Kalčki (vzgoja in vrste)

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

tema odprta - 7. nov 2004 16:43 | ogledi: 24.290 | odgovori: 75

Upam, da ne bom kršila kakšnega protokola, če načnem to temo. Že nekaj časa se ukvarjam z vzgojo kalčkov. Me pa zanima kakšne so vaše izkušnje z nakupovanjem semen za vzgojo kalčkov. Npr. Pira od biotopa se ne obnese, ker ima zelo slabo kaljivost. Pa tako naprej..

lp od juhice

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. nov 2004 7:53

Juhica, odlična tema. Kupujem tiste do Keim Saat, Davert Muhle v vrečkah po 125 (kraša, alfaalfa, gorčica, redkvica). Ti mi odlično kalijo. Enkrat sem poskusila mungo fižol, ki sem ga kupila v neki bio trgovini. Kalil je zelo slabo. Me pa zanima naslednje. Baje je sojine kalčke treba blanširat, sicer so strupeni. Meni so izjemno dobri, vedar jih sama zaradi pravkar omenjene dileme nisem kaklila. Do sedaj mi je zadoščalo, da sem jih jedla v kitajskih restavracijah. zadnjič sva bila v eni, kjer pa so bili tako slani, da jih nisva mogla pojesti. Tako da sem se odločila, da se moram naučit, kako se rokuje s sojinimi kalčki. Lepo prosim za nasvete. mimika

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

8. nov 2004 19:27

Jaz pa sem lucerno(alfalfa) kupila v semenarni(kmetijska zadruga)-seme je netretirano. Kali zelo dobro. količina je 1 kg in stane 1360 sit. Je imam po moje za celo zimo. Drugače je pa moj mungo Iz dobre zemlje (mercator ali špar), na vrečki pa sicer piše adzuki. rjava leča je pa od Nature in zelo dobro kali. Drugače pa menda semenom namenjenim za prehrano dodajajo snov, ki upočasnjuje kaljenje.. Z ostalimi stročnicami so same težave. Edino leča rada kali na hladnem. Seme je treba namakati čez noč. Nato pa vsaj 3 do 4 krat dnevno spirati, ker ima veliko beljakovin in rado "zavre". Kalčke moraš tudi hiro porabiti, ker hitro postanejo grenki. Kalčke soje, graha in fižola moraš obvezno dušiti zaradi škodljivega fazina. Kje se pa dobi Keim Saat in kakšna je cena? hvala za info pa lep pozdrav juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 08. nov 2004 19:27:55

xsara  

član od: 28.7.2004

sporočila: 173

9. nov 2004 7:04

Živjo jaz se že dolgo pripravljam na kaljenje, prebrala sem marsikaj pa se ne upam lotiti, zato jih kar kupim. Zanima pa me kako jih kalite, ali imate kalilnik, v kozarcu.., koliko časa oz.kako veste da so dobri? Hvala za odg. in lep pozdrav

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. nov 2004 7:55

Keim Saat sem kupila v trgovini Kalček na Trubarjevi v Ljubljani. Nazadnje sem si obnovila zalogo pred dvema letoma. Za 125 g težko vrečko redkvice sem plačala 688 sit, za gorčico 548 sit, za alfoalfo in krešo pa 627 sit. Glede na to, da malo porabim previsoka cena ni problem. Je pa v primerjavi s tvojo zelo visoka. Ali mungo kalčke ješ surove? Katero vrste soje kališ in koliko časa jih dušiš? xsara, kalim kar v kozarcu za vlaganje, čez katerega napnem kos najlon nogavice. Kot sem rekla, kalčkov ne delam redno in se zato še nisem odločila za nakup kalilnika. Baje imajo nekateri prevelike reže in se zlasti semena alfealfe in kreše rada zatikajo v njih. Juhica, kje ti kališ?

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

9. nov 2004 12:19

Jaz uporabim plastenke od radenske. Prerežem plastenko na polovico. Uporabljam samo spodnji del plastenke, jo lažje kam odložiš. V plastenko dam prebrano seme. Pokrijem z gazo. Gazo pritrdim z elastiko. Nalijem vode. Namakam čez noč. Odlijem vodo in postavim v posodo pod kotom 45 stopinj, da voda v plastenki ne zastaja. Ko spiram, gaze ne odstranim. Ko so kalčki primerne velikosti jih zadnjič sperem, dobro odcedim, odstranim gazo, dam s plastenko vred v plastično vrečko in v hladilnik. Spiram še po potrebi in čim hitreje porabim. Plastenko pa po uporabi zavržem. Na nogavice se pa tudi nisem spomnila, hvala mimika. Mungo kalčki so dobri zelo mladi, če jih pustiš predolgo postanejo grenki oz. imajo izrazit okus po svežem fižolu.. Drugače jih pa uporabljam sveže tako kot lečo. Sojo sem uporabila rumeno od Nature, pa ni bilo nič z njo. Pa še vinske mušice so jo hitro zavohale. Še iščem pravo seme.To je tudi eden od razlogov, da sem načela to temo. Drugače je pa veliko koristnih info v knjigi Poganjki in kalčki od Andreje Fink. pa lp juhica

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

12. nov 2004 19:47

Ker noben drug noče kaj napisat..... Seme bio pšenica Natura zelo dobro kali.. Vendar zelo hitro raste tudi v hladilniku... Mi je pripravljen sendvič za naslednji dan skoraj dobesedno ozelenel.... Mislim, da bi bilo bolj zanimivo probat z grahom kot s sojo? Kaj vi mislite? lp juhica

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

19. nov 2004 19:48

ok... mogoče kdo ve, če se oljna ogrščica (Brassica napus var. napus) tudi lahko uporablja za pridelavo kalčkov? juhica

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

19. nov 2004 23:28

Tole okrog kalčkov pa tudi mene že nekaj časa mika.Zanima me kolikšni morajo biti kalčki,primerni za uživanje,koliko centimetrov? Vesna Leben

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

21. nov 2004 19:10

pri žitih - kalček dolžine semena leča, mungo fižol- 4 -6 dni lucerna- ko poženeta 2 zelena lista Na splošno pa, kako vam paše. Starejši kalčki postanejo grenki in trdi. Pri lucerni, kreši, redkvi pa bolj pikantni. lp juhica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

26. nov 2004 9:52

Mene pa še vedno zanima, katera soja je najboljša za sojine kalčke. Lepo prosim za nasvet. Mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti