Rabarbara

neznan uporabnik
tema odprta - 12. jun 2001 20:26 | ogledi: 5.278 | odgovori: 5

Doma imamo veliko rabarbare, ki jo porabimo za v kompot in "štrudel".....imate še kakšen predlog?

Hvala,

Anja

neznan uporabnik

12. jun 2001 23:05

Koncno ste me spostovana Anja spravili na pravo pot Omenili ste rabarbaro; in ta je v zvezi z mojim vprasanjem za sirup grenadine, tista rastlina (socivje, zelenjava) pri kateri se le ta sirup uporablja: Recept za 4 osebe: 600 gr rabarbare, 4 jed.zl. sladkorja, 1 dl grenadine sirupa, malo naribane limonine lupine, sok iz 1 limone, 3 jed.zlice skroba, 1 jogurt (180 gr naravni), 1 caj.zl. vanilin sladkor, 1 dl sladke smetane. Izvedba: rabarbaro olupiti in sesekljati na kockice, nato v ponev (inox), dodati sladkor, sirup grenadine z malo nastrgane limonine lupine, in vse skupaj kuhati, da bo rabarbara mehka. Limonin sok in skrob zmesati in pri nenehnem mesanju z metlico za sneg, dodati k kuhani rabarbari. Se enkrat zavreti in nato ohladiti. Primesajte jogurt in vanilin sladkor v ohlajeno maso in vdenite trdo stolceno smetano. Kremo pred serviranjem 2-3 ure postaviti na hladno. Krema lahko ostane v hladilniku pol dneva. Tik pred serviranjem okrasiti z jagodami Pa se to: Rabarbara vsebuje oxalno kislino. To pomeni, da se ta kislina veze z kalcijem. Kalcij je pa vazen za "hrano" okostja clov.telesa in zato naj nebi uzivali prevec rabarbare, katero je potrebno vedno dobro olupiti (v lupini je veliko kisline). Pri kuhanju se oxalna kislina v prvih dveh minutah za 50% zreducira. Rabarbare naj nebi uzivali od sredine junija meseca, ker se s staranjem rastline veca volumen oxalne kisline. Tudi se nezrele (zelene) rabarbare naj nebi uzivali, ker je prav tako "polna" oxalne kisline. Lep pozdrav Henri Pa brez strahu, z mlekom ali drugimi mlecnimi proizvodi se oxalna kislina veze z kalcijem iz mleka in ne iz clov. telesa. Sicer rabarbara rahlo "pozene" in ni treba z njo pretiravati.

neznan uporabnik

13. jun 2001 9:40

Čudovito Henri, zelo sem vesela vašega recepta...bom takoj poizkusila... Tudi jaz nisem vedela kako drugače uporabiti grenadin- razen v coctailu. Njalepša vam hvala!

neznan uporabnik

15. jun 2001 23:26

Recept za rabarbarino marmelado: rabarbarine peclje dobro očisti, razreži in kuhaj. Med kuhanjem mešaj,da se peclji razpuste. Za 1 kg mezge uporabi 1/4 do 1/2 kg sladkorja (vsuješ ga na razpuščene peclje). Marmelado lahko odišaviš z limonino lupinico (kupiš mleto od Kotany-ja), vanilijevim sladkorjem in pomarančnim sokom. Kuhano in še vročo marmelado naliješ v kozarce in jih zapreš, ko se ohladi. Pozdrav, Beti.

neznan uporabnik

16. jun 2001 22:12

Pozdravljeni, izbrskala sem še en recept, ta je iz revije Dober tek. Pozdrav, Beti. SESTAVINE: 45 dag rabarbare 4 jedilne žlice sladkorja v prahu 3 rumenjaki , 4 jedilne žlice vode 8 dag sladkorja jedilna žlica limoninega soka 2,5 dl sladke smetane 25 dag jagod 2 jedilni žlici sladkorja v prahu kroglast ali kupolast model (s prostornino en liter) PREDPRIPRAVA: Rabarbaro očistimo, operemo, olupimo in narežemo na kose; dušimo približno pet minut na štirih žlicah vode s štirimi žlicami sladkorja v prahu. Preden se rabarbara razkuha, vzamemo iz posode nekaj čvrstih kosov in jih prihranimo za okras. Kuhano rabarbaro ohladimo in naredimo pire. Nad paro kremasto stepemo rumenjake s sladkorjem, odstavimo s kuhališča in stepamo še toliko časa, da se masa ohladi. PRIPRAVA: Rabarbarin pire in limonin sok vmešamo v jajčno kremo. Sladko smetano čvrsto stepemo in jo previdno vmešamo v kremo. Nato kremo takoj napolnimo v model za "ledeno bombo " in postavimo za eno uro v zamrzovalnik, da se krema strdi. Jagode operemo, očistimo in piriramo s sladkorjem v prahu. Model hitro potopimo v vročo vodo in ledeno kremo zvrnemo na primerno podlago. Ponovno postavimo še za nekaj časa v zamrzovalnik. Preden kremo ponudimo, jo prevlečemo z jagodnim pirejem ter okrasimo z jagodami in koščki rabarbare.

neznan uporabnik

23. jul 2001 10:14

Rabarbarin kolač. Recept ni vedno enak, princip pa je naslednji : v biskvitno testo (tako, kot bi ga uporabil za kolače s češnjami, ribezom itd., receptov je veliko) zamešaš olupljena in na 2 cm dolge koščke narezana stebla rabarbare. Pečeš kolikor zahteva recept za testo. Spremenil(a) - Bojan dne 23 jul 2001 11:30:36

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti