Pirina moka in njena uporaba

dome  

član od: 7.4.2004

sporočila: 341

30. avg 2005 10:49

Zala, potico iz pirine moke sem probala, pa mi ni uspela. Že pri valjanju sem imela težave. Morala sem še in še dodajati moko koruzno, ajdovo, riževo. Nekako sem razvaljala, namazala z mlačnim kokosovim nadevom in se je testo kar trgalo, nadev pa je lezel ven. Kljub temu sem to čudo spravila v pekač in spekla. Bilo je dobro, nikomur pa nisem rekla, da je to potica. Sigurna sem, če bi primešala belo ostro ali gladko moko, bi potica uspela. Žal, moke ne smem uporabljati. Od takrat delam namesto potice "žerbo pito". Vse enako kot pri potici, le da zlagam razvaljano testo, čez nadev, testo, nadev in na vrhu testo. Rožičev nadev je super; jabolka, mleti mak in smetana; skuta in pehtran ali drobnjak, Moji imajo radi nadev iz jabolk, mletih neslanih arašidov, med,cela sončnična in sezamova semena. Danes pečem žepke iz pirine moke in korenčka. Uspe in ni problem pri valjanju. Je še star recept, le namesto bele moke, uporabim pirino. ŽEPKI 1/4 kg naribanega korenčka 1/4 kg margarine 60 dag pirine moke 1/3 kvasa ali žličko pec. praška ščepec soli. Iz sestavin zgneti testo, ga razvaljaj in nareži kot za krofe. V sredino daš marmelado (ne tekočo). Prepogni, stisni z vilico in daj v pečico ogreto. Pečeš 15 do 20 min. na 170 do 180 stopinj c. Danes bo nadev iz domače marelične marmelade in mletih mandeljnov. Včasih testo režem na palčke ali kvadrate, jih namažem s stepenim jajčkom, posujem s sezamom ali kumino in v pečico. Je slana varianta. Pozdravček! dome

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

1. sep 2005 8:32

Dome hvala za še en recept. Sem ga že sprintala in ga bom zagotovo preizkusila.

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

1. sep 2005 10:08

Sem se odločila da naslednji teden spečm pirino potico ali pa buhteljčke :) Seveda bom dodala nekaj bele moke (recimo slabo polovico) Če bom delala potico, bom naredila jabolčni ali pa rožičev nadev, če pa bom delala buhtlje bodo seveda z marmelado.....kakšno dobro! Npr. malinovo ali slivovo z rdečim vinom in cimetom.. Mmmmm...že voham, kako diši :))) LP Zala

Katarinca84  

član od: 5.9.2005

sporočila: 3

6. sep 2005 9:26

Naj vam predlagam glede nakupa pirine moke. Ce stanujete kje v blizini Maribora je na glavnem trgu trgovina z imenom Ajda (kilogram pirine moke stane 500 sit), ali pa ob petkih dopoldan pojdite na glavni trg kjer imajo postavljene stojnice in imajo isto moko tudi za 500 sit. Ce pa niste iz blizine Maribora je pa najbolje da izveste kje je najblizji sedez Drustva Ajda in tudi tam lahko dobite poceni pirino moko. Katarinca84

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

7. sep 2005 17:50

Na celjskem dobite pirino moko (tudi druge) v Sorževem mlinu - Nova Cerkev - med Vojnikom in Dobrno. In še to - meljejo jo na star način in ali ste vedeli, da je prava moka uporabna samo 14 dni To da malo mislit, sploh če pomislite, kakšen rok trajanja imajo moke, ki jih kupiš v trgovini. Al kupujemo blef al je pa obdelana!!! Lp veverica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

8. sep 2005 7:45

Potico iz pirine moke sem jaz tudi že delala in je ratala. Nisem moke nič kombinirala. Delala sem pa orehovo in to nočno. Loni Makaroni

libra  

član od: 27.3.2004

sporočila: 155

11. jan 2006 21:24

Pregledala sem gornji forum pa nisem našla recepta za kruh s pirino moko. Bojim se, da je kruh bolj trd - kot rženi npr., zato vas prosim za recept. Ne upam kar tak v en dan zamesiti kruha, ker imam že z rženim probleme. pozdrav in hvala.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. jan 2006 7:23

Libra, če hočeš lahko pogledam doma v Goljatovo kuharsko knjigo o kruhih. Loni Makaroni

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

12. jan 2006 7:45

Hojla! Iz pirine moke sem delala marmorni kolač. Bil je zelo okusen in predvsem rahel. LP Miha-ela miha-ela

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

12. jan 2006 9:21

Iz pirine moke pečem kruh, delam palačinke, vodne žličnike, muffine........, lani sem prvič pekla tudi potico. Dela se krasno in je tudi okusno. Nam je boljše kot z belo moko. lp Julija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti