Jurčki v slanici!

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

17. sep 2007 9:23

Evo, sem govorila z mamo! Torej; gobe mama le prevre, kot sem napisala (morda pusti še kakšno minuto). Razlika je še edino v tem, da v prevretek kisa in vode, poleg popra, lovorjevega lista in soli, včasih da še kakšen česen ali šalotko. Mi je pa povedala še en trik pri gobah in sicer, če jih narežete za v skrinjo. Lahko jih seveda narežete in daste sveže v skrinjo (a zavzamejo veliko prostora). Mama jih da v pečico na 120 stopinj za 10 minut in nato jih ohladi in da v vrečke ter v skrinjo. Tako vse ostane v gobi... Pozdrav, veverica

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

17. sep 2007 10:56

Sveže narezane gobe dobijo v skrinji čez čas starikav okus - podoben kot suhe gobe.To je razlog,da jih pri nas blanširamo.Prav zaradi tega gob ne sušimo,marsikomu je pa ukus sušenih gob všeč. ati zlati

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

17. sep 2007 11:30

Ati zlati, še vedno nisem dobila odgovora, zakaj jih še pasterizirate? Ali gre za "zihr je zihr" varianto, ali kaj drugega? Pri nas se gobice res še niso pokvarile veverica

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

17. sep 2007 13:38

Sama pasteriziram vedno vse kar vložim, zaradi obstojnosti, splošne higiene, da se uniči kar ni primerno za uživanje. Moja soseda ne pasterizira ničesar, pravi da se ji nič ne pokvari, ko pogledam njene vložene breskve, ki vse mehke ležijo na dnu kozarca, so zame pokvarjene, pri njih jih mirno pojedo, pravi,da so mehke zato,ker jih prej kot kompot prekuha in vroče zapre. Kumarice z belo vsedlino, čeprav je kis bister so pokvarjene. Gre tudi za to kaj kdo pojmuje pod dobro in užitno. Imamo različna gledanja na določene stvari. nasha

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

17. sep 2007 15:22

vloženi jurčki v kisu:

Jurčke narežemo na večje kose, uporabimo samo čvrste dele. V slani vodi jih dobro skuhamo (cca 20 min) in nato odcedimo. Medtem pripravimo mešanico kisa in vode v razmerju 1:5 (na 1 dl kisa damo 5 dl vode... če imate radi bolj kislo, to razmerje zmanjšamo), solimo po okusu, dodamo malo muškatnega oreščka (le opcija - nam je dobro). Ko zavre, damo v to mešanico odcejene jurčke in pustimo, da nekajkrat prevre, par minutk morda. Vroče nadevamo v kozarčke, v vsak kozarček damo še lovorov list in par poprovih semen in zapremo.

Jaz nikoli ničesar ne pasteriziram.

Anja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. sep 2007 16:30

Dodatna pasterizacija je po mojem mnenju odveč, ker samo prispeva k zmanjšanju termolabilnih a korstnih snovi. Če je marmelada kuhana, vroča spravljena v čiste kozarce, vroča zaprta s čistimi pokrovi, se počasi ohladi, da vpotegne pokrovčke, je pasterizacija povsem odveč.

Pasteriziram samo kompote, ker dam v kozarce surovo sadje in ga zalijem s hladno vodo. Vse ostalo polnim vroče in ničesar ne pasteriziram.

Nasha, zakaj bi pa bile kumarice z belo usedlino pokvarjene? Kaj pa, če so samo naravno kisane?

rimljanka

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

17. sep 2007 19:51

Ker so mehke in in po moje neužitne. Sosedje pojejo vse, ker so takih navajeni. nasha

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

17. sep 2007 21:51

V pečico dam skoraj vse kar vlagam, ker za kuhanje uporabim minimalno potrebnega časa, pri marmeladah dodam tretjino teže sladkorja, skoraj nikoli ne kuham več kot 15-20 min, razen če imam res veliko količino. Tudi pri jurčkih goljufam (napisala sem originalni recept), vrejejo največ 5 min. Pri kumarah je pa tako. Mama jih je vedno vlagala tako, da jih je samo prelila z vrelim kisom in zaprla. Pa so nastala take kvašene mehke kumare z belo usedlino na dno. Meni se do sedaj ni pokvaril še noben kozarec, pa se je že zgodilo, da sem dala tako malo kisa in soli v mešanico, da kumare niso bile skoraj nič kisle, pokvarile pa se niso... Če imam možnost in voljo ter prostor, dam vroče kozarce tudi pod deko, drugače pa jih pustim v ogreti pečici(ki je zvečer vedno prazna) za določen čas in potem pečico ugasnem. Naslednji dan pa jih transportiram v klet. S pasterizacijo v vodi se ne ukvarjam, ker mi je odveč loviti kozarce po vreli vodi. Če pa marmelado cmariš uro ali več ali pa pustiš sadje čez noč v kvaši s sladkorjem pa tako ali tako ne ostane veliko snovi, ki bi jih z dodatno pasterizacijo lahko uničil. Aja, gobe lahko tudi z dušiš na oljčnem olju(ali kakem drugem) in jih potem pakiraš v doze ter zamrzneš. Baje se tako bolj ohrani okus... lp juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 17. sep 2007 21:53:16

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

18. sep 2007 6:21

Recept za vlaganje sem podedoval od babice.Tako vložene gobice so mi zelo dobre in nisem niti razmišljal o tem,če je v receptu kaj premalo ali odveč.Že zaradi tradicije,pa tudi že utečenega postopka dela,bom pasteriziral še naprej,ne dvomim pa,da so vložene gobe okusne tudi po vlaganju z drugačnimi postopki in recepti. ati zlati

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

18. sep 2007 7:40

Vsem najlepša hvala za pomoč, če mi ratajo vas povabim na gobice in kozarček refoška, morda pa še pade kaj vmes. lp Anamarija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti