Medena hiša-kdaj speči osnovo?

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

tema odprta - 14. dec 2004 17:20 | ogledi: 5.933 | odgovori: 28

Pozdravljene!

Naslednji teden bom delala medeno hišico, le nekaj dni pred božičem....Bi mi katera vedela povedat, kdaj naj spečem osnovo iz medenega testa - se pravi stene in streho?

Kdaj ste to pekle tiste, ki ste jo že kdajkoli prej pekle?

Namreč zanima me, ali je boljše, da medene testo po peki kakšen dan počiva in se dodobra ohladi in šele po enem ali več dnevih krasi z beljakovim ledom, ali pa je mogoče dovolj že, da ga lahko kar takoj še isti dan po peki (seveda ohlajenega) začnem krasiti?

Prosim za nasvete, ker res ne bi rada, da se mi kaj ponesreči :)

LP

Zala

Temo je spremenil(a) _ZALA_ dne 14. dec 2004 17:20:53

KAKTUS  

član od: 28.2.2003

sporočila: 11

14. dec 2004 22:12

Pozdravljena Zala, Jaz skoraj vsako leto spečem medeno hišico, na enak način spečem tudi jaslice. Navadno prvi dan spečem vse štiri stranice hišice, streho in seveda podlago (na kateri potem stoji hišica in smrečice, zajčki, snežak,...). Drugi dan okrasim stranice in streho. Stranice najprej premažem z zelo gosto zmesjo sladkorja v prahu, beljaka in temnega kakava (da je zmes rjave barve), preden se obloga strdi posujem po stranicah čokoladne mrvice ali mlete lešnike, kokos,...oklna obrobim z na palčke narezanimi mandlji, zdraven pa prilepim tudi polkna. Če imam veliko volje polepim stranice z na lističe narezanimi mandlji, tako je videti kot prava lesena hišica, še posebno, če streho prelepim z orehovimi jedrci. Streho enako premažem in prilepim smartis pisane bombončke ali pa cele polovičke orehovih jedrc, včasih polovičke mandljev. Smrekice pobarvam z isto glazuro, ki pa ji ne dodam kakava, tako so bele, okrasim jih še z jedilnimi srebrnimi perlicami. Tako okrašene stranice pustim sušiti čez noč. Tretji dan lepim skupaj. Zmes za lepljenje mora boti resnično čvrsta, saj je ta del najzahtevnejši. (Na en beljak 250g sladkorne moke) Pomagam si z vrečko, ki ji prerežem "konico", da potem brizgam zmes po robovih. Najprej rob prve stranice, jo pokončno postavim na podlago in kmalu nato dodam še drugo, da se opitara. (Tu pride zelo prav tretja roka za pridržat.) Ko je konstrukcija postavljena počakam vsaj dve uri, da se strdi, šele nato prilepim še streho. Večja kot je hišica, težje je in dalj časa je potrebno pridržati streho, preden se dovolj zlepi. Nazadnje prilepim še smrečice, snežaka iz marcipanove zmesi in živalice, ki jih spečem iz medenega testa (z modelčki za piškote ali modelčki za plastelin.) Vse skupaj potresem s sladkorno moko, da je videti zasneženo. Upam, da sem ti bila v pomoč. Ni tako težko kot zgleda, vzame pa veliko časa. Jaz naredim raje dve manjši hiški kot eno večjo, ker je prej narejeno (v dveh namesto v dtreh dneh). Srečno!

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

15. dec 2004 9:43

Samo medklic vsem, ki ustvarjate iz medenega testa - pred veliko leti je bil v Burdi objavljen recept z navodilom za izdelavo medenih sani. Odtlej so pri nas na mizi za vsake "vesele praznike", seveda bogato obložene s piškoti in drugim pecivom. Dekorativno in uporabno (namesto krožnika za pecivo). lp Irena

KatkaD  

član od: 15.8.2003

sporočila: 136

15. dec 2004 10:02

Zala, tudi jaz čakam odgovor, koliko prej peči, da se testo omedi (upam, da bo do Božiča mehko?!). Lahko pa ti iz lastnih izkušenj povem, da sem pekla in krasila še isti dan, pa je zelo lepo izpadlo. Uporabila sem Vilmin recept in moram priznati, da zelo diši - pa tudi dedci so ga že isti dan poskusili pečenega in pravijo, da jim je zelo všeč. Pekla sem jo v soboto. Sporočilo je spremenil(a) KatkaD dne 15. dec 2004 10:02:56

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. dec 2004 10:10

Hoj, jaz sem medeno hiško kar takoj okrasila - ko se je približno ohladilo testo, saj je takrat itak najbolj trdo in ga je zato lažje krasiti - če kak del pade, se ne raztrešči takoj... Po mojem bo ratalo tako ali tako. Jaz raje najprej sestavim in potem krasim, da vidim, kako paše... Je pa dobra ideja tudi, da najprej krasiš in potem sestaviš, ker je lažje krasit na vodoravni podlagi - bomo probali, hvala!:) Je pa po mojem fino, da kak dan počaka - testo ali pa že okrašena, da se malo zmehča testo - kot pri vsakih medenjakih - najhitreje se bo na okenski polici - tam se bolj kondenzira vlaga in medenjaki ratajo lepo krhki in ne več trdi:) Piškotek, a je kaka možnost, da bi si ta članek lahko pobližje pogledala (po emailu ali drugače), prekopirala,kakorkoli... Takrat sem bila še froc, sicer sem ravno takrat enkrat res že naredila svojo prvo medeno hišico, ampak revij pa še nisem kupovala:) Se ti kako oddolžim, ok? Veri

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

15. dec 2004 11:41

Piškotek, ta recept sem jaz tudi prevedla, modelček za sani prerisala...in žal izgubila. Tudi Burda je nekam ušla. Sani sem letos sicer naredila (model sem narisala sama- po spominu) in so kar ratale. Napolnila sem jih s keksi v obliki darilc. Bi bila pa zelo vesela, če bi se kako dalo zadevo videt oz. da si prerišem original šablone. lp, V.

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

15. dec 2004 14:02

Vilma, pa ne bi ti kar poslikala to svojo stvaritev in objavila tukaj? Sliši se zelo zanimivo Sweetie

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

15. dec 2004 21:55

Sweeetie, jutri, ko bo sin uredil link s slikcami. V.

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

16. dec 2004 21:12

hojla, hvala vsem za nasvete!....ce pa se kdo se spomni kaksnega, pa naj ga napise do drugega tedna (v sredo bom pekla hisico) :) Se to: a mora testo pocivat nekaj casa (ali 1 dan, kot vecina medenih peciv) v hladilniku?? LP Zala Sporočilo je spremenil(a) _ZALA_ dne 16. dec 2004 21:21:39

KatkaD  

član od: 15.8.2003

sporočila: 136

17. dec 2004 8:35

Jaz sem pustila testo čez noč kar na delovnem pultu v kuhinji - seveda sem ga zavila v polivinilasto vrečko. Lp, KatkaD

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

17. dec 2004 10:21

Jaz imam v zvezku samo še recept za sani in skico sestavnih delov. Sani nameravam naredit čez vikend, tako da bi v ponedeljek morda lahko imela slikco, potem pa, če bo katera hotela, jo dobi na mail. lp, Irena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti