Tortilja

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

tema odprta - 21. nov 2004 17:27 | ogledi: 15.167 | odgovori: 49

Pozdravljeni!

Zanima me, na kakšne možne načine se lahko napolni tortilja. Enkrat sem jo jedla s piščancem, pa se sploh ne spomnim, kaj je bilo zraven in kako je bila pripravljena. Pa še to me zanima, če lahko kupljene sveže tortilje zamrzneš, ker jih je toliko v paketu. Sem že iskala, če je bila ta tema že odprta, pa nisem nič našla.

Hvala že v naprej!

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. nov 2004 22:58

V bistvu lahko daš notri karkoli, kar je kolikor toliko sočno - če bosjo notri fižol, koruza in čebula, pa bo bolj mehiško:) Na olju postekleniš sesekljano čebulo inpo želji tudi česen, katerokoli meso zreži na male koščke in popeci ali pa popeci mleto meso, dodaj na kocke narezano zelenjavo, kako žlico paradižnikove mezge, konzervo pelatov, pa začimbice (sladka paprika, piment, curry... + odvisno od okusa - lahko bolj mediteransko (origano, bazilika, majaron, rožmarin...) ali bolj eksotično, pekoče (tabasko, čili, kajenski poper - če boš dala več pekočih pazi, da en bo preveč pekoče)...). Fižol (najboljše paše rdeči fižol iz konzerve) lahko dodaš cel ali pretlačen ali pa nekaj fižolov kar v tej ponvi pretlačiš s kuhalnico, ostale pa pustiš. Jaz dodam tudi vodo od fižola, ima več okusa, kot če dodajaš navadno vodo. (Bom poslala točen recept, ki sem ga pred kratkim izumila, v bazo čim bosta čas in recept skupaj.) V bistvu lahko uporabiš katerokoli polivko za špagete in večino vok-zadev, malo prilagodiš gostoto pa je. Če imaš rada bolj mazave stvari, vzemi melto meso in na koncu vse skup pretlači s paličnim mešalnikom. Upam, da je kaj pomagalo. Sicer se ti pa splača naredit svoje tortilje - iz koruzne moke - te so "ta prave" in te lahko ddefinitivno zmrzneš - še ne pečene - pa tudi pečene bi verjetno lahko. Samo pazi,da boš dala kak papir vmes, da se ti en bojo zlepile v zmrzovalniku. Je pa to super ideja za takrat, ko je treba ostanke porabit, pa če nimaš kruha doma za večerjo, itd... Povej, če te še kaj zanima in kako je šlo! Veliko sreče, muchacha! Veri

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

22. nov 2004 4:18

VERI , JAZ IMAM RECEPT SAMO ZA PŠENIČNE TORTILJE ,PROSIM TE ZA RECEPT ŠE ZA KORUZNE TORTILJE. Hvala in pozdrav Marta

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

22. nov 2004 16:47

jaz bi pa kar oba recepta... lepo prosim lp juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. nov 2004 18:27

Veš da, ni problem, stvar je strašno enostavna in meni je super ratala že prvič:) En recept zanje je sicer v bazi, vendar sem jaz delala po svojem, ker se mi zdijo boljše:) Za tiste, ki ne mislijo tako (okusi so različni) sem spodaj pripela še vse, kar sem našla (do zdaj) v bazi o tortiljah. Za tiste, ki bi pa radi moje tortille, pa bom poslala recept v bazo pod eksotične jedi: koruzne tortille in pa nadev za koruzne tortille. Da pa vam ne bo treba tako dolgo čakati, vam ga seveda serviram tudi tukaj:) KORUZNE TORTILLE * 280 g koruzne moke * 80 g cele (iz celega pšeničnega zrna, polnozrnate) ali črne moke - tudi krušna je ok, pa tudi če date navadno belo, ne bojo tortille ostajale:) * sol (po okusu, malo večji ščepec) * mleta gorčica ali koriander - približno 1 zvrhano žličko (jaz sem prvič delala s koriandom, ker nisem mela gorčice, oboje je ok:) Lahko date tudi kake druge začimbe, ki jih dajete navadno v kruh: janež, kumina... * 1/4 l vode (približno - odvisno od temperature in suhosti moke, dodajaj po malo) * olje za peko Obe vrsti moke, sol in izbrano začimbo (koriander) zmešaš in v to zmes ter postopoma prilivaš vodo, nato zamesiš gladko testo. Pusti ga stati 1 uro (če ste že zelo lačni pa manj - jaz sem ga enkrat slabih 10 min., je malo težje valjat, a gre) da se uleži. (Če boš pustil/a testo manj časa, ga dalj časa mesi, da se vseeno razvije gluten). Sicer je idealno, da ta čas, ko tortille počivajo, narediš nadev - glej spodaj:) Tortille razvaljaj zelo na tanko - najprej narediš kroglico, jo sploščiš in razvaljaš v vse smeri, da dobiš lep krog - prvi bo verjetno bolj vegav, zadnji pa že pravi ljepotane:) Speči jih v litoželezni ali teflonski ponvi z debelim dnom na par kapljicah olja. Če je olja preveč, se bo zelo kadilo, zato raje dajte manj. Tortille speči, eno po eno in jih sproti zavijaj (skupaj) v vlažno krpo (tudi če je suha ni problem, ker takoj postane vlažna, ker se na hladni krpi vlaga kondenzira, če daš vanjo vročo tortillo), tako bodo ostale lepo mehke. Naj bodo na toplem (ogret krožnik) med tem, ko pečeš ostale! Ponudimo tople, nadevane z izbrano prilogo. * Kdor je alergicen na pšenično moko, naj uporabi nadomestek namesto črne moke ali pa samo koruzno moko. * Če želite še bolj gladko in svetleče testo, dodaj proti koncu mesenja 1 žličko olja. (Indijanci je sicer niso:) NAJIN NADEV ZA TORTILLE * 1/2 čebule nasekljaj * 1 strok česna, iztisni skozi stiskalnico ali drobno nasekljaj * kos šunke (pribl. 10 x 10 x 1 cm) nareži na kockice (pol cm stranica) * 1 žlička paradižnikove mezge * 2 korenja, narezana na trakove in nato na koščke dolge 2 cm * 1 zelena paprika, narezana na kockice (pol cm stranica) * 1 skodelica koruze - lahko tudi zmrznjene ali iz konzerve (v tem primeru jo prej splahnite) * 1 konzerva rdečega fižola s sokom vred * 1/2 male žličkice čilija (manjša od čajne žličke- če imate radi bolj začinjeno, seveda več) * 1/2 male žličice kajenskega popra * 1 žlička raznobarvnega popra, strtega v možnarju ali zmletega v mlinčku * 1 žlička sladke mlete paprike * 1/2 žličke pimenta * 1 žlička kuminovih semen, prav tako strtih v možnarju (če nimate, vzamite mleto kumino) * kos sira, enako velik kot šunke (10x10x1cm), prav tako narezan an kockice (pol cm) Čebulo nasekljaj in česen iztisni ter popeci, da posteklenita, nato dodaj šunko, narezano na kockice, popeci, da rahlo porjavi, dodaj mezgo, narezan korenček in papriko, prav tako narezano na kocke, še malo popeci, nato vlij not konzervo fižola z vodo vred in pusti, da zavre. Dodaj not vse začimbe - najlažje je, če jih že prej (medtem, ko čakaš,d a zavre) vse namešaš v možnarju ali skodelici. Če želiš bolj gosto omako, s kuhalnico stečkaj nekaj fižolov, da se iz njih izloči škrob. (Lahko bi tudi ves fižol pred tem spirirali, ampak nama je bolj všeč, če grizeva, zato ga nisem:) Po potrebi in željah (če želiš bolj redko omako) prilij malo vode. Na koncu dodaj na kocke narezan sir in kuhaj toliko, da se stopi. Če imate kozico z debelim dnom, lahko malo manj, saj se bo sir topil tudi, ko ne bo več nad ognjem. Nadev namaži na tortillo, lahko daš zraven še kak list solate ali eveže zelenjave in jo zvij kot palačinko ter jej z rokami - otroci bodo navdušeni - tudi tisti, "ta veliki":) Aja, pa če koga slučajno zanima: tortille so tako španska kot mehška nacionalna jed, vendar pa so španske nekaj čisto drugega - španska je npr. krompirjeva tortilla, ki je v bazi (glej spodaj). Te so debele in kot nek tanek narastek, pečen v ponvi, to NI kruh. Mehiške oz. latinsko-ameriške tortille pa so v bistvu nevzhajani tanki kruhki, kakršne lahko kupimo tudi pri nas na oddlekih z mehiško hrano. Vendar so kupljene tortille pšenične (in slabše, se ne zvijajo tako lepo, pokajo...), prave LA tortille pa so seveda koruzne, saj tam niso poznali pšenice in so vse delali s koruzno moko. Hlebčke so pregletli iz vode in koruzne moke ter malo soli (in raznih začimb) ter jih tenko zvaljali in spekli na vročih, razžarjenih kamnih na odprtem ognjišču. To je bila bolj hrana revežev, res pa je, da so jih pojedli precej... (Ni čudno, ko so pa tako dobre;) Sicer garantiram, da so še danes primerne za študente:), verjetno pa tudi za velike družine, kjer ima mama dovolj časa in veselja za kuhanje:) So poceni in v bistvu jih lahko nadevamo s čimer koli, kar pač imamo doma, fižol, zmrznjena koruza, mezga, čebula, česen, korenje in začimbe pa tako počakajo, sir je pa navadno itak doma, tako da je to idealen obrok za takrat, ko ugotoviš, da ni ne kruha ne nič drugega... - Tako je ta recept tudi nastal - ob 11 h zvečer sva ugotovila, da ni nič doma - in kot veste, so fantje sitni, če so lačni, zato se splača kaj izumit:) Upam, da bo pomagal še komu:) Sporočite, če boste probali, ok? (to bosta namreč moja prva objavljena recepta in mam mal tremo:) Fajn je pa tudi za v otroke kako zelenjavo spravit:) Pa za hladilnik počistit, ko vsake zelenjave ostane kos... Seveda lahko daste namesto šunke kako drugo meso, le malo bolj ga je treba popeči v tem primeru. Aja, tu pa še moj dolg: kar sem našla v bazi o tortillah: koruzne tortilje (iz baze): http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?kategorija=ek tortilje z govedino: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=2431&besed pšenične tortilje: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?kategorija=kr tortilja iz krompirja: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?kategorija=pr Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. nov 2004 18:27

A sm bla pridna?:)

IrenaM  

član od: 23.9.2002

sporočila: 66

22. nov 2004 19:07

Veliko koristnih nasvetov in gotovo tudi kuharicam prijaznih receptov. Jaz sem v preteklosti želela narediti prave koruzne tortilje, pa mi je mož rekel, da imam srečo, ker sem že poročena. Pri Indijancih namreč ne bi prestala preskusa o znanju peke tortilj. To pač mora znati vsako dekle preden se poroči. Da so bile vse prej kot okrogle, bi še šlo, ampak bile so trde... Takrat me je minila želja po lastni peki tortilj, ko pa to berem, sem pa spet dobila malo korajže. Bom poročala! Irena z Bleda

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

22. nov 2004 19:14

Veri , superca si ,pridna, pridna ...........HVALA LEP VEČER Marta

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. nov 2004 20:09

Irena, samo zavij jih v krpo in daj na topel krožnik, zraven štedilnika, kjer cmariš nadev in pečeš ostale tortille, pa gotovo ne bojo trde! Če bi pa slučajno šlo kaj narobe, jih pa lahko natrgaš ali narežeš na male trikotničke (pribl. 2 cm stranica) in ohlajene ocvreš v vročem olju in dobiš tortilla chips:) In rečeš, da si itak to hotela naredit:) Kar korajžno - pojedli bojo to ali ono varianto takoj!:) Hihi, potem se jaz lahko poročim (no, saj se mi nič ne mudi, dobro je pa vedet:) samo da tega en vidi dragi... bo še kake trapaste ideje dobil:) Veri

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

22. nov 2004 20:28

Najlepša hvala Veri! Bomo probali kaj sčarati za vikend, o uspehu pa bom še poročala! Se slišimo!

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

22. nov 2004 20:56

Se opravičujem! Pozabila sem vprašati,kako namočiš kupljene tortilje, ker dvomim, da jih bom prvič sama spekla. Zdijo se mi suhe in se bi verjetno lomile, ko bi jih zvila. Ali pa se dovolj navlažijo, ko jih namažeš z nadevom? Hvala za nasvete!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti