Kaj vino ne zanima nikogar več?

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

tema odprta - 1. nov 2004 21:32 | ogledi: 5.102 | odgovori: 62

Z veseljem sem prebral Vaša vprašanja in odgovore, ki ste jih zastavljali strokovnjakom. No sedaj se Vam pridružujem tudi jaz; sommelier 2. stopnje in degustator ter enogastro fanatik. Na vsa bodoča vprašanja Vam bom poizkušal čimbolj " ljudsko " odgovoriti in Vam približati vino kot nepogrešljivega spremljevalca vseh jedi.

danilo blenkuš

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

1. nov 2004 21:44

Nisem ljubiteljica vin.Kar sem jih do sedaj poskusila,se mi zdi vse skupaj ena kislica.Kakšno vino mi priporočate,da naj poskusim,da bom spremenila mnenje. Nasplošno,kakšna vina so primerna za kuhanje.Enkrat sem poskusila eno kvalitetno suho vino in je bilo ok.Tašča je uporabljala bilokatero vino in že ta vonj med kuho mi je šel na bruhanje,sorry. Že vnaprej hvala za odgovore. Vesna Leben

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

1. nov 2004 23:02

Spoštovana Vesna, predvidevam da se z vinom nista ujela najbolje, ker si niste izbrala pravega za Vaš okus. Sklepam, da imate pogojno rajši slajša vina. Največkrat začetniki v svetu vina posegajo po polsladkih do sladkih vinih, saj jih okus očara, kislina pa je največkrat pokrita z ostankom sladkorja. Velika večina začne svojo vinsko " pot " z legendarnim " črnim " tramincem iz radgonskih goric. Poizkusite tudi Vi, morda se Vam prikupi njegova prijetna aroma vrtnice, nageljnovih žbic itd. Je nekomplicirano za pitje ( nek moj kolega bi dejal, da vino steče ), prijetno sladko pa vendar deluje sveže. Pookus v ustih traja in traja. Sčasoma se naši okusi malce naveličajo monotonosti, takrat morda preskok na polsuha vina in še kasneje na suha. Veliko ljudi suho vino napačno inerpretira z " kislico ". Povsem naravno je, da vino, katero ima malo sladkorja bolj odprto izkaže kislino. Vendar so suha vina prvaki v kombiniranju z jedmi, veliko težje je namreč izbrati sladko vino k sladici. Vina, katera uporabljamo kot dodatek pri pripravi jedi ( lepše se sliši, kot vina za kuhanje ) pa imajo zopet neke svoje okvire uporabe. 1. Vina naj bodo po kislinski stopnji blažja, a bogato strukturirana - izjema bi bil recimo stek v kraški omaki, kjer je gorje uporabiti kaj drugega kot teran 2. K jedem, katera so aromatičnega značaja, lažje dodate vino , katero je samo aromatično npr. sauvignon,traminec, muškati; vendar ne pretiravajte, da ne potencirate moči okusov. 3. NIKOLI ne pretiravajte s količino vina, da ne uničite ravnovesja med sestavinami In zmeraj k jedi pijte enako vino, kot ste uporabili za dodatek pri pripravi jedi. danilo blenkuš Sporočilo je spremenil(a) blenkuš dne 01. nov 2004 23:03:57

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

2. nov 2004 10:46

Izkoristila bom priložnost in vas prosila, če mi lahko na kratko predlagate, h katerim jedem se najbolj prileže cviček, sauvignon in modra frankinja (te sorte imamo namreč v domači vinski kleti). Smo ljubitelji dobre kapljice, vendar se držimo tudi načela: pij malo-pij dobro, zato si kljub domačim zalogam večkrat privoščimo tudi buteljčno vino- za popestritev LP, V.

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

2. nov 2004 11:31

g. Danilo Blenkuš, dobrodošli na naših straneh, veseli bomo, če nam boste posredovali nekaj svojega znanja o vinih Bojan

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

2. nov 2004 15:48

Obožujem res vse vrste hrane in rojstni dnevi so zame ena od priložnosti, da grem v dobro gostilno. Problem pa je (razen tega, da moj partner ne pije vina in moram izbirati med odprtimi vini, ker sama ne popijem cele steklanice), da ne maram belega vina. Ali je velik greh, da ne glede na jed piješ pač vino, ki ti je všeč - v mojem primeru rdeče? Suzi

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

2. nov 2004 22:13

SUZANAZ ni greh, če piješ rdeče kamorkoli, ker belega pač ne maraš.Je sicer proti vsem pravilom druženja jedi in vin, vendar v someljejskem kodeksu obstaja pravilo Nr. 1 - NE POSILJUJTE GOSTA S SVOJO IZBIRO, ČE SI JE ZAŽELEL DRUGO VINO, KOT JE V " PRAVILIH ". Dokler zraven jedi uživaš vino, je še zmeraj bolje kot pa današnja mladina, kateri je kebrček odrekel našo tradicionalno plemenito pijačo, ki " nažiga " vsepovprek razne brizerje, smirnofe itd...... P.s. Obiščita me z partnerjem, garantiram, da bo začel piti vino, ti pa boš vzljubila belo. danilo blenkuš Sporočilo je spremenil(a) blenkuš dne 02. nov 2004 22:14:31

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

2. nov 2004 23:26

G. Danilo, dobrodošli! Vsaka, pa tudi "ljudska" pomoč je dobrodošla! krešimir

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

3. nov 2004 0:26

VilmaS, navedel ti bom nekaj skupin jedi, katere se podajo k vašim vinom: - CVIČEK - nezahtevne mesnate jedi lokalnega značaja, narezki, kateri vsebujejo precej maščobe, razni golaži, raguji...... - SAUVIGNON - zadnje čase je bila zelo popularna kombinacija ocvrtih bezgovih cvetov in sauvignona, saj le ta velikokrat spominja s svojim vonjem na bezgove cvetove, drugače pa ga ponudite lahko tudi k ribi, najbolje k sladkovodni, čudovito pa se sauvignon obnese v sorbetih. - MODRA FRANKINJA - ko se naveličaš merlotov, cabernetov in pinojev, potem je alternativa zmeraj ista. Modra frankinja. Je tanko vino brez značaja in je vino, veliko, bogato in polno ter je sposobno dolgoletnega staranja.Izkaže se kot dober spremljevalec suhih mesnin, zaslovi pa z jagenjčkovimi jedmi in steki. Odlično spremlja gobe in polže. Frankinja je tudi rdeče vino, katero ima tudi še zelo svetlo prihodnost, saj strokovnjaki priznavajo, da je to ena najbolj obetajočih sot v Evropi. danilo blenkuš

O.SERK  

član od: 3.11.2004

sporočila: 4

3. nov 2004 3:40

g. Danilo Pred svetovanjem bi se vseeno pozanimal o letniku, pridelovalcu in pa o vinorodni deželi vin za katere vas prosi vezavo z jedmi (verjetno veste o čem govorim)! Pri Sauvignonu razširite ponudbo na zelenjavo, ostalo belo meso ( to vino je dosti boljši spremljevalec kot ga vi kažete) ... Za Frankinjo kot alternativo bo kar prijetno, za naštete jedi pa bi raje imel zraven nekaj bolj konkretnega ... Nasploh, pa menim, da vam manjkajo osnovni podatki za posamezno jed: osnovne sestavine in način priprave !!! Pa lep dan nam želim! Firbec

blenkuš  

član od: 25.4.2004

sporočila: 50

3. nov 2004 10:24

Spoštovani g. O.Serk Seveda vsaka sestavina pri posamezni jedi lahko spremeni priporočilo vina, vendar sem ravno zaradi tega odgovoril bolj posplošeno, kajti enostavno bi bilo veliko preveč raznih variacij jedi in vin. Sauvignon je meni osebno eden belih favoritov in ga ne kažem kot nevrednega ostalih jedi. Glede frankinje pa mislim, da ste jih pokusil bore malo, morda pa ste preveč navezani na " pravila ". Glede osnovnih sestavin jedi pa lahko rečem, da jih še predobro poznam, vendar ni namen v tem forumu razpredati o samih jedeh, ampak bolj o vinih. Lahko pa mi pošljete sestavo določene jedi in poizkušal vam bom najti idealno vino za zraven. S spoštovanjem danilo blenkuš Sporočilo je spremenil(a) blenkuš dne 03. nov 2004 13:07:09

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti