Fruktoza

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

tema odprta - 5. jan 2005 7:52 | ogledi: 10.705 | odgovori: 46

Že večkrat sem zasledila, da nekateri namesto sladkorja uporabljate sadni sladkor - fruktozo. Mislim da ga je nazadnje omenjala Reca pri pripravi marmelade. Odločila sem se, da bomo fruktozo tudi sami preizkusili in sem včeraj malo pobrskala po policah v Intersparu. Tu pa nastopi problem, saj nisem vedela kaj naj vzamem (in nisem vzela nič). Videla sem škatle, na katerih piše dietno sladilo fruktoza in še nekaj. Ker dietna sladila nekako povezujem s kemijo (lahko da se motim), sem se odločila, da vas prosim za pomoč. Zanima me kje kupujete fruktozo in kaj piše na embalaži in še naziv proizvajalca.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

5. jan 2005 15:36

Draga ajetam, na skatli od fruktoze pise fruktoza in pri sestavinah fruktoza 100%. Kaj se pise poleg, je cisto vseeno, vse, kar je "dietno", se pac bolje prodaja. Tako kot olja brez holesterola. Lep pozdrav, Sonja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

5. jan 2005 15:40

Ce si skepticna jo lahko kupis v trgovini z zdravo prehrano. Fruktoza je naravni sadni sladkor, pakiran po pol kile in kar precej drag. Na embalazi pise sadni sladkor, lahko fruktoza, lahko pa tudi dietno sla.... kar ne pomeni nic drugega ampak le to, da ga lahko jedo tudi tisti, ki imajo tako ali drugacno dieto. Ko pa ga bos uporabljala pazi, da ga ne pregrejes. Dodajas ga na koncu in mesas le toliko da se raztopi. To velja ce kuhas marmelade, kompote, sojino mleko...pri pripravi hladnih napitkov pa tako ni problem. Priporocajo celo pitje vsak dan 1,5 dcl vode in zlicka fruktoze (3x na dan, poleti pa naredis kar 1 lit tekocine) in enako kolicino vode v katero das morsko sol. Te das seveda bistveno manj kot fruktoze. To pijes izmenicno cez dan. Zelo zdravo za zelodec pa je limonada oslajena s fruktozo. Limona je namrec edini agrum ki je bazicen. Ce jo se sladkas s fruktozo das zelodcu nekaj najboljsega za zdravje. Na ta nacin si ga ihladis in zmanjsujes kislost. lp Vesna Vesna Milek Recko

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. jan 2005 18:27

A ni limona kisla? Oboje hkrati ne more bit... Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

5. jan 2005 18:43

Samo njen okus, sicer je pa bazicna. Mnogim to ne gre v glavo, pa je le res. lp Vesna Vesna Milek Recko

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. jan 2005 21:31

Mi smo se na faksu učili, d je v limonah citronska kislina, ta tudi koagulira beljakovine oz. sesiri mleko v sir ali sojino mleko v tofu. Spodaj je link do enega luštnega preizkusa za otroke: www.chemistry.org/portal/a/c/s/1/w" target="_blank">http://64.233.183.104/search?q=cache:ew8nHPmI20cJ:w mislim, da je limona res dobra za želodec, vendar ne zato, ker bi bila bazična, ampak ker njena kislina deluje drugače na našo kislino v želodcu, kot večina drugih kislin. To z bazičnostjo me pa res zanima, saj citronska kislina v limoni sigurno je, saj je po njej dobila ime, med drugim... Kje so to ugotovili? Naši botaniki se namreč ne strinjajo... Veri

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

5. jan 2005 22:05

Cestitam Veri, se absolutno strinjam s tabo. Seveda je citronska kislina! In tudi jaz sem s svojo diplomo pridobila kar nekaj znanja s podrocja medicine, zato sem skepticna glede trditve, da je limona zdrava za zelodec. Kot pri vsem, kakor ze koga... julia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

5. jan 2005 22:11

Reca, se opravicujem, vendar se to: ce nekje pise, da je dietni sladkor, to pomeni, da je sladkor primeren tudi za ljudi, ki ne smejo uzivati pravega sladkorja, najveckrat so to sladkorni bolniki in ne gre kar za vse diete nasploh (ker ste pisali o taki in drugacni dieti). Vcasih je dobro, ce ne pametujemo prevec tam, kjer nismo doma.. julia

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

6. jan 2005 15:14

Hvala vsem za odgovore, predvsem pa Reci za napotke glede segrevanja.

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

6. jan 2005 17:25

Reca ima prav!!!!!Kadarkoli sem dobila v roke kakršnokoli literaturo o prehrani inrazlage o bazičnosti in kislosti živil (preberem pa vse živo,ker me ta tema zelo zanima) povsod uvršča limono pod bazična živila in prav zato mnogokrat priporočajo kisanje solat z limono,ker okus daje kisel, deluje pa kot baza.Večina živil zakisa telo,tako da je težko vzpostaviti ponovno ravnotežje.LP Aki

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

7. jan 2005 12:50

Danes sem kupila fruktozo v lekarni. Imajo pakirano po 1 kg. Ampak cena je prava: 4.200 sit !!! lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti