Kalčki (vzgoja in vrste)

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. dec 2004 13:54

Juhica, ravnokar sem v Kalčku kupila kalilnik, ki se mi zdi nadvse praktičen, pa še prevelik ni. Cena 3900 SIT. Je večdelni in ga lahko sestavljaš, kvadratne oblike (14,5 x 14,5 cm). Reže v dnu so v obliki kanalov, ki so narejeni tako, da se seme, niti najdrobnejše ne more zatakniti. To je bil namreč problem enih kalilnilkov. Prijateljica ima takega s prevelikimi režami in če hoče kaliti lucerno, ji to povzroči nemalo problemov. Tako, konec kozarcov in najlonskih nogavic. Obenem sem kupila še fižol mungo in adzuki. Doslej sem kalila samo lucerno, gorčico, krešo in redkvico. Še to me zanima, kje kupite seme rukole, tako, ki je ustrezno za kaljenje?

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

19. dec 2004 22:02

Mimika, a že rastejo? Seme od rukule sem vzela kar iz semenske vrečke. Prej dobro poglej, če piše, da je seme netretirano. Al pa vzemi tisto od Biovalentina. lp juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

21. dec 2004 8:53

Juhica, prva žetev je že bila. Kalilnik je super. Mogoče je malo majhen, vendar je itak treba imeti pamet pri vsaki stvari, da se ne preobješ. Res je praktičen. Zlasti za tista semena, ki se limajo (kreša) in tista, ki so majhna (alfa alfa). Če bom kdaj potrebovala več kalčkov, bom ta manjše kalčke (kreša, lucerna, gorčica, redkvica) delala v kalilniki, fižol mungo pa v kozarcu. Ta zrna se ne limajo in jih je tudi v kozarcu preprosto gojiti. Še o sojinih kalčkih. Vzgojila sem kalčke zelene soje, ki je pravzaprav fižol mungo in jih naredila v solati. Bili so super. POskusiti moram še adzuki fižol. Polivko za kalčke sem naredila iz sojine omake, olivnega olja, kisa, sezamovega olja, ingverja v prahu. Zelo okusno. Paziti je treba, da se ne uporabi preveč sojine omake, ker je zelo slana. Mimika

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. dec 2004 8:27

Še eno vprašanje imam glede kaljenja. Kako rešujete problem pri kaljenju kreše? Meni se namreč večino semena "utopi" v lastni sluzi, tako da dobim zelo malo kalčkov. Mimi

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

9. jan 2005 21:06

Tudi jaz imam kalilnik. Sem pisala deda Mrazu. Kreše daj malo. Mislim, da je gre 1 žlica (ne zvrhana) na 1 plato. Jaz zmešam krešo, triplat in gorčico na 1 pladenj. Na drugega pa brokoli. Tretjega pa aktiviram po 4 dneh. Tako so ti pikantni kalčki zmerom pri roki. Za lucerno (alfalfa), fižole in ostale nelepljive še vedno uporabljam plastenke, so mi bolj priročne. Redkvico in rukulo pa moram še enkrat kupiti. Je zmanjkalo. Z lucerno je pa hec. Ena plastenka mi je zadošča za samostojno solato in to celo 2 krat. Pustim, da malo zraste (do 5 cm ). Ne pozabi dobro umiti kalilnika. Jaz dobro opranega namočim še v kis za nekaj časa. LP juhica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. jan 2005 22:53

Hvala, juhica, jaz sem ravno danes delal en poizkus, upam, da bo ratalo - delam domači kalilnik za večkratno uporabo. Če rata, sporočim in pošljem fotko, bom koga nahecala, da slika:) Veri

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. jan 2005 7:27

Odkar sem ga kupila, je kalilnik non stop v uporabi. V nem kalim mešanico alfe alfe, kreše, redkvice in gorčiece. Prve dam največ, druge najmanj. Najprej imam v temi, zadnji dan postavim na svetlo, da ozeleni. Mungo kalim v kozarcu za vlaganje, ker se mi zdi bolj preprosto. V kalilniki so šli kalčki v zareze. Enkrat sem poskusila adzuki, vendar sem ga vrgla. Kalil je zelo dolgo in potem so bili kalčki trdi, poleg tega pa so zrasle že korenine. Verjetno sem ga pustila kalit predolgo. Kako vi ločite ovoj zrna od kalčkev. Ne da me zelo moti, vendar se mi zdi lepše (zlasti pri mungu), da ni tistih zelenih kuglic. Mimika

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

10. jan 2005 22:01

Ja, adzuki res dlje časa kali. Zato imam rajši mungo. Navadno ga pred "žetvijo" dam v večjo količino vode in polovim lupine, ki se ločijo od semena. Nekaj jih sicer še vedno ostane, večina pa jih splava na površino. Uspešen lov. Lp juhica

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

10. jan 2005 22:02

SLIKO! SLIKO! SLIKO! juhica

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

13. dec 2005 9:15

Hm... jaz imam pa en problem. Pred kratkim sem kupila kalilnik in dala kaliti kalčke gorčice. Prvih nekaj dni je bilo vse v redu, včeraj so pa začeli grozno smrdeti. kot po crkovini. Ni mi jasno, zakaj. Pa jih vsak dan perem, imam jih na temnem prostoru... Ne vem. Prej ko sem jih kalila v kozarcu, je bilo pa vse v redu. A naj potem vse te kalček vržem stran in grem spet na kozarec? Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti