Dunajski zavitek/štrudelj

jardin  

član od: 29.1.2004

sporočila: 11

tema odprta - 26. okt 2004 16:36 | ogledi: 11.553 | odgovori: 9

Pozdravljeni. Ima kdo recept za jabolčni štrudelj, kot ga delajo na Dunaju? Jabolka so narezana na kocke, ponjen pa je še z nekakšno jabolčno kremo. Hvala v naprej.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. okt 2004 20:42

Tale je pa težka. Imam Apffelstrudel ampak čisto skoraj takega kot se ga dela navadno. Recept je iz avstrijske kuhinje in če imaš željo ga napišem, vendar v njem ni govora o kaki kremi. lp Vesna Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

27. okt 2004 7:22

Jardin, verjetno to ni krema, pač pa nekakšen žele, ki nastane iz jabolk. Moj nadev za pito izgleda podobno kot v pravem dunajskem zavitku. Delam ga tako, kot ga delajo v Združenem kraljestvu. Jabolka olupim, narežem na krhlje, in dam v lonec, v katerem je malo masla (ne margarine), potresem s sladkorjem in malo podušim. Jabolka spustijo sok, iz katerega potem nastane nekakšna krema. In to stresem na pito. Nadev izgleda takole: posamezni krhlji so še čisto celi, povezuje pa jih žele. Za dunajski zavitek poskusi podobno, samo da jabolka narežeš na trakce ali kocke. Še to. Moja mami, ki je sicer odlična kuharica, pravi, da je moja pita mnogo boljša od njene. Nadev ima -- tudi ali pa predvsem zaradi masla -- odličen okus, pa še izgleda drugače. Veliko sreče. Mimika

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. okt 2004 11:20

Mimika iz kakšnega testa delaš zavitek? Predvidevam da iz listnatega. Imam prav? lp Vesna Vesna Milek Recko

jardin  

član od: 29.1.2004

sporočila: 11

30. okt 2004 10:47

Reca, lepo bi te prosila za recept. Lep pozdrav. Tina Jurčak

p|na  

član od: 1.3.2004

sporočila: 234

30. okt 2004 12:34

hjoooj rajš kej tazga ne probam, ti mojstri uporabljajo nevemkakšne pripomočke, sestavine, svoje znanje itd. Jz če bi se lotla tega jabolčnega nadeva bi nardila skropucalo ...

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. nov 2004 8:04

Reca, nadev, o katerem sem pisala, uporabljam za pito. Predvidevam, da bi ga lahko uporabil tudi za zavitek. V petek sem po dolgem času spet delala to britansko pito in spet so bili vsi navdušeni. Testo je običajno piškotno, kot se uporablja za pito. pomembno je, da je v njem kar dosti masla, da pride lepo krhko. O kremi pa sem zgoraj pisala. Bistvo dobre pite je maslo. Francoska različica pite, to je tarte tatin vsebuje veliko masla. Pa tudi jabolčni zavitek je mnogo boljši, če ga pred počenjem premažate z maslom in potem še enkrat vmes. Tako skorjica postane lepo krhka. Pa še to. Tudi jabolka so pomembna. Za sladice morajo biti sočna, trda, taka, ki ne razpadejo takoj. Pri nas imamo stare sorte in najboljša je "voščenka". Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 08. nov 2004 08:06:02

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. nov 2004 14:32

V ponedeljek sem v Schonbrunnu na Dunaju gledala kako se pripravlja originalni dunajski jabolčni zavitek. Dama precej krepke postave to experimentira vsako polno uro za obiskovalce. Naredila je čisto običajno vlečeno testo katerega je nato za pol ure potopila v veliko količino olja. Olje je segalo najmanj pet prstov nad testo. Drobtine je prepražila na maslu do rjavozlate barve, jim dodala v run namočene rozine in vse to je stresla na grobo narezana jabolka. Dodala je vanilin sladkor, sladkor in veliko cimeta in vse dobro premešala. Testo je vzela iz olja in ga na pomokanem prtu tanko razvlekla. Testo je premazala s stopljenim maslom in nanj nadevala jabolka. Jabolka so bila nadevana po celi površini testa, ostalo je okrog in okrog le cca 5 cm robu.In potem je s kar precej sile ta jabolka dobro potlačila tako da so bila zelo zbita. Rob testa je nato zapognila iz vseh strani in zavitek zelo na trdo zvila. Večkrat je povdarila, da ne sme bit notri zraka. Premazala ga je z maslom in ga na 200 stopinjah pekla cca 30 minut. Jasno da smo ga probali. Komentar mojega moža: "doma je boljši." S testom sem vedno delala tako kot sem videla tukaj, le da doma ne zvijam tako na trdo. Ker obožujemo krajčke ne nadevam jabolka povsod.Tukaj testa skoraj ni čutiti pod zobmi. Povedala pa je tudi, da se lahko prepustite lastni domišljiji in v nadev date vse kar vam je ljubo, od narezanih orehov, lešnikov, kisle smetane... Seveda pa to ni več originalni recept. lp Vesna Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

12. nov 2004 14:39

Reca, kako so bila jabolka narezana? Ali so bila naribana? Na kocke ali lističe? A je gospa kaj rekla, zakaj ima testo namočeno v olju? Predvidevam, da zato, da je bolj voljno, vendar se meni vedno zelo lepo vleče. Tudi jaz prisegam na zavitek, kjer so jabolka samo na tretjini. Ostali del testa je samo premazan z maslom. Zelo rada imam testo, če je dobro in hrustljavo.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. nov 2004 15:10

Jabolka so bila kar precej debelo naribana na lističe. Testo ima namočeno v olju zato da se lepše vleče. Povedala pa je tudi, da v tem olju lahko potem cvre tudi dunajske zrezke. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti