Kefir

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

11. jan 2005 11:00

Ne vem, malo me skrbi, ker se se nic ne vidi. Posodo z mlekom imam zunaj v kuhinji na elementu-ali mora bitiv hladilniku? Ni spremembe vonja in tudi ne konzistence. Mogoce se spijo? Ali pa rabijo vec casa. Zrnca sem dala v toplo mleko, v stik s kovino niso prisla... joj, me je malo strah, da se ne bo posrecilo... Help julia

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

12. jan 2005 7:39

Tudi jaz čakam na pošiljko kefirja, ki mi ga je prijazno ponudila Keyj. Bi vas pa vse vprašala, kako se sploh ravna s kefirjevo gobico? (ne s kristalčki, ti mi niso všeč). Zanima me cel postopek. To sem sicer mislila zasebno vprašati Keyl, pa menim, da bo zanimivo tudi za ostale. Ali gre z alpskim mlekom? Ali mora biti v hladilniku ali na pultu? Kako dolgo pustiti, ali se gobica opere predno jo daš v novo mleko? In še koristi kefirja Morda kaka uporabna povezava na spletu?

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

12. jan 2005 9:20

Zdravo! Jaz uporabljam domače mleko, kuhano, ohlajeno na sobno temperaturo. Kozarec imam na pultu, saj bi verjetno drugače pozabili nanj. Gobice ne perem vedno, le včasih. Trenutno imam tudi sama zmatrano, saj sem jo predolgo pustila v mleku. Pa si bo že opomogla. Glede zdravilnih učinkov pa samo iz prakse. Stric je najmanj 40 let vsak večer spil 2 dcl kefirja in to na ves cviček, ki se je nabral čez dan ter klobase in še kakšne dobrote. Kljub veliko prekomerni teži - ob občasnih dietah si je pomagal prav z njim - je dočakal 84 let. Lp Tina

may  

član od: 30.3.2003

sporočila: 110

12. jan 2005 21:38

Zdravo ! Čeprav povsod v navodilih za pripravo kefirja priporočajo čim bolj naravno mleko jaz večkrat uporabim alpsko in je O.K. mleko dam v kozarec kar iz hladilnika , gobico operem vsak dan, uporabljam vse iz plastike razen kozarca ki je steklen . Tudi kozarec je potrebno dobro oprati in ga potem splakniti z mrzlo vodo, gobice vedno spirajte samo z mrzlo vodo toplota jih lahko poškoduje. Kozarec imam na pultu in ga sem pa tja malo potresem da se gobica potopi v mleko. Pripravljam ga vsak večer , ker se pitje kefirja priporoca zvecer. V navodilih ,ki sem jih dobila priporoča se 1/4 l kefirja vsak vecer 20 dni nato 10 dni premora. Jaz se tega ne držim in ga z možem pijeva vsak dan. Če želimo prekinit za nekaj časa (dopust) damo gobice v mleko in v hladilnik tako se obdržijo kar dolgo , občasno jim zamenjamo mleko . Gobice se da posušit na platneni krpi na sobni temperaturi nikakor ne na radiatorju ali na peči. Suhe se obdržijo kar dolgo le ob ponovni uporabi jih moramo nekaj dni oživljati tako da jim vsak dan menjamo mleko dokler ne nastane dober kefir /par dni /. Isto se posuši tudi kristalčke za vodni kefir. Julija , upam da mleko ni bilo pretoplo. Gobica mora biti bela , če počrni , vemo kaj pomeni črna barva. Le posusene so rumene . LP May

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

12. jan 2005 22:46

May, hvala da si se spomnila name. Gobice so zive in tudi delajo nekaj, vendar se mi zdi, da to ni kefir! Uporabila sem mlacno vodo in mlacno mleko. Dala sem jih v plasticno posodo. Po 24 urah se ni zgodilo nic. Verjetno zaradi potovanja. Potem sem naslednji dan zrnca oprala in jih dala v sveze mlacno mleko. Po 24 uraj je zadeva izgledala kot mleko, ki se je skisalo. To ni bil kefir. So se pa na dnu zrnca povezala v gmoto (malo podobno pudingu). Samo na dnu. Kadar sem se spomnila, sem mleko premesala (ne vem, ce je to prav). Naslednji dan (to je danes) sem skisano mleko zavrgla in dala gobice spet v sveze mleko. Premesam nekajkrat.Tokrat zrnc nisem spirala. Imam pa velik problem, namrec - preiskala sem pol tgGalwaya in nisem nasla nikjer plasticne cedilke. Tega pri nas ni mozno dobiti. Kaj je tudi mrezica plasticna? In sedaj se mucim z eno prirejeno mrezico iz blaga, ki pa je tako gosta, da tezko tekocina pronica. Zjutrj so bile se posebej tezave, ker je bilo mleko sesirjeno in kako potem precediti? Znanstvena fantastika, kot bi rekla Galja.Ima kdo kak" predlog s tem precejanjem? Tako zelo sem se veselila tega kefircka, sedaj pa ne znam delati z njim...Prav bojim se, da mi nebi kefircki umrli. A kdo ve za koga, ki ima tudi vodni kefir? May? julia

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

13. jan 2005 6:59

Ja, najprej hvala May za tako podrobna navodila, ki mi bodo res v pomoč. Draga Julija, tudi meni se je s kefirjemi kristalčki dogajalo enako kot tebi, mleko se je sesirilo . Tudi jaz nisem vedela v čem je problem in sem vse skupaj zavrgla. Kolikor pa vem, oz. kolikor mi je povedala gospa, ki mi je kristalčke dala, je rekla, da so isti kristalčki za v vodo in za v mleko in da to ni ravno pravi kefir. Edini pravi kefir je iz gobice. Ne vem, če ima prav, ampak to mi je pač rekla. lep pozdrav!

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. jan 2005 11:15

Tortica, jaz sem dobila kefirjeva zrna. Se vedno ne vem, ce je to isto kot kristalcki? A mislis, da bi ta zrnca uporabljala tudi v vodi? Tisto z dodatkom fig, limone in sladkorja? Ampak kaj to ni vodni kefir? To pa sem se ze naucila, da so kefircki za vodni ali mlecni napitek razlicni. Sem cisto zalostna... julia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. jan 2005 11:38

Vesela sporocam, da sem pravkar pojedla svoj prvi kefir!!!! Okus je identicen kupljenemu, ki sem ga pila nekoc. Ugotovila pa sem, da se mora v casu nastajanja veckrat premesati. Ker nimam druge moznosti, sem uporabila obicajno (metalno cedilko). UPam, da s tem nisem naredila skode. Veri, ti si biologinja-raziskovalka, kaj bi nam na tem forumu lahko postregla s kaksnim podatkom o podobnosti ali razlicnosti kefirjevih kultur (zrnca, gobica, kristalcki?) Ce bi bilo potrebno (verjetno ja) se lahko ljubitelji kefirja organiziramo in ti posljemo kak" vzorcek vsakega primerka. Kaj misis o tem? julia

blažka  

član od: 19.7.2004

sporočila: 24

13. jan 2005 12:57

Zdravo! Po dolgem času se spet javljam. Izbrale ste res zanimivo temo. Tudi midva z možem pijeva kefir - domači od junija 2004. Pijeva ga zjutraj in posebno jaz več nimam težav s prebavo. Da lahko kristalčke spraviš v hladilnik, pa nisem vedela, kar je dobrodošlo v času dopusta. Bom poskusila ! Lep dan,A Alenka Črnič

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

13. jan 2005 13:18

Julija! Če imaš kefirjevo gobico, ji nisi prav nič škodovala z metalnim cedilom. Tudi jaz ga uporabljam in to že leta, odkar imam gobico. Tisto o kovini menda drži le za vodne kristalčke. Drugače pa - na zdravje! Lp Tina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti