Kalčki (vzgoja in vrste)

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

10. dec 2004 18:34

hvala veri, pozitivke so zelo dobra stran. Kako pa kaj ti s kalčki? lp juhica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

11. dec 2004 9:30

Kot sem obljubila sem dala kalit piro. Prej sem jo za 12 ur namocila. Vzklila je hitro, mislim da v stirih dneh. (Imela sem malce tezav z dostopom na kulSlo in zato to sporocam sele sedaj). Kalcki so bili izredno dobri, splaca se vam probat. lp Vesna Vesna Milek Recko

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

11. dec 2004 19:23

Najlepša hvala, Reca. Potem pri Naturi nekaj čarajo. Mislim, da bom šla malo okrog pogledat pri eko pridelovalcih. Al pa kam na tržnico. Tudi ječmenovi in rženi so zelo dobri. Zdaj, ko je bolj tako s solato, so se moji kalilniki razbohotili po celem elementu. Mi je začelo zmanjkovati plastenk. Danes sem v Kalii kupila 1 kg semena bele gorčice, ki je stalo 690 sit. Bom poročala, kako pa kaj. lp juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

13. dec 2004 10:27

Juhica, kolikor je meni znano navadno seme, ki ga kupiš v semenarni, ni vredu. Vsa semena, ki so namenjena klasični pridelavii, so na nek način tretirana (razkužena, prepojena z zaščitnimi sredstvi in podobno). Za gojenje kačkov niso primerna, ker se različni strupi še niso imeli časa razkrojit. Zakaj pa misliš, da so semena za kalčke toliko dražja? Seveda tudi zaradi manjše embalaže, predvsem pa zaradi drugačne kakovosti. Na nekaterih vrečkah s semeni (kreša) sem videla napis, da ni za vzgojo kalčkov.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. dec 2004 10:35

Tudi v semenarni imajo posebno seme za kalčke, v manjši embalaži in ni tako drago - okoli 300 sit. Sicer pa če na semenu piše, da je netretirano, mora bit netretirano! Pri tem mislim, da so pri nas precej natančni... Netretirano pomeni nerazkuženo, brez fungicidov, herbicidov, insekticidov... Če piše, da ni za vzgojo kalčkov, pa verjetno res ni za jest... Verjetno ti bojo prodajalke znale več povedat - spodobilo bi se že:) Za nekatera semena iz semenarne pa sem prepričana, da jih lahko ješ. Treba je vse na napelki pozorno prebrat in/ali povprašat prodajalce. Veri

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

13. dec 2004 17:45

Na teh velikih vrečkah piše netretireno. Tudi na nekaterih semenskih vrečkah kot npr za redkev piše netretirano. Se pravi, da različni -cidi niso dodani. V nasprotju s tem semenom pa semenu, ki je namenjeno za prehrano, dodaja snovi, ki zavirajo kalitev. Zato to omenjam, ker imajo semena nekaterih proizvajalcev zelo slabo kaljivost. Pogovarjala sem se tudi s prodajalko v kmetijski zadrugi in ta mi je svetovala to lucernino seme. lp juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. dec 2004 7:41

Hvala Juhici in Veri za dodatne informacije. Vedno sem bila prepričana, da tisto seme, ki je za setev, ni primerno za kalčke. Zelo dobra je torej novica, da temu ni tako, saj so v "bio" in podobnih trgovinah ta semena zelo draga. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 14. dec 2004 13:10:43

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

14. dec 2004 10:08

Ok. Danes zjutraj sem klicala še v Semenarno Ljubljana. Gospa mi je povedala, da če je seme netretirano, je netretirano. Se pravi nerazkuženo, ......Da tudi drugi, ki pridelujejo kalčke uporabljajo to seme. Je pa res, da to ni seme iz eko ali bio pridelave. Čisto normalno seme skratka. Se pravi, da ga lahko brez skrbi uporabljaš. Aja,mimika. Bela gorčica ima naziv Sinapis alba, gorjušica. Pa ta šment se isto lepi na gazo kot kreša, lan in rukula. Čist mimogrede, a se še dajo v otroških trgovinah kupit tista cedila, ki se zložijo eno v drugo? lp juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. dec 2004 13:21

Juhica, Kalček prodaj kalilnike za 3900 SIT. Razmišljam o nakupu, ker se mi ne da več ubadati s kozarci in nogavicami in seveda semonom, ki se lepi. Mimika

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

14. dec 2004 14:30

Jaz pa resno premišljujem o otroških sitih za pesek. Kakšen premer pa imajo ti kalilniki? A je dno luknjasto? Ker če ima, samo en iztok, je isti šmorn kot steklenice, ker se seme tam nabere. Ti pa itak namakaš ta lepljivo seme nekaj ur, potem pa jih samo rosiš. Ker imajo ta semena, ko so namočena,že tako močan vonj, če pa voda zastaja, je pa še bolj...jk.... lp juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti