Kruh brez pšenične moke

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jul 2012 22:02

Nasja je napisal/a:

Mi je pa všeč poimenovanje "ščir", samo ne vem, če bi  ga v naših trgovinah dobila pod tem imenom... A za mung in adzuki pa nimamo slovenske ustreznice?

No, saj je tudi "soja" izposojenka...  Mung je kvečjemu lahko zelena soja, adzuki pa rdeča soja, ampak ta poimenovanja nimajo posebnega smisla in so na nek način zavajajoča. Gre pač rastline, ki pri nas niso avtohtone in se jih tudi ne goji, niti pa niso pretirano priljubljena hrana.

Botanično je vsaka rastlina iz rodu Amaranthus ščir, ne le tista, katere seme je zdaj tako modna "superhrana". Po enakem principu bi lahko kinui rekli metlika, saj se rod Chenopodium, ki mu pripada kinua, po slovensko imenuje prav metlika. V obeh primerih gre za (južno)ameriške rastline, jih pa od soje/munga/adzukija/še česa razlikuje (kljub skupni neavtohtonosti pri nas) to, da rastejo gojenim sorodne vrste pri nas kot "plevel" (npr. bela metlika, ščir pa tako ali tako ne potrebuje razlage).

 

Nasja je napisal/a:

Do popolnosti  za vse zainteresirane dodajam samo še alergija na pšenico ≠ alergija na gluten  ≠ celiakija.

(pri celiakiji gre za drugačen(avto)imunski proces kot pa pri alergijskih reakcijah).

Pa res, ja, tole sem pa spregledal  Hvala!

 

Nasja je napisal/a:

Aja, a lahko pričakujemo kakšen bolj natančen recept za "kruh" iz čičerike?
Za tiste lenobe, ki ne maramo eksperimentiranja s količinami... 

A za tiste na sopari kuhane kolačke? Hm, hja, heh, no, khm... Vsakič je eksperiment zame

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jul 2012 22:05

rimljanka je napisal/a:

/.../ nekaj iz južne Evrope, ostale iz Severne Amerike. /.../

A, no, tega pa nisem vedel, da so nekatere tudi iz starega sveta, sem mislil, da so vse ameriške (ne le severne, tudi južne)! Hvala!

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. jul 2012 22:13

666 je napisal/a:

Botanično je vsaka rastlina iz rodu Amaranthus ščir, ne le tista, katere seme je zdaj tako modna "superhrana". Po enakem principu bi lahko kinui rekli metlika, saj se rod Chenopodium, ki mu pripada kinua, po slovensko imenuje prav metlika.

Ha, potem pa jo poimenujemo andska metlika, pa je rešena dilema med kinuo in kvinojo...

Sicer pa amarant ni več "in", zdaj je v modi  chia. Ne vem pa, ali se da tudi z njeno pomočjo pripraviti kaj kruhu podobnega. Vsaj za zgoščanje omak bi bila morda dobra...

Nasja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. jul 2012 22:27

666 je napisal/a:

Botanično je vsaka rastlina iz rodu Amaranthus ščir, ne le tista, katere seme je zdaj tako modna "superhrana". Po enakem principu bi lahko kinui rekli metlika, saj se rod Chenopodium, ki mu pripada kinua, po slovensko imenuje prav metlika.

Ha, potem pa jo poimenujemo andska metlika, pa je rešena dilema med kinuo in kvinojo...

Sicer pa amarant ni več "in", zdaj je v modi  chia. Ne vem pa, ali se da tudi z njeno pomočjo pripraviti kaj kruhu podobnega. Vsaj za zgoščanje omak bi bila morda dobra...

Nasja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

17. jul 2012 22:32

Dileme v bistvu ni, je pa zmeda  Takale je stvar:

Pokvečeno "slovensko ime" "kvinoja" izvira iz brezglave transkripcije iz (verjetno) nemščine, po vzorcu Qualität -> kvaliteta, Quinoa -> kvinoja. Pravilen je zapis "kinua", kajti nemško/angleško "Quinoa" je prevzeto po španskem "quinoa", kar je le španskemu pravopisu prilagojen zapis kečuanske (torej andskoindijanske) besede, ki se izgovarja - kinua.

Chia - torej čija - je menda tako po prehranskih kot po kuharskih lastnostih precej blizu lanu. Edino po ceni je daleč spredaj...

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

17. jul 2012 22:39

Mogoče bo pa le treba eksperimentirat...

Kolikor sem zdaj brskala po internetu, je "čija"  naravnost čudežno sredstvo za vezavo  brezglutenskega testa, vendar večina receptov vsebuje žita, ki jih masy menda ne sme. Lahko pa bi, če nič drugega,  poskusila tole čokoladno torto...

Nasja

masy  

član od: 19.8.2010

sporočila: 28

18. jul 2012 12:25

_tisa_ je napisal/a:

Kaj pa imaš na koži, če ni skrivnost?

 

 

Na koži imam kot suho kožo in se mi koža tako suši med prsti da če se malo popraskam pridem do krvi in ni prijetno ker zelo srbi...:(

masy

masy  

član od: 19.8.2010

sporočila: 28

18. jul 2012 12:30

Nasja je napisal/a:

Mogoče bo pa le treba eksperimentirat...

Kolikor sem zdaj brskala po internetu, je "čija"  naravnost čudežno sredstvo za vezavo  brezglutenskega testa, vendar večina receptov vsebuje žita, ki jih masy menda ne sme. Lahko pa bi, če nič drugega,  poskusila tole čokoladno torto...



Nasja

 

Hehe ja res je ne smem jest žitaric oz. rastline ki spadajo v družino trav, kar je precej težavno ampak si ne belim glave s tem tako kot moji straši. Enostavno sem si pač kupila kokosovo in čičerikino moko, v prihodnnje če bo potrebno bom tudi kostanjevo da malo eksperimentiram sicer pa je pol kilograma kostanjeve nekaj čez 2€ tako da ni pretirano draga.

 

Danes bom poskusila šmorn pa bom tudi poročala kako in kaj. Če pa je kdo ki ima podobne težave pa bom vesela če bo pisal :) 

 

PS. torto pa bom sigurno poskusila v prihodnje :)

masy

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

18. jul 2012 15:56

Za take zadeve jaz uporabljam v kakovostno (organsko hladno stisnjeno) olje namočene cvetove arnike ali ognjiča. Za kožo je blagodejno, pospešuje celjenje, lahko sama pripraviš-ognjič pravkar cvete.

Možen posvet pri zdravniku ali farmacevtu... 

Pa čestitke, da ne kompliciraš... Starši pa naj se malo spomnijo, kaj so sami jedli kot mali -bo zanesljivo tudi kakšna zanimiva ideja.

masy  

član od: 19.8.2010

sporočila: 28

20. jul 2012 8:32

pozdravljeni

no naj povem da sem si predvčerajšnjim spekla nekakšne palačinke iz čičerikine in kokosove moke katere me niso niti malo pritegnile saj mi okus ni ugajal in predvidevam da zaradi čičerike. 

Nato pa sem si spekla še kokosov kruh nad katerim pa sem naravnost navdušena in me je popolnoma prepričal. 

nameravam poskusiti še čičerikin kruh čeprav me skrbi ker me nekako ne pritegne temveč le odvrača že mokin vonj. 

 

 

masy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti