Vino nobile di montepulciano

bmencig  

član od: 28.10.2004

sporočila: 1

tema odprta - 6. nov 2004 1:47 | ogledi: 3.363 | odgovori: 5

zadnjič, ko sem bil v gostilnici Nobile, sem imel možnost probat rdeče toskansko "Vino Nobile di Montepulciano". Izpostavljam ga tukaj zato, ker sem prvič v Sloveniji naletel, da ga sploh kdo ima, pa lahko rečem, da sem obiskal kar nekaj gostiln...

Malce sem si pogledal več o tem vinu in povzemam iz raznih člankov:

- ima zagotovljeno gegrafsko poreklo (prihaja iz toskane ene 40km južno od Siene)

- ima poseben pečat o registraciji..

- je mešanica toskanskih sort prugnolo, canaiolo, mammolo im trebbiano (robunasto vino)

- včasih je bilo dostopno menda samo plemstvu (Chiantija je na trgu "malo morje", tega pa niti ne)

V tej gostilnici so imeli letnik 2000 od treh polnilcev. Eden vem da je Illustro, za ostale pa ne vem.

več o tem si lahko preberete na:

http://www.vinonobiledimontepulciano.it/index.en.php?cod=

Temo je spremenil(a) bmencig dne 06. nov 2004 01:48:19

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

6. nov 2004 13:54

Vino Nobile je v Toskani " manjši " brat slavnega Brunella iz Montalcina. Vendar je v zadnjih 15 letih precej pridobil na kakovosti, tako da ga nekateri slavni pisci o vinu že uvrščajo v bok brunellu. Samo sestavo ste navedel pravilno, vendar vinske hiše, katere stremijo k čim večji kakovosti ( in ceni seveda ), uporabljajo grozdje Sangiovese Grosso (ali prugnolo) brez dodatka ostalih v zgornjem članku omenjenih sort. Letnik 2000, katerega omenjate, je eden boljših in ta vina z lahkoto zmorejo staranja 5 -10 let. Je Vino nobile tudi alternativa brunellu, saj je cenovno dostopen vsakemu;npr. steklenica enega najboljših proizvajalcev Avignonesi ali Poliziano l. 2000 stane nekaj manj kot 14 eurov, medtem ko se najslabši brunelli prodajajo nekako od 32 eurov dalje. Kot vino redne trgatve je pravšnji za spremljavo jedi iz žara ( svinjina), v polnitvi riserva pa odličen partner divjačini ( divja svinja ali gams ). Če bi radi izvedeli še kaj več, kar pogumno na dan z vprašanji. De gustibus non est disputandum danilo blenkuš Sporočilo je spremenil(a) blenkuš dne 06. nov 2004 14:01:10

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

9. nov 2004 17:07

Živjo! Mene pa zanima, kakšne so izkušnje in mnenja teh, ki ste v gostilnici Nobile že bili...zadnjič sem prebrala, da imajo tudi študentske bone in me mika da bi šla poskusit.... AJa, zelo bi bila vesela, če bi mi kdo povedal, kje točno se Nobile nahaja. LP Zala

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

9. nov 2004 19:14

Danes sem v Lidlu v italijanski Gorici kupila vino Nobile di Montepulciano, letnik 2001, polnilec Allini - buteljka stane 6,99 E. Sporočilo je spremenil(a) andrejka dne 09. nov 2004 19:20:03

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

9. nov 2004 19:55

Allini je hiša, katera ima ogromne serije tega vina, zatorej ne čudi, da je cena nizka.Ne trdim, da je to vino slabo, pa vendar ga. Andrejka kupujte vina rajši v specijaliziranih trgovinah, saj je manjša verjetnost, da dobite " krš ". Sploh v Italiji naj vas ne zavedejo nizke cene nekaterih vin, sploh če jih ne poznate, ker gre največkrat za vina katastrofalne kakovosti. De gustibus non est disputandum danilo blenkuš

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

9. nov 2004 22:56

G. Blenkuš, vino sem kupila samo iz radovednosti, ker se je ravno pisalo o njem. Ko ga bomo preizkusili, pa bom poročala. Mimogrede, ker sem doma iz briškega vinorodnega okoliša, sem pri vinu kar zahtevna.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti