Jabolčna pita

petraxxx  

član od: 28.11.2004

sporočila: 15

tema odprta - 29. nov 2004 9:24 | ogledi: 13.902 | odgovori: 9

Ojla!

Ima mogoče kdo recept za jabolčno pito.

Petra

petraxxx

petraxxx  

član od: 28.11.2004

sporočila: 15

29. nov 2004 10:31

Najlepša hvala.. pa še to...kaj pa višnjeva pita..je vse enak postopek? P petraxxx

petraxxx  

član od: 28.11.2004

sporočila: 15

29. nov 2004 12:44

Ali mi lahko svetujete prav tako katera margarina je najboljsa za to testo? Hvala, Petra petraxxx

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. nov 2004 16:24

petraxxx, za piškotno testo je po mojih izkušnjah najboljše maslo - okus in tekstura testa sta drugačna. Moj recept za eno piškotno osnovo za pito je: 125 gr zmehčanega masla, ščepec soli, 100 g sladkorja v prahu, 250 g ostre moke, 2 rumenjaka ali eno jajce in 2 veliki žlici mrzlega mleka. Ne glede na testo pa, če imaš sveže sadje ga najprej s cca. 100 gr sladkorja ene 10 min v ponvi na nizkem ognju dušiš, nato pa nadevaš na pol pečeno testo in daš v peč na 180 stopinj. Če pa imaš recimo vložene višnje, jih preprosto odcediš, z njimi nadevaš testo in ravno tako spečeš. Pod sadje daš lahko tudi eno plast skute s smetano in sladkorjem. Lp, Tjas Tjas

petraxxx  

član od: 28.11.2004

sporočila: 15

30. nov 2004 7:47

Tjas! Najlepsa hvala za recept...ti sporocim kako sem spekla inupam,da mi bo uspelo. Namrec obozuuujemmm pite. Njami petraxxx

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

30. nov 2004 8:28

Tudi jaz imam zelo rada pite. Še posebej jabolčno. Najboljši recept za krhko (piškotno) testo pa je zame tisto od mojstra Ivačiča. Iz tega testa ne pečem samo pite, temveč tudi raznorazne kekse. Vendar bodite previdni: testa je sorazmerno kar veliko, pa tudi zelo krhko je. Recept (preplonkan iz Ivačičeve kuharske knjige): 60 dag moke, 40 dag margarine ali masla, 20 dag sladkorja, 1 rumenjak, pol pecilnega praška, 0,5 dl belega vina, 1 vanilin sladkor ali limonina lupina. Zamesite v testo. Kadar delam piškote (kekse) vmešam v to testo kakav ali orehe ali kokosovo moko ... takrat večinoma izpustim tako vanilin sladkor kot limonino lupino. Za nadev pite pa mojster Ivačič priporoča cca 1 kg jabolk, ki jih naribaš, poškropiš z limoninim sokom, posladkaš ter zdušiš, da izhlapi odvečna voda (mešaj zelo previdno, sicer boš dobila čežano). Pol testa daš v pekač in ga rahlo zapečeš, pol pečenega tanko premažeš z marmelado, naložiš zdušena jabolka, povrhu daš preostalo testo. Preden potisneš v pečico, moraš testo nekajkrat prebosti. Veliko uspeha in dober tek.

klamferm  

član od: 10.12.2004

sporočila: 3

18. dec 2004 3:00

imam kar dober recept za jabolčno pito. Kot prvo narediš krhko testo. Količina testa je odvisna od velikosti pekača. Krhko testo naredim iz gladke moke, margarine, sladkorja v prahu, jajca, pecilnega in malo cimeta. Krhko testo: za velik pekač, mogoče še lahko malo zmanjšaš količino testa (preračunaj na 400g moke). Razmerje moka, margarina, sladkor v prahu je 3:2:1. Recept: 600g moke 400g margarine (najboljša margarina je z čim večjo vsebnostjo maščobe 70-80%) 200g sladkorja v prahu 1 jajce 1 pecilni Testo zamesiš in ga daš počivat za vsaj pol ure v hladilnik. Nato polovico testa na tanko razvaljaj in prekri dno pekača. nič hudega če se ti testo trga. z roko popravi testo da bo ena celota. nato si pripravi nadev iz naribanih jabolk, kristal sladkorja, vanili sladkorja in cimeta. Jaz dam cimeta približno celo zvrhano malo žličko. sladkaj po okusu - bolje da sladkaš malce bolj kot manj ker je boljši okus. Iz preostalega testa pa napravi mrežo na pito. razvaljaj testo in ga razreži na trakove široke cca.2 cm in jih poševno nalagaj po jabolčnem nadevu. nato narediš še ene trake preko teh tako, da nastane mreža. testo premaži z jajčko in peči pri 200°C da skorja lepo porjavi. ohlajeno pito posipaj s sladkorjem v prahu. pa dober tek ti želim klamferm

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

20. dec 2004 10:01

Tudi jaz delam teso za pite po zgornjih receptih. S tem, da v testo dodam žlico kisle smetane - bolje se zamesi. Testo mora biti res hladno. Površino deske pomokam z ostro moko, razvaljam - na deski sem kar z nočem zarezala mero velikosti pekača, testo zarolam na valjar in ga dam v pomokan pekač, prebodem z vilico in zapečem 5-8 min. Potem šele dajem nadev. Če je testo prav hladno ni šans, da bi se trgalo. Zgornjo plast pa enkrat razvaljam, drugič delam mrežo, tretjič testo naribam na ribež. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti