Kuglof

jasnokrasna  

član od: 28.10.2003

sporočila: 37

tema odprta - 25. okt 2004 19:17 | ogledi: 9.105 | odgovori: 26

Zdravo!

A ima kdo recept za dobr kuglof, sem iskala po bazi receptov a nism nič našla.

LP, Jasna

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

25. okt 2004 21:48

Po nemško se temu reče : Gugelhopf ... ...kar po naše pomeni ŠARKELJ! Dva recepta pa najdeš v iskalniku Recepti, nato v Sladice in pod črko Š boš našla Šarkelj in Šarkelj II. Lep pozdrav vsem! Henri

darjar  

član od: 2.9.2004

sporočila: 8

26. okt 2004 8:11

zdravo, jaz pa pečem šarkelj, ki se mu reče Stari alzaški šarkelj in je odličen. Je iz ene kuharice o pecivu. Če želite, ga poiščem in napišem. pozdrav. Darja

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

26. okt 2004 9:59

A ni to isto kot marmorni kolač? Suzana Sporočilo je spremenil(a) suzanar dne 26. okt 2004 10:01:47

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

26. okt 2004 11:52

Ne, kuglof ni marmornati kolac. Osnova za kuglof je kvaseno testo z veliko masla, rumenjaki (mislim 8 do 10 na kg moke) in veliko sladkorja. Na Primorskem ga navadno pecejo za Veliko noc. Tocen recept ti lahko posedujem, ko pridem domov. ribica

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

26. okt 2004 11:57

Ribica, po tvojem opisu bi rekla, da so to pince. Suzana

Alekss  

član od: 27.10.2003

sporočila: 12

26. okt 2004 20:01

Ko smo ze pri temi kuglof - sarkelj: jaz imam recept za dunajski sarkelj in je narejen iz kvasenega testa (iz Velike knjige o peki). Ni slab, nasi ga imajo radi, osebno pa mi je vsec samo dokler je svez in topel. Pred leti pa sem na nekem obisku jedla njammmmiii njammmi kuglof, ki je bil iz nekaksnega prhkega, v ustih drobljivega testa, ki mi ni prav nic znano. Ali bi kdo vedel, kaksno testo je to in mi povedal oziroma dal link za recept?

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

28. okt 2004 10:40

Tako je, kuglof je zelo podoben pinci. Moja nona je sicer locevala med kuglofom in pinco, z leti pa se je ta razlika (vsaj pri nas doma) izgubila. Originalen, primorski recept, dobis v knjigi "Je vec dnevov ku klobas", ki jo je napisala Vesna Gustin in v kateri so zbrani najbolj tipicni recepti jedi, ki so jih jedli nasi predniki na trzaskem Krasu. Mislim, da je sedaj na vrsti ze kaka cetrta ali peta izdaja, vse dosedanje izdaje pa so posle. ribica

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. sep 2005 10:56

Iščem in iščem, pa ne dobim recepta za kuglof. Tudi tule ga na koncu nobena ni poslala. Iščem recept za tistega pravega, kot so ga pekli v starih cajtih (vsaj na Severnem Primorskem). Moja mama pravi, da kolikor se lahko spomne otroštva, je njena nona kuglof delala drugače kot šarkelj, z veliko jajci, pa stepanje je bilo zelo dolgo (da je kar roka bolela), ker je morala biti vsa zadeva zelo penasta. Pa še to mi je znala po spominu povedat, da je bilo not kar nekaj maščobe in se ga je dolgo vzhajalo. Zaradi zahtevne izdelave da so počasi doma začeli peči šarkelj, ker da je bilo manj dela.... pa je tudi recept šel v pozabo. Torej, a je kdo, ki ima recept za taprav kuglof? Ali pa doma vsaj kako nono ali mamo, ki se tega še kaj bolje spominja kot moja mama? Upam na kaj sreče Lepo nedeljo vsem! tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 11. sep 2005 11:02:41

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

11. sep 2005 13:24

Jaz imam celo knjigo o gugelhupfih (Marina Kasimir: Das Gugelhupf Kochbuch), poglavja so: kvašeni gugelhupfi, biskivitni gugelhupfi, desertni gugelhupfi, pikantni gugelhupfi, recepti iz vojnih in kriznih časov. Recept, ki ga je avtorica prepisala iz na roko napisane kuharske knjige iz leta 1830: Zelo dober gugelhupf 28 dag masla 8 rumenjakov 4 cela jajca 0,3 l kisle smetane 56 dag moke 14 dag rozin 14 dag naribanih mandljev grobo naribana limonina lupinica 10 dag sladkorja 4 dag kvasa sol Maslo, rumenjake, jajca in sladkor penasto umešamo, med tem ko kvas vzhaja v malo mlačnega mleka. Nato dodamo mleko, limonino lupinico, kislo smetano, kvasec in sol ter tolčemo, dokler testo ne postane mehurjasto. Na koncu dodamo rozine in mandlje. Pustimo vzhajati v dobro namaščenem, pomokanem in z mandlji posutem pekaču. Pečemo eno uro. Malo bolj prilagojen modernim časom je pa tale (recept avtoričine avstrijske babice) Fini gugelhupf 14 dag masla 2 celi jajci, 2 rumenjaka 28 dag moke 0,15 l mleka 5 dag sladkorja 2 dag kvasa Zmehčano maslo penasto umešamo s sladkorjem, jajci in rumenjaki, dodamo moko in na koncu kvasec, dobro stolčemo. Pustimo v namaščenem in pomokanem pekaču, da dobro vzhaja. pečemo približno 1 uro na 180 stopinj. Upam, da je to to. Če bi rada še kak recept, pa sporoči.

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. sep 2005 13:36

Hvala lucija, bo nekaj takega po mojem. Veš ka me še zanima, ta knjiga, ki jo omenjaš, je mogoče v Slovenščini al pravilno razumem in je v nemščini ? Pa še to vprašanje imam, naštevaš različne kategorije kuglofov - a je tem kategorijam kaj skupno, kar jih razlikuje od ostalih (desertni, biskvitni....)? Še enkrat hvala, čez en teden končno dobim kuhinjo in to bo jed za njen "krst" tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti