se in se koristnih stvari priporocam, da se udelezijo predavanja Irme Bembic ali pa si ogledajo kako njeno oddajo na televiziji. Izpadlo je namrec tako, kot da hocem nekomu skodovati kar absolutno ni res. Ker nisem strokovnjak na tem podrocju se zato posvetujte s strokovnjakom, kar gospa Bembic absolutno je. Pa lep in prijeten dan vsem. Vesna Milek Recko

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

10. jan 2005 10:36

Pa saj to ni res... julia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. jan 2005 13:12

Vsekakor, saj je skoraj vsak pepel bazičen! Zato so iz njega in masti včasih delali milo... Je pa škoda limono sežigat, čeprav je kisla, a ne?:) Just kidding:) Kar se tiče preizkušanja bazičnosti in kislosti živil, lahko v veliki meri zaupamo tudi jeziku - če želite vedeti, kakšen okus je bazičen, poizkusite milo. Kisel je kis, limona... Glede osteoporoze najbolj pomaga skakanje kot preventiva, seveda - pritiski, ki stisnejo kost povzročijo nalaganje kalcija v kosti in preurejanje osteoklastov (beri: dobro:) Joga ne pomaga dosti, aerobika, jahanje, ipd. pa - seveda pa ne, ko imate že krhke kosti in ne smete past... Torej spet: brez muje se še čevelj ne obuje:) Tako trdijo specializirani fizioterapevti v Dolenjskih toplicah, svojih izkušenj nimam in jih verjetno ne bom imela, ker veliko skačem in imam trdne kosti:) Seveda skupaj s hrano, bogato s kalcijem (mlečni izdelki, paradižnik...) Reca, nihče ne pravi, da si hotela komu škodovat, mene je recimo res zanimalo, če je možno, da bi bil sadež kisel in bazičen ob enem, na splošno to ni možno, lahko bi pa imel bazično delovanje... Res pa je, da če je stvar prostorsko izolirana, bi tudi to šlo in bi potem prišlo do reakcije, nekaj podobnega se recimo dogajo pri gorčici... Na ta način se nekatere rastline zavarujejo pred objedanjem... Bunili smo se samo nad argumenti v stilu "to tako je". Pač če nekaj novega izveš, hočeš izvedeti vir, da lahko presodiš, ali boš verjel ali ne, slepo pač ne moremo vsega verjeti - ne znanstvanikom, ne alternativcem, vsi morajo dati svoje argumente:) Se je lažje odločiti:) Veri

akurin  

član od: 11.4.2003

sporočila: 153

10. jan 2005 14:19

pH je merilo za kislost in bazičnost. Merimo lahko s pH metrom ali enostavno z indikator papirjem. Papirček pomočimo v raztopino kisline ali baze in s pomočjo skale odčitamo številko. Od 1 do 7 je kislo območje 7 je nevtralno od 7 do 14 bazično. V želodcu ima naša kislina (HCl) tam okrog pH=1. Limonin sok pa ima pH =2. Ker se kislost proti 7 niža, je limonin sok manj kisel. Zato ga naš želodček bolje prenese samo to. Kdor ima pa preveč želodčne kisline, mu tudi ne odgovarja. Lp Anita anita

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

10. jan 2005 14:29

Se kregate, eni govorijo o hruškah, drugi o jabolkah. Davno sem brala nekaj o tej kislosti in bazičnosti živil; ker me zadeva ni zelo zanimala , natančno ne vem več, vem pa da "bazičnost" Recinega alternativizma pomeni delovanje živila, ko je enkrat že zapadlo v resorbcijo in metabolizem. Nekatera živila "zakislijo" organizem, druga nasprotno. Primerna hrana mora imeti to dvoje uravnovešeno... (Seveda vsi vemo, kakšen pH ima limonin sok, saj sicer še OŠ ne bi naredili) Dejanska kislinska stopnja živila naj ne bi imela veze z drugotnim obnašanjem živila. Sicer večja uporaba fruktoze ni priporočljiva, če se vam gre za linijo. Zaloge encima, ki jo razgrajuje, so v telesu omejene. Več kot 50 g fruktoze na dan se ne pretvori več v telesno gorivo glikogen, ampak vstopa v sintezo trigliceridov (torej maščob). Kakor se sliši grozno neumno, shujševalne diete sadje omejujejo z razlogom...

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. jan 2005 15:33

Ja Malan. Tocno tako kot pravis ti. Dokler limona visi na grmu me ne zanima ali je kosla ali bazicna, ko pa je enkrat v mojem zelodcu se mi zdi pa to pomembno. Tudi kar se tice fruktoze imas popolnoma prav. Sicer pa vsaka stvar ki je je prevec, pa tudi ce je zdrava se lahko spremeni v nasega sovraznika. Jemo zato da zivimo in ne obratno. Pa lep dan vsem. Vesna Milek Recko

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

17. jan 2005 8:18

Reca, imam še nekaj vprašanj v zvezi s fruktozo. Kako je obstojna marmelada, ki jo pripraviš samo s fruktozo? Povsod navajajo, da je sladkor konzervans in ga je potrebno dodati že zaradi tega. Sedaj sem ga zmeraj dodala zelo malo. Zanima pa me tudi, kako se marmelada, ki je pripravljena le s fruktozo strdi. Običajno pripravljam slivovo, višnjevo in jagodno marmelado (včasih sem tudi iz drugega sadja, pa niso šle v promet). Lani sem prvič pripravila tudi sok iz bezgovih jagod, pri pripravi katerega sem uporabila sladkor. Letos ga bom ponovno naredila. Zanima me, ali moram pri pripravi marmelade in soka dodati tudi limono, če dodam le fruktozo?

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti