Vegetarianski jedilnik

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

tema odprta - 21. dec 2004 9:35 | ogledi: 3.396 | odgovori: 9

Pozdravljeni,

pred kratkim sem odkrila, da je moj prijatelj vegetarianec. Iz eticnih razlogov ne je ne mesa, ne rib, jaz pa sem izrazit mesojedec in zato nimam nikakrsnih izkusenj z vegetarianskimi menuji, vendar se bom prilagodila.

S cim bi ga lahko pogostila? Mi lahko posljete kak nasvet, kako bi lahko izoblikovala zanimiv vegetarianski jedilnik?

Hvala.

ribica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. dec 2004 10:07

Naprimer: paradiznik z mozzarelo in baziliko na posteljici iz rukole, cebulna juha, sirovi tortelini z rukolo, solata, palacinke v pomarancni omaki. Poleg se prilega dobro rdece vino. lp Vesna Vesna Milek Recko

nalin  

član od: 13.1.2005

sporočila: 231

15. feb 2005 15:31

Za vegeterijance so posebej pripravljene pečenice in hrenovke, salame, in siri in šekaj bi se našlo. Vse to je narejeno iz soje, ravno tako pa lahko narediš golaž ali pa ragu za testenine saj se kupi sojino meso teh oblik. Sojino meso je predhodno treba zmehčati v topli ali vroči vodi in po okusu lahko začiniš z vegeto, seveda pa moraš potem ko je sojino meso zmehčano obvezno sprati (da zgubi slab okus) Če pa želiš vedeti še kaj, mi lahko pošlješ sporočilo. nalin

p|na  

član od: 1.3.2004

sporočila: 234

15. feb 2005 19:14

o hrenovke so takoooooooooooooooooo dobre. jaz jih imam pogosot na jedilniku. nina

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

15. feb 2005 19:32

Jaz sem v bazo dala recept za vegetarijansko bolonjsko omako. Meni je odlična (naj te ne zavedejo ocene tistih, ki jih dajejo samo zato, ker nimajo boljšega dela), poleg tega pa res nimaš občutka, da ješ sojo.

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

16. feb 2005 9:43

A ta tvoj prijatelj je jajca in mleko ter mlečne izdelke? Pa še: A iščeš bolj slavnosten jedilnik a jedilnike za vsak dan? Pa čisto dobrohoten nasvet: Poskušaj skuhat tako, da bodo vse jedi všeč tudi tebi (in morebitnim ostalim pri mizi). Da ne boš kuhala dveh kompletno različnih menijev. Jaz tudi ne jem mesa in se počutim grozno, če nekdo (z izjemo moje mame) zame kuha čisto posebno hrano. lp, maja

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

16. feb 2005 10:49

Nina! Kje pa kupiš sojine hrenovke, oz. kdo jih proizvaja? Jaz sem jih pred časom kupila pa so bile tako zanič. Pa bi jih še kdaj probala, ker vsi obožujemo sojine izdelke. Pri nas je velikokrat na jedilniku zelenjavni narastek, zelenjavna lazanja in razne zelenjavne omake, pa še kaj zraven (štruklji, rezanci-raznobarvni, krompir, ..). Lejčy

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

16. feb 2005 16:24

Sojini polpeti z zelenjavo so lahko glavna jed, zraven pa čebulna omaka. Tudi pri nas doma smo vsi mesojedci, a če včasih za polpete ali pečenko iz mletega mesa vsaj polovico mesa, če ne kar 3/4, zamenjam s sojo, nihče niti ne opazi. Namesto klasične solate lahko pripraviš zelenjavni tris s prelivom - korenje (baby ali pa narezano na kolobarje), brokoli in cvetačo skuhaš nad soparo (jaz dam v vodo pod mrežo nekaj sesekljanega česna, popra, soli in olivnega olja, če uporabljaš lahko dodaš tudi žličko vegete). Ko je zelenjava mehka, jo preloži v stekleno skledo, potem pa še nekoliko mlačno preliješ z marinado iz olivnega olja, balsamica, vina, soli, popra, česna in mešanice zelišč za solato. Če solata nekaj ur stoji, se okusi lepo prepojijo, zelo dobra pa je tudi, če čez noč ostane v hladilniku. Lahko pa narediš jajčevce, polnjene zgolj z zelenjavo. Jajčevce najprej kar v pekaču dušiš okoli deset minut, da se zmehčajo. Potem jih izdolbeš - žleb naj bi širok kakšna dva cm, meso narežeš in ga prepražiš s čebulo in česnom, dodaš malo paradižnika, soli, popra in cimeta. Z maso napolniš jajčevce in zapečeš v pečici, če jedci niso prestrogi vegetarijanci jih lahko tudi potreseš s sirom. Preden postrežeš jih še potresi s sveže sesekljanimi zelišči (peteršilj, drobnjak, bazilika, timijan). Mamamia mamamia

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

16. feb 2005 19:43

Predlagm kakšno vegeterjansko pizzo, ajdove rezance s skuto prelite s kislo smetano in posuto z orehi, zelenjavno enolončnico, mogoče tofu kot predjed( tofu, paradižnik, narežem na tanke rezine zložim rezino tofuja nanj položimo paradižnik prelijemo z olivnim oljem, kisom, malo posolimo in poporamo- pustimo da se marinira 30 minut na koncu dodamo olive zraven paše toast! Mogoče ajdovo kašo z jurčki, zelenjavno rižot, grško solato, .... Sama (vegeterjanka) ne jem mesa dobrih 10. let, zadnjih 5. let na željo življenskega sopotnika začela uživati ribe. Sporočilo je spremenil(a) pinka dne 16. feb 2005 19:45:46

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti