Špinača

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. sep 2004 19:35

Ne vem, če je tole, kar bom napisala, suho zlato, zato me ne "držat za jezik", prosim: pri pogrevanju špinače nastaja oksalna kislina (ali nekaj podobnega) in zato pogreta špinača naj ne bi bila dobra. Ampak, če se spomnim, kako so nas basali z njo, ko smo bili še majhni (kje je že to.... nekje v predprejšnjem stoletju...), pa res ne vem, kaj naj si mislim.... Še vedno sem čila in živa! LP cervus

p|na  

član od: 1.3.2004

sporočila: 234

27. sep 2004 21:41

pa se zamrznjeno (npr. ETA itd.) špinačo lahko pripravi prav tako, da bo dobra ali naj rajši opustim te zamrznjene zadeve.... Nina

akurin  

član od: 11.4.2003

sporočila: 153

28. sep 2004 7:34

oksalne kisline je največ v steblih špinače. Lp anita

TANCI  

član od: 17.10.2001

sporočila: 21

28. sep 2004 14:39

Jaz naredim špinačo po naslednjem postopku: Na maslu prepražim drobtine, nato prepražim na tem zmiksano špinačo. Solim, dodam malo muškatnega oreščka in česna v prahu, v špinačo dodam eno jajce, ki ga hitro premešaš da ne zakrkne. Nato malo zaliješ z mlekom, pokuhaš, na koncu pa okus izboljšaš z kislo smetano. L.P. T. Sporočilo je spremenil(a) TANCI dne 28. sep 2004 15:29:47

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

28. sep 2004 15:42

Moja verzija kremne špinače je: na koščku masla ali olivnem olju prepražim nasekljan česen, toliko da zadiši, potresem s pol lončka moke in jo zarumenim, nato zalijem z mlekom. Energično mešam, da ne nastanejo grudice, pač pa gladka masa, kot bešamel. V to stresem blanširano in nasekljano špinačo, dodam začimbe (sol, muškatni orešček, bel poperček) in kuhljam na nizkem ognju da povre in še kakih 10 minut. Vedno mi uspe. Drugače pa je še veliko načinov za uporabo špinače, pri nas je velikokrat na krožniku. Včasih blanširana v listih in samo popražena na olivnem olju z dodanim česnom, včasih blanširana, ohlajena in zabeljena kot solata, včasih v zavitku s skuto, v piti... TanjaG.

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

28. sep 2004 19:45

pIna, zmrznjeno špinačo (tudi Etino) pripravljam neodtajano - vržem kar v lonec, na nizkem ognju počakam, da se odtaja, nato dodam stisnjen česen, sol, (če ti je všeč, tudi muškatni orešček), pustim odkrito, da odvečna tekočina prevre oz. izpari, na koncu pa vmešam še žlico kisle smetane ali košček masla. Če se ti zdi špinača še vedno preredka, pa vmešaj še nekaj prepraženih drobtin. Taka špinača ni nikoli sluzasta, ampak skoraj enako dobra kot sveža.

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

28. sep 2004 20:59

Pozdravljen! Špinačo pripravim tako, da jo v neslanem kropu pokuham, da spremeni barvo, to je le par minut. Na maslu ali margarini jo prepražim in jo s paličnim mešalnikom spasiram, dodam skoraj cel lonček kisle smetane in po občutku mleko. Posolim, dodam vegeto in na koncu strem česen in neham kuhati, ko zadiši po česnu. Vse to traja največ 15 minut. Z zmrznjeno špinačo pa ravnam enako, samo da jo pražim, dokler se ne odtaja, potem pa vse isto. Nikoli še ni prišla sluzasta, ampak je vedno kremasta. Pa dober tek.

sony  

član od: 21.7.2004

sporočila: 41

30. sep 2004 22:23

Zamrznjeno špinačo samo odtajam na ognju, svezo pa blanširam in nasekljam. Na olju poprazim česen da zadiši, dodam špinačo, solim, popram. V mleku namočim bel kruh in ko se prepoji ga stisnem v špinačo. Z metlico vse dobro premešam in na koncu dodam še jajce in po potrebi mleko ali kislo smetano.

p|na  

član od: 1.3.2004

sporočila: 234

1. okt 2004 9:37

V lonec dam malo olivnega olja, žlico moke,malo popražium, vržem not zamrznjeno špinačo in jo kar na ognju odtajam. Zalijem malo z mlekom, odkrito kuham, da izpari tekočina...solim, popram. To je vse, nisem pa nikoli dodala drobtin. Definitivno danes poskusim z drobtinami. Nad česnom pa nisem kaka velika navdušenka, tako da raje kar brez.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti