Som

ogi7  

član od: 6.2.2003

sporočila: 13

tema odprta - 26. sep 2004 20:18 | ogledi: 10.904 | odgovori: 5

Lepo prosim če ima kdo kakšen recept za pripravo ribe soma ,če mi ga pove....Druge jedi mi gredo dobro od rok.....samo som ta je pa zame uganka,ki je ne znam rešit...že velikokrat sem ga poskušal pripraviti na razne načine, pa nikoli ni bil ne vem kakšen dober okus,zato prosim za pomoč.....

rok ogorevc

ogi7  

član od: 6.2.2003

sporočila: 13

27. sep 2004 16:16

Hvala Izzy,na tem naslovu je res veliko zanimivih receptov.....L.p. rok ogorevc

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

2. okt 2004 23:59

Hojla! Som ima specifični okus po mulju, ki se ga res teško znebimo, da pa se ga ublažiti na več načinov. Ulovljenega soma damo za dan ali dva v kado, v katero smo natočili vodo iz vodovoda, na pol dneva je priporočljivo vsaj polovico vode zamenjati, da riba ne ostane brez svežega zraka. Učistimo ga tako, da ga obesimo na kavelj, zarežemo kožo okoli škrg, in soma slečemo. Očistimo ga drobovine - jetra so zelo okusna, ostalo zavržemo (pomožnosti ribje odpadke odvržemo nazaj v reko ali bajer, ker je to hrana za ribe). Večjega soma nasekamo na kotlete, majšega na pečenke. Rep - dalje od trebušne votline ima najmočnejši okus po mulju in je tudi za nekatere najslabše kakovosti, najboljša pa je potrebušina. Pred pečenjem damo kotlete čez noč v marinado iz česna, peteršilja, vina in nekaj jabolčnega kisa. Kotlete vzamemo iz marinade jih splahnemo pod tekočo vodo in osušimo do suhega, nasolimo in na gvercamo po okusu in spečemo v globji vroči maščobi, najbolje v svinski masti in to zunaj v ovalu za kotlovino. Lahko ga spečemo tudi na žaru. Na žaru je najbolje, da uporabimo za peko prvih nekaj minut alufolijo na rešetki, šele nato ga damo na mrežico, ker je meso od soma prav krhko in se nam zelo hitro zgodi, da se nam na rešetko prime in se nam kos raztrga pri obračanju. Kurivo za žar za pripravo soma (nasploh za vse ribe) je daleč najboljše uporabiti rozgo in nažagana stebla vinske trte. Zelo prijetna aroma. Še bolje je da ga do 2/3 spečemo najprej v kotlovini v globoki maščobi, nato pa ga damo še za par minut na vročo rešetko na žaru. Še moja skrivnost: očiščenega soma nasejanega na kotlete vedno najprej dam v zmrzovalnik, nato pa ga odtajam tako da ga dam v skledo in prelijem z mlekom, da se v njem odtaja, ker to mleko še dodatno iz soma potegne neprijetne arome in okuse. ogi7 som ima pač specifičen okus, ki se ga je potrebno navaditi in vzeti v zakup s to specialiteto. LP-vsem! Ažo-koh Sporočilo je spremenil(a) matjaž dne 03. okt 2004 00:07:47

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

4. okt 2004 9:29

Bravo Matjaž! sasa

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

10. okt 2004 21:23

pečen som in na njem stopljeni ovčji sir njanmmmmmm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti