Tortilja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. nov 2004 21:10

Hm, kupljene tortille sem jedla samo enkrat - glej ironijo - v Panami - so bile pa iste kot pri nas:) Ja, zgledajo in tudi so res suhe. Sama jih vedno naredim, ker se veliko lepše zvijajo. Kupljenih ne nič prej močit, speči jih kot domače v ponvi na malo olja, če je treba, lahko ga tudi izpustiš, da se ne kadi, če imaš ponev, ki to omogoča:) Spečene daj v vlažno krpo na toplo, kot domače - malo se bojo že zmehčale, ni vrag:) potem pa naslednji vikend naredi domače pa boš vidla, zakaj jih nikoli ne kupim:) Nadev sam jih pa ne navlaži dovolj, ker mora bit precej gost, da ne teče na vseh koncih in krajih ven - to je vseeno kot malo manjša palačinka, ko zviješ; ko ugrizneš, že tako loviš hrano:) Če bi nekaj časa pustila nadev na torilli, bi se sicer navlažila, ampak tega ne priporočam, ker so daleč najboljše še čisto sveže in vroče. Ko se ohladijo, postanejo tudi domače trde - lahko jih spet zmehčas nad soparo ali v mikrovalovki ali v pečici v vlažni krpi. Ali pa narediš čips.

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

22. nov 2004 23:05

Pozdrav. Tilenboc, kadar pri nas uporabljamo tortilje, jih vedno kupimo. Ko jih segreješ so zelo mehke, tako da jih ni potrebno namakati ali kaj podobnega. Mi jih segrejemo kar v mikrovalovni (tudi v pečici smo že, ampak ni bilo tako vredu). Lp, maychi

tejc  

član od: 6.4.2004

sporočila: 65

23. nov 2004 13:16

Kupljene tortilje niso prav nič suhe.Segrješ jih na ponvi ali pečici.V vseh restavracijah dobiš kupljene saj se domačih ne splača delati.Pa tudi glede okusa mislim,da domače niso nič boljše(kvečjemu slabše).Tukaj pa je nekaj receptov Guesadillas tortilja je še ena izmed mehiških jedi ki je zelo priljubljena. Polnimo jo lahko z piščančjim nadevom, sirnim nadevom, zelenjavnim ali pa tuninim nadevom. Za pripravo potrebujemo: -Mleto piščančje meso -Olje -Česen -Taco Mix začimbo oz katerokoli začimbo po vašem izboru -Sol -Pasirani pelati -Čebula Na maščobi popražimo pol sesekljane čebule, dodamo mleto piščančje meso, začinimo in dušimo približno 20 minut. Dodamo pelat in dobro premešamo. Če je masa preredka podušimo še malo, da izpari voda. Postrežemo tako, da na tortiljo (...25cm premera) posujemo plast ribanega sira, plast izbranega nadeva in pokrijemo z drugo tortiljo. Nato na suhem žaru rjavo zapečemo. Serviramo z Rojas, Verdes in Santa Maria salsami. Za sirni nadev uporabimo namesto piščanca sire feta, riban sir po želji in nacho sir. Za zelenjavni nadev namesto piščanca uporabimo zeleno papriko narezano na trakove ter koruzo. Za tunin nadev pa uporabimo konzervirano tunino v olju. Tostadas je mešanica dosedaj opisanih tortilj z kančkom drugačnosti... Tortiljo poljubne velikosti (...priporočamo 25cm premera) po sredini namažemo z pasiranim fižolom ter izbranim nadevom (...glej nadeve za zgoraj navedene tortilje) in nacho siriom. Eno polovico prepognemo čez sredino, namažemo z kislo smetano ter jo zapremo v drugo polovic, nato popečemo na suhem žaru. Postrežemo na rezine narezani zeleni solati z smetanovim prelivom. Za smetanov preliv uporabimo: -Kisla smetana -Česen -Sol -Malo vode Še ena vrsta tortilje, ki je lahko pripravljena z različnimi nadevi, od piščančjega, govejega ali pa zelenjavnega. Za piščančji nadev potrebujemo piščančja prsa narezana na 1x1 cm kocke in jih popečemo v olju, začinimo z poljubnimi začimbami (...Taco Mux, Fajita Mix itd.) ter zalijemo z juho oz vodo. Pražimo doker tekočina ne povre. Nato nadevamo tortiljo z pripravljeno maso, premažemo z omako Santa Maria ter posujemo z sirom. Gratiniramo v mikrovalovni pečici, da se sir stopi. Za zelenjavne oz tunine nadeve uporabite rezlične sestavine in jih pripravite ali kot zgoraj navedene toertilje ali pa kot piščančji nadev. Za nadev iz govedine uporabite govejo pljučno in jo na hitro popecite, da zadrži sočnost. Sporočilo je spremenil(a) tejc dne 23. nov 2004 13:16:55

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. nov 2004 12:31

Možno, da so tudi kupljene tortille ok, sama jih še nisem delala, ampak sem jih jedla pri sicer dobri kuharici, pa so zelo hitro (še med kosilom) postale suhe. Splača se pa ravno toliko kot delat svoj kruh, ali pa še malo bolj (ker lahko kupiš samo eno vrsto tortillj - kot mi je znano)... Meni se zdi, da se jih splača delat - iz ekonomskega stališča gotovo, pa še koruzne lahko narediš - te imamo namreč precej rajši. In lahko jih začiniš po svojem okusu. Poleg tega rada mesim:)

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

25. nov 2004 16:00

Veri, vidim, da si zelo navdušena nad tortillami. Res je lepo videti nekoga, ki s takim žarom govori o kakšni stvari. Tako, da si še mene navdušila nad tem in jih bom v bližnji prihodnosti sigurno poskusila narediti. Hvala za idejo! Ker sem vegetarijanka bi prosila za kakšen nemesni nadev. Pa-pa, Katjuška

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

25. nov 2004 16:57

Kot veliki ljubiteljici (in glede na nekaj mesecev preživetih v Mehiki lahko rečem, da tudi poznavalki) mehiške hrane, se mi je malo zaletelo pri zgoraj navedenih imenih oz. receptih (nič ne rečem, vsebina je verjetno vseeno okusna, ampak da ne bo kdo razočaran, ko bo šel v Mehiko;) V quesadillah ni nič drugega kakor - tako kot pove že ime - sir. Z ostalimi nadevi pa polnijo enchilladas, pa burritos, čeprav tudi tuninega nadeva v Mehiki nisem zasledila...

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

25. nov 2004 17:33

muchos gracias veri juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. nov 2004 22:58

Hvala za lep odziv, sem zelo vesela:) Ja, strašno rada poizkušam kaj novega, tako da ne kuham veliko stvari več kot 2x, ampak nekatere se pa splača:) Za vegetarijance so tortille super, saj se navadno polnijo z vsaj malo fižola, ki j ebogat vir beljakovin. V tistem nadevu, ki sem ga napisala zgoraj, samo izpusti slanino, pa bo. Sicer pa v Latinski Ameriki (v Mehiki žal še nisem bila) dostikrat na tortille namažejo kar sam fižolov pire, vendar bi ti svetovala, da ga vsaj malo začiniš (vsaj s kumino, da bo lažje prebavljiv:), če pa si ljubiteljica pekočega (oz. je to kateri od potencialnih jedcev), pa daj notri malo čilija ali tabaska (lahko pa uporabiš tudi mili tabasko, ki ne peče). Fižolov pire pride približno tako gost in mazav kot evrokrem,to namažeš na tortillo, gor pa naloži svežo zelenjavo: oprane solatne slite, rezine zrelega paradižnika, lahko dodaš še kako baby koruzo iz konzerve (ne pozabi je prej sprat pod vodo) in kar še najdeš pametnega v hladilniku. Če imate pri vas radi čebulo, jo nareži na obročke in tudi daj gor, najboljše direkt na nadev, da se lepo prime gor in ne leti na vseh koncih in krajih ven:) Ampak če naj bo to romantična večerja, daješ česen in čebulo na lastno odgovornost:) Sicer pa na tortille zelo lepo pašejo razni paradižnikovi nadevi, za pokušino ti tu dajem enega z mešano zelenjavo: Tortilla enchilada * 2 skodelici fižolovega pireja * 3 žlice olja * 1/2 čebule * 1 strok česna * 1 zelena (steblo) * 1 rdeča paprika * 1 feferon * 4 paradižniki * sol * kajenski poper, pekoča paprika ali čili * petršilj * 100 g nastrganega sira Sir nastrgaj, petršilj nasekljaj, zeleno, papriko in feferon nareži na kockice (spet od oka 0,5 cm stranica), paradižnike pa olupi (če te moti kožica - če so kocke male, navadno ne moti) in nareži (če so kisli, izreži semenje) ali pa samo nareži na kockice. Pol čebule drobno nasekljaj, stri česen in oboje popraži na olju ter dodaj ostalo - paradižnik nazadnje in popraži ter malo zduši na olju. Začini s soljo in kajenskim poprom in duši dalje, da se paradižnik razpusti, odstavi iz ognja in potresi s petršiljem. Tortille namaži s fižolovim pirejem, prelij s paradižnikovim čilijem in potresi z nastrganim sirom. Zvij tortillo in takoj ponudi oz. pojej. Fino je, če si gostje/domači sami mažejo tortille, da jih prilagodijo svojemu okusu - eden več fižola, drugi več paradižnika,... Pa še manj dela imaš:) Upam, da ješ sir, če ga ne, lahko dodaš tofu ali pa posuješ s kakimi semeni, oreški (indijski, arašidi,...), ovsenimi kosmiči,... da en bo okus preveč trpel:) Mesa sicer ne jemo veliko (največ 1x/teden), vendar pa v prehrani brez mlečnih izdelkov nisem najbolj podkovana. No, z oreški ne moreš falit, sploh je super, če jih prej malo prepražiš, da razvijejo polno aromo. Če kdo še kaj rabi, naj se kar oglasi, bom poizkusila čim prej odgovorit. Dober tek vsem:) Veri

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

25. nov 2004 22:58

Vsekakor ne izpodbijam, da se pomlad in juhica101 spoznata na mehiško hrano, ampak ali je potrebno, da toliko vztrajata na svojih principih o originalnosti receptov...če so vama všeč pekoči originalni (!!!) mehiški recepti jih pač jejta, po drugi strani pa smo ljudje, ki pa bi radi poizkusili le malce drugačno hrano, pa če so to poslovenjeni mehiški recepti ali pa originalni... Jaz namreč nisem največja ljubiteljica pekoče hrane (prej ravno nasprotno) zato mi tile prilagojeni recepti dosti bolj odgovarjajo... sicer pa naj vsak jé tisto kar mu je dobro in sploh ni bistveno ali je to originalno ali ne. Kar se tiče vajih podukov o mehiški hrani priznam, da so vsekakor dobrodošli in vaju ob tem pozivam, da bi bili toliko prijazni in prispevali tudi kakšen mehiški recept... mogoče kakšnega nemesnega za začetek? Pozdravček, Katjuška

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti