Listnato testo

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

tema odprta - 9. okt 2004 19:57 | ogledi: 27.375 | odgovori: 27

Danes sem delala kremšnite: krema super, sladko smetano dodam jutri, testo pa - katastrofa! V kratkem času sem delala kremšnite 3x, ampak vedno se znajdem pred istim problemom. Testo ponekod naraste (pa ga pošteno prepikam pred peko!), neenakomerno se skrči, skratka estetsko na psu. Dve pečeni plasti sem sedaj obrezala, tako, da sem dobila spodnjo ploskev kolikor toliko vredu. Za zgornjo ploskev pa imam že pripravljeno novo testo, ki ga bom spekla jutri zjutraj. Kaj mi svetujete, da bo bolje?

Hvala že vnaprej!

LP, Stanka

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

9. okt 2004 21:09

Pozdravljena, Stanka! Tudi jaz imam večne probleme z listnatim testom za kremšnite, ampak še nisem pogruntala kaj bi naredila, da ne bi imela tako "hribovitega! testa! Mogoče pa bova dobile tukaj odgovor! LP! Galja mojca roškar

jasnokrasna  

član od: 28.10.2003

sporočila: 37

9. okt 2004 22:10

Tudi jast imam probleme z testom, a zdaj mi je kapnilo, da ko ga vzamemo iz pečice, lahko položimo nanj malček navlaženo krpo.Mogoče bo pomagalo in hribčki bodo izplahneli, pa tudi rezalo se bo lepše. Delala sem pa v gostilni, kjer so sami pripravljali listnsto testo, kupljeno se nikakor ne more primerjati s tem.Nism ga pa še naredila, ker zahteva kar nekaj časa, če pa koga zanima, kako gre mu bom recept napisala. LP jasna

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

9. okt 2004 22:29

Tudi pri meni je to problem, kii ga ne znam rešiti, vendar ga zakamufliram s tem, da testo obrnem z ravno stranjo navzven (tako spodaj kot zgoraj), pa je vse OK. Razvaljam ga pa itak na večjo dimenzijo kot bodo kremšnite in ga potem obrežem v obliko pravokotnika. lp veverica cak

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

10. okt 2004 1:43

Jasna, prosim za doma pripravljeno testo za kremšnite, jaz pa ga bom probala narediti sama, mogoče mi bo pa uspelo. Hvala! Galja! mojca roškar

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

10. okt 2004 9:29

Jasna, tudi jaz bi te prosila za recept. Danes bom poskusila z vlažno krpo. Upam, da bo uspelo! Če pa kdo pozna še kakšen trik, kar na plan z njim! LP, Stanka Sporočilo je spremenil(a) stanka dne 10. okt 2004 10:17:40

jasnokrasna  

član od: 28.10.2003

sporočila: 37

10. okt 2004 10:11

Evo me Galja in Stanka, že pišem recept in upam, da bo razumljiv, ker je bolj po domače. 1/2 kg masla 1/2 kg margarine 1 kg moke 1 jajce malo kisa ali limoninega soka, ščep soli Maslo in margarino zmehčamo na sobni temperaturi. Moko razdelimo na dva dela. V en del zamesimo maslo in margarino in pustimo počivat eno uro. V drugo polovico moke pa zamesimo jajce, sol, limonin sok in vodo. Pustimo počivat eno uro. Testo z jajcem razvaljamo na 2cm debelo in na sredino postavimo masleno testo v obliki kvadrata, ter čez potegnemo jajčno testo, kakor da bi zavili paket. Pustimo počivat kakšno urco, ga spet razvaljamo in prepognemo, da dobimo kvadrat. To naredimo vsaj šestkrat, a vmes obvezno naj počiva vsaj eno uro. Pred uporabo naj bo dva dni v hladilniku, da se bojo plasti lepo naredile. Testo pa lahko ohranite v hladilniku 10 dni, ne da bi se pokvarilo. TO JE TO! Stanka upam, da bo to z vlažno krpo uspelo ! Srečno!! LP Jasna jasna delpin

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

10. okt 2004 15:18

Jasna, hvala za recept! Ko bom imela več časa, se enkrat poskusim še v tej umetnosti. Danes pa sem zgornji sloj za kremšnite uspela malo lepše speči. Ko se je del testa začel pri peki dvigati, sem na hitro še enkrat popikala samo tisti delček. In, ne boste verjeli, uspelo je! Tako da mi trika z vlažno krpo še ni uspelo preizkusiti. Pa testo moraš speči v večjem pekaču, kot je potem tisti, v katerem sestavljaš kremšnite. Ali pa kateri uspe v istem? Jaz sem pečeno testo, kot sem že napisala, morala sestavljati iz dveh pek... LP, Stanka

jasnokrasna  

član od: 28.10.2003

sporočila: 37

10. okt 2004 17:54

stanka, jast raztegnem testo na zunanjo strandna pekača in ga tako pečem, poiskusi in boš videla. da je bolje in večje rata. jasna

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

23. feb 2006 18:14

Jasna kakšno moko naj uporabim za testo in ko delaš te kvadrate ,kaj mora testo po vsakem valjanju počivat eno uro ali skupaj eno uro? Hvala za odgovor in lp balu balu

rozic.e  

član od: 19.12.2006

sporočila: 1

21. dec 2006 8:46

Pozdravljene.Jaz delam listnato testo čisto po šolsko tako kot so nas (m)učili na gostinski sicer malo dalj traja je pa vsaj meni zelo dobro.Ponavadi tudi spečem večji kos kot ga potrebujem in ga potem obrežem.Najprej naredim masleno kocko iz 45dag masla (margarine) in 10 dag moke (zmešam kar v multipraktiku) jo pokrijem z mokro krpo in dam v hladilnik za pol ure.Medtem naredim testo 1/2 kg moke,5 dag margarine,2 deci in pol mlačne vode ter malo soli (ščepec).Tudi tega pokrijem z mokro krpo in dam za pol ure v hladilnik.Po pol ure vzamem oboje iz hladilnika,razvaljam testo,na sredino postavim masleno kocko,jo z vseh strani povijem s testom in razvaljam.Nato testo zložim:1/3 testa prepognemo,Nato drugo tretino prepognemo čez prvo in enako po dolžini.To pokrijem z mokro krpo in zopet za pol ure v hladilnik.Pri naslednjem valjanju razdelim testo na dve polovici in obe razvaljam in ponovno zložim;eno tretino na drugo po dolgem in počez.Ta postopek ponovim 4krat vmes vsakič za pol ure v hladilnik z mokro krpo.Pri zadnjem valjanju ga razvaljam na 3-4 cm,pekač oplaknem z mrzlo vodo in testo pečem na 200-250 stopinj,da postane lepo zlato rjavo. Res je malo več dela ampak testo je pa super (govori nekdo,ki nikoli ni pojedel testa pri kremšnitah...no tega pojem).Upam da sem dovolj razumljivo napisala rozic.e

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti