Pirina moka in njena uporaba

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. jan 2006 8:30

Sinočnji kruhek je bil slasten kot le kaj. Seveda je bil bolj nizek, kar pa ni čudno zaradi pirine in ržene moke, sicer pa zelo dober. Dodala sem še sončnične in bučne peške, laneno seme in malo kosmičev. Vsega tega zelo malo. Še topel kruh smo tonkali v olje, v katerem se je mariniral feta sir. Zelo dobro in spet sem se pregrešila.

laksi  

član od: 27.2.2011

sporočila: 2

24. mar 2011 12:06

Včeraj sem prvič pekel palačinke iz polnozrnate pirine moke. Je fino uspelo, sem se ravnal po enem receptu (razmerje: 80g moke, 2,5 dcl mleka,), ampak je bilo precej tekoče, nato sem dodal še moke in pustil nekaj časa v hladilniku. Se je precej opazilo, da je masa postala gostejša, skoraj tako, kot mora biti. Moka je malo popila mleko.

Zanima me, kakšna razmerja vi uporabljate in kaj vse dodajate v maso?

Sem gledal ene tuje recepte, skoraj vsepovsod piše, da se dodaja pecilni prašek hmm? Kaj se doseže s tem? Sem v en del mase dodal malo pecilnega, če sem vlil na  debelo so nastale malenkost "puhaste", rahle,...na tanko pa nisem opazil razlik.

Kolikor se spomnim mojih domačih niso nikoli dodajali pecilnega praška.

Zanimajo me še izboljšave, recimo dodatek muškatnega oreščka, med itd. 

Kako je glede mineralne ali kisle vode? A tudi ratajo puhaste?

Vem, da so osnovna vprašanja, ampak nimam koga za vprašat, kolegice oz. znanke so pa čisto anti za kuhat:( 

LP

laksi

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

24. mar 2011 12:45

Laksi, v tujih receptih je pecilni prašek po mojem omenjen zato, ker so to druge palačinke-ameriške, ki se jih tudi malo drugače dela ( v enem receptu sem zasledila da se da rumenjake in beljake posebej, naredi sneg), izgledajo pa sploh čisto drugače.

 

http://www.kulinarika.net/recepti/14137/sladice/amerisk

 

Delala sem jih že z mineralno vodo, pa mi niso postale puhaste, ostalih dodatkov pa niti ne dajem, se raje igram z nadevi. Edino včasih zamenjam navaden sladkor z vanilijevim in malo limonine lupinice naribam v maso.

 

Hm, za razmerja sestavin pa nimam pojma, ker vedno delam po občutku.

 

 

JJ

tinnna  

član od: 18.4.2010

sporočila: 83

24. mar 2011 16:57

Ko smo že ravno pri palačinkah - zelo zanimive(še posebej za mlajše) so kokakoline palačinke :D mleko le nadomestimo s kokakolo, ostalo je isto (le malo manj zdrave so) :D

 

Drugače pa tudi sama uporabljam le še pirino moko, se mi zdi da se jo da nadomestiti skoraj povsod :)

http://www.facebook.com/fizzimizzi

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

24. mar 2011 18:11

Tinnna, kakšen okus pa imajo potem palačinke? Se sploh kaj okusi kokakolo? In kakšne barve so?

JJ

tinnna  

član od: 18.4.2010

sporočila: 83

24. mar 2011 18:59

palačinke so zelo dobre in rahle zaradi mehurčkov :D kokakolo se malo čuti, seveda so palačinke bolj sladke ;) barva je pa le malo temnejša od običajnih. 

http://www.facebook.com/fizzimizzi

zoja2  

član od: 16.12.2007

sporočila: 258

25. mar 2011 21:42

Jaz v testo za palačinke s polnozrnato pririno moko dodama malo sode bikarbone, pa testo mora vsaj nekaj časa počivati, da se moka napne. Včasih pa dodam tudi malo bele pirine moke, za lepšo vezavo. zoja2

noemi  

član od: 4.10.2008

sporočila: 364

25. mar 2011 22:23

K temi o uporabi pirine moke dodajam še to, da jo sama uporabljam tudi pri pripravi vlečenega testa. Kakšno polovico bele moke nadomestim s pirino, testo se lepo vleče, jabolčni zavitek pa je še boljši. Tudi palačinke so mi bolj všeč. Pa še to, med polnozrnato pirino moko, ki sem jo kupila v trgovini in med tisto iz mlina, je zelo velika razlika v kvaliteti. Noemi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti