Tortilja

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

3. dec 2004 12:27

Pomlad, rečeno-storjeno in hvala za nasvet! Našla sem flan, ki naj bi bila neke vrste vanilijevo-karamelna strjenka, vendar mi pri tem nekaj ni jasno, na 6 jajc+ostale sestavine piše, da je potrebno dodati žličko in pol vanilije... kakšne? Ali mleti vanilijev strok? Lp, Katjuška

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. dec 2004 15:35

Kadar piše vanilija v žlicah, je navadno mišljeno vanilijeva esenca, sploh če je recept Ameriški - tam vedno uporabljajo esence, ne poznajo vanili sladkorja. Pri nas jo boš našla na policah samopostrežb tam, kjer je pecilni ipd., dela jo Etol iz Celja. Lahko pa to nadomestiš z vanili sladkorjem (kakšna velika žlica in pol) in za to količino zmanjšaš navadni sladkor, da ni presladko. Mleti vanilijev strok se ne uporablja prav dosti, ker je vanilija najboljša, dokler je strok še mehek in prožen - ko se posuši, nima več tiste arome - od tod razlog, zakaj melte vanilije ne boš našla (vsaj ne pri nas, za drugje ne vem). Ne poznam sicer tvojega recepta, ampak upam, da je kaj pomagalo, Pomlad popravi me, če je kaj narobe, prosim! Če bo ratalo, pa posreduj recept, ok?:) Dober tek! Veri

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. dec 2004 16:16

Sestricna mi je pred dvema dnevoma poslala slike iz mehiske restavracije in me je skoraj kap. Prav nic okusno ni bilo videti ampak v njihovi druzbi se menda ni nihce sekiral. Danes pride po desetih mesecih za dva meseca na dopust. Bom povedala kar bo pametnega za tukaj. Pravi pa, da so ljudje tam bolj nestrpni do tujcev in nic kaj pripravljeni na pogovor in pomoc. Muhasti torej. Vesna Milek Recko

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

4. dec 2004 16:58

Vanilijeva esenca bo prava. Obstaja precej verzij recepta, nekateri poleg vanilije vključujejo tudi muškatni orešek itd. - poskusiti jih je treba več in najti takega, ki ti najbolj ustreza. Reca; mehiška hrana morda ni vrhunec estetike, vendar je zame božanska! Se pa strinjam, da ljudje niso najbolj odprti do tujcev; spet odvisno kje, kdaj in kako. Bolj severno greš, manj je turistov, bolj prijazni so. Je pa dežela neizmerno lepa in slikovita in od nje sem se težko poslovila.

MPINEDA  

član od: 22.6.2010

sporočila: 2

22. jun 2010 6:47

Najprej vam posiljam lep pozdrav iz Mexico Cityja, kjer zivim 3 leta. Moram reci, da so me tale pregovarjanja tule spravila v dobro voljo , kaj vse se ´ve´. Za zacetek Pomlad, moram reci, da je mehiska hrana zelo estetska, vsaj za moj okus, celo na stojnicah na cesti imajo smisel za estetiko in ti sadje nasortirajo v loncke tako, da je pasa za oci in zelodcek. Mehicani so strasansko odprti za tujce, izjemno dobrodosli smo tule, pomagajo ti na vsakem koraku, jaz nisem se nikoli slisala za tvojo teorijo. Oaxaca, ki je moja najljubsa drzava, je namrec zelo na jugu in ni tako zelo strasansko turisticna, pa so dosti bolj prijazni kot v Durangu in Sonori npr. Kje pa si ti potovala? Kislo smetano uporabljamo tudi tule, najbolj pogosto na tacos dorados, ki so tortille s piscancjim mesom, hrustljavo zapecene v fritezi. Nanje se da kislo smetano, sir requeson (neke vrste belega mladega sira, nariban) in na rezance narezano zeleno solato. Flan Katjuska je pa kot si ugotovila podobna pudingu, je pa v vec okusih, karamelni je najbolj pogost. Tortilla tule v Mehiki ni ime za jed, pac pa se jo uporablja namesto kruha. Je se jo lahko z juho, npr, obstaja npr. juha iz tortill. Vse vrste tacosov, ki se jedo, se jasno pripravijo v tortillah. Obicajno so manjse in koruzne, vcasih pa se je tudi psenicne. Vanje se da svinjsko peceno meso (podobno kot za kebab) s cesnom, koriandrom in limetinim sokom, lahko se jih uporablja za jesti alambre - mesanica mesa in razlicnih zelenjav, ki se postreze na krozniku, pa se potem tortille polni s to zadevo, lahko se je tacose z razlicnimi deli svinjskega mesa (glede na del telesa se da ime tacosu), lahko se je quesadille - z gobami, sirom, bucnimi cvetovi, lahko se jo napolni s pretlacenim kuhanim fizolom, kar je tule hrana revnih, jedla sem jo tudi ze z ribo, kalamari, sincronisade so pa polnjene s sunko in sirom. Seznam je prakticno neskoncen, tortilla je pa dodatek jedi, ne osnova le te. Tule tudi vedno je opcija, da dobis hrano, ki ni pikantna, oz. da ti pikantno omako postrezejo posebej, pa po zelji zacinis, tako da mehiska hrana ni nujno vedno pikantna. Veri, kot komentiras, cokolada je doma v Mehiki, ja, Oaxaci natancneje. Da se jo pa narociti z mlekom ali vodo, oboje je mogoce. Obicajno jo postrezejo skupaj s kaksnim sladkim kruhom. Jaz osebno nisem nad njo prevec navdusena, ker je manj sladka kot ta, ki sem je bila vajena iz Slovenije in zame je vroca cokolada kakao, ne vroca cokolada. Glede sladic na splosno pa, cel bataljon jih je, tudi torte jasno. Ena izmed najboljsih za moj okus je tres leches - kar pomeni 3 vrste mleka, ki je socna, ostale, ki sem jih poskusila do sedaj so bolj kot ne plasticne. Res je tudi, da je veliko pekarn povsod, tako da na vsakem vogalu dobis veliko peciva - krofe z luknjo na sredi, muffine in ogromno tipicnih mehiskih sladic in veliko Mehicanov zacne dan s kosom peciva in atolejem, ki je se najbolj podoben vrocemu pudingu. Potem je zelo popularna zelatina - limonina, cesnjeva, jagodina,.., tudi zelatinine torte se dajo dobiti. Potem pa jasno bonboni, lizike, in vse te iste zadeve zacinjene s cilijem. Za zajtrk veliko ljudi tudi pije liquade, ki so mesanica mleka z vsem zivim. Npr. jagodami, mangom, bananami, melono, medom, jajcem, ovsenimi kosmici, orehi, nopales (kaktus), vanilija,.... Toliko na hitro, pridno ustvarjajte mehiske dobrote, ce vam pa kaj koristi kaksna informacija s terena, bom pa z veseljem pomagala. MPINEDA

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. jun 2010 9:37

Dobrodošla med nami na Kulianriki. Bi te pa samo opozorila, da je tema, ki si jo znova odprla, stara skoraj šest let - na desni starni okenca z imenom vidiš datum zadnjega odgovora - , tako da ne vem, koliko dkelet je še sploh tu gor izmed teh, ki so o trotiljah debatirale.

 

Ampak nič hudega, jaz sem z velikim zanimanjem prebrala tvoje sporočilo. Pa še kaj pošlji v zvezi z Mehiko, da se spomnim potepanja po njej ...

 

Pozdrav, Mamamia

mamamia

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

22. jun 2010 9:55

Tudi jaz sem z užitkom prebrala tvoj zapis in bom vesela, če se še kaj oglasiš. Kako pa kuhaš in ješ ti? Si čisto sprejela njihov način prehrane ali iz tvojih loncev diši po slovenski hrani? sara

MPINEDA  

član od: 22.6.2010

sporočila: 2

22. jun 2010 13:21

Pozdravljeni, sem videla datume, preden sem napisala odgovor, pa sem bila prepricana, da vas kar nekaj mojstric kuhalnic rado kaj mehiskega pripravi, oz. bi rado pripravilo. Jaz kuham bolj malo, nikoli nisem kaj prida uzivala v kuhanju, tako da moj moz kuha za oba, mehisko in perujsko hrano, kajti 15 let je zivel v Peruju. Se zagotovo se kaj oglasim, zna cel kup strasansko enostavnih in okusnih jedi predstavit, jaz sem pa zajadrala sem, ker sem pripravila palacinke zanj, pa se kaj slovenskega bom, ko bom razpolozena. Jaz jem mehisko hrano, ki nikakor ni samo zacinjena (jaz jem samo brez cileja), slovenskega pa bore malo. Ko malo raziscem stran, definitivno kaj spisem. Prisrcen pozdrav v Slovenijo! MPINEDA

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

22. jun 2010 13:59

Mpineda : Meni je tudi všeč, da ste napisala svoje mnenje. Se pa priporočam še za kakšno kulinarično zgodbico, kakšen domač recept. http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti