Zajbljev caj

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

4. jan 2005 9:21

Žajbelj je po mamini debeli knjigi o zdravilnih rastlinah eden glavnih antibiotikov srednjega veka. V družini ga pijemo že dve, tri leta, čaj pozimi praktično vsak dan - žajbelj prelijem z vrelo vodo in pustim le na kratko - tri do pet minut, limona ali kakšna vrečka sadnega čaja po okusu. Ko me je bolelo uho, sem žvečila sveže liste, kmalu je prenehalo boleti. Enako se priporoča za boleče dlesni, na srečo nimam teh težav. Grgrala še nisem pa bi poizkusila enako kot s pripravo čaja. Pomembno je nabiranje žajbljevih listov: največ zdravilnih sestavin imajo žajbljevi listi pred cvetenjem, priporočljiov nabiranje zjutraj preden vzide sonce. Nikakor pa ne koristite cvetov, ker - spet po knjigi o zdravilnih rastlinah - drastično zmanjšujejo tlak. Žajbelj pijem intenzivno takoj, ko začutim začetek prehlada in ga takoj premagam. Ga toplo priporočam. LP, Župca

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

26. jan 2005 13:23

v moji "bibliji" zelišč nič ne piše o neprimernosti čaja t.j. poparka za pitje. Smatrajo se seveda majhne količine, v velikih pa itak samo bezeg ne škoduje... mimogrede, absinth je neke vrste destilat pelina v likerski izvedbi, ne pelinkovec, tako kot gin ni brinjevec. Zato je bilo tisto tako strupeno...

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

14. avg 2012 10:02

Pozdravljeni!

Mene pa zanima kakšna je razlika v pripravi žajbljevega čaja, če je sveže nabran ali posušen? Koliko ga uporabim za eno skodelico in koliko časa pustim?

 

Najlepša hvala!

Uly

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. avg 2012 11:37

Ni bistvene razlike. Ščepec na skodelico, pusti stati kakih 5 minut, na žajbelj nalij (ali daj žajbelj v) vodo, ki si jo zavrela. Poparek narediš torej.

rimljanka

Uly  

član od: 25.9.2003

sporočila: 572

14. avg 2012 11:47

Super! Hvala lepa!

Uly

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

16. avg 2012 11:41

Se mi zdi, da se tujon ne izloča v čaju, problem je lahko z uporabo alkoholnega izvlečka.

 

Tole piše na strani Farmedice:

Prevelika količina žajblja je zaradi velike vsebnosti tujona strupena za osrednje živčevje. Tujon je živčni strup, ki se nakopiči predvsem v alkoholnih izvlečkih. Pri dolgotrajni uporabi ali prekomernih odmerkih lahko pride do občutka vročine in omotičnosti, pospešenega bita srca in epileptičnih krčev. V čajih in sredstvih za grgranje z vodo se tujon ne izloča. Žajblja ne uživajte med nosečnostjo ali dojenjem, saj še ni ustreznih znanstvenih izsledkov o škodljivosti. Ker žajbelj zavira tvorbo mleka, naj doječe matere ne uživajo večjih količin.

http://www.farmedica.si/si/dodatki/rastlina-zajbelj.h

 

 

 

trac

gnetilec  

član od: 27.9.2012

sporočila: 1

27. sep 2012 10:52

V knjigi dr. Breuss-a "Zdravljenje raka in levkemije", je pojasnilo o žajblju.

Kdor vsak dan uporablja žajbljev čaj, ne ve kaj je bolezen.

ŽAJBLJEV ČAJ : V vrelo vodo se da žajbelj in mora vreti točno tri minute in nič več in nič manj. Nato se ne pusti žajbelj noter ampak se ga odstrani.

ŽAJBELJ ZA IZPIRANJE:(npr.ustne votline, grla, žrela, dlesni....) mora vreti točno 10 minut, ker se takrat izločijo druga eterična olja, ki pa se ne smejo uživati, ampak so koristna samo za izpiranje.

gnetilec

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

27. sep 2012 11:57

Ja res je tko, gnetilec.

Poznam to knjigo in ljudi ki vsak dan uživajo žajbljev čaj in so zdravi kot dren.

In tudi druge stvari v knjigi držijo kot pribito, sem se prepričala na lastne oči.

 

Vsak bi si lahko nabavil to knjigo, ki sploh ni draga ker je v njej mnogo koristnih napotkov,

Tudi če nisi bolan.

 

Lep dan vsem in veliko zdravja.

irena66

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. sep 2012 12:05

gnetilec je napisal/a:

V knjigi dr. Breuss-a "Zdravljenje raka in levkemije", je pojasnilo o žajblju.

Kdor vsak dan uporablja žajbljev čaj, ne ve kaj je bolezen.

ŽAJBLJEV ČAJ : V vrelo vodo se da žajbelj in mora vreti točno tri minute in nič več in nič manj. Nato se ne pusti žajbelj noter ampak se ga odstrani.

ŽAJBELJ ZA IZPIRANJE:(npr.ustne votline, grla, žrela, dlesni....) mora vreti točno 10 minut, ker se takrat izločijo druga eterična olja, ki pa se ne smejo uživati, ampak so koristna samo za izpiranje.
gnetilec

 

Kdor si tole upa vehementno trditi, je ali zelo naiven ali zelo neodgovoren. Žajbelj ni tako nedolžen, sploh ne ob stalni uporabi.

rimljanka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. sep 2012 12:29

 

Rimljanka, congrats za tole intervenco!

Take finte s tem, da ena stvar pa v vseh zgodbah učinkuje, so neodgovorne.

 

Meni je žajbljev čaj en velik gravž, ker imam spomin iz otroštva, da so mi dali to piti kadarkoli sem imela angino in sem to sinestetično povezala z občutkom bolezni in auč, ne, hvala.

Po drugi strani je pa (ups, smetim), žajbelj super, če ga dam malo v topljeno čokolado (tista, ki ima vsaj 80% kakava je super z malo žajblja), pa smetanova omaka z žajbljem mi je tudi za prste polizat.

Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti