Beljaki

mihana  

član od: 22.9.2004

sporočila: 122

tema odprta - 22. sep 2004 13:13 | ogledi: 24.120 | odgovori: 19

meni je ostalo 10 beljakov ko sem pekla krofe, vetrcev smo se ze naveličali, kaj vi naredite se iz beljakov

mihana

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

22. sep 2004 16:09

Jaz jih kar ocvrem na malo olja ali masla - kot jajca na mehko in jih pojem s kruhom. Zadnjič je bila tudi debata o tem in kar precej idej, spomnim pa se samo, da jih spravijo v zamrzovalno skrinjo. Suzana

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

22. sep 2004 19:33

Navadno naredimo snežene kepe z vanilijevem pudingom. Lumpica

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

22. sep 2004 22:34

Naredim pecivo manchmellow, porabim pa 6 beljakov, recept je v bazi.

cbelca  

član od: 6.9.2004

sporočila: 58

23. sep 2004 18:39

Verjetno sem že zamudila....pa vseeno, bodo pa moje ideje prišle prav kdaj drugič, ko boš zopet cvrla krofe :) Glede na to, da ti je ostalo kar 10 beljakov, se ti najbolj splača narest indijančke ali pa beljakov kolač, lahko pa narediš tudi pence, vendar boš tam porabila le 2 beljaka. 1. INDIJANČKI sestavine zadostujejo za približno 12 srednje velikih indijančkov. 2 dl beljakov (približno 4 ali 5 beljakov - odvisno od velikosti jajc) 50 dag sladkorja 1dl vode biskvitni piškoti za podlago (jaz jih navadno kar kupim) jedilna čokolada Beljake in 25 dag sladkorja mešamo, da dobimo trd sneg. Nato kuhamo vodo in preostalih 25 dag sladkorja toliko časa, da se voda nekoliko zgosti. Počasi jo vlivamo v sneg ter mešamo. Dobljeno gosto maso nabrizgamo na podlago (piškoti ali oblati), nato pa jih pomočimo še v čokoladni obliv ter jih pustimo na hladnem, da se čokolada strdi. Čokoladni obliv naj bo bolj tekoč. 2. BELJAKOV KOLAČ 2,5 dl beljakov 2,5 dl sladkorja 2,5 dl moke 1 pecilni prašek 1,5 dl mletih orehov 1 dl kokosove moke 1 reber naribane čokolade sok pol limone 1 dl v rumu namočenih rozin žlica ruma cimet Napravimo sneg, dodamo sladkor, čokolado in limonin sok. Posebej zmešamo moko, pecilni prašek, orehe, kokos in cimet. Tej zmesi narahlo primešamo prvo zmes s snegom ter dodamo še rozine. Pečemo približno pol ure na 175st.C Pečeno tako odstranimo iz modela in ohlajeno narežemo. Po želji lahko prelijemo tudi s čokolado. Ta kolač je izredno hitro pripravljen, pa še tehtat ni potrebno. 3. PENCE količine ustrezajo polovičnemu pekaču - 375 g sladkorja - 75 g vode naj počasi vre toliko časa, da se sladkor popolnoma stopi - 2 beljaka stepeš v trd sneg in počasi dodaš - 3,5 malih žličk sladkorja - 20 g želatine v prahu - 5 g vode Ko želatina nabrekne, ji dodamo stopljeni sladkor z vodo (še vroče, da se potem želatina stopi), sneg in - 50 g kokosa. Pekač izdatno posujemo s kokosovo moko in vanj vlijemo maso. Damo za 2 uri v zamrzovalno skrinjo, nato razrežemo na majhne kvadratke, ki jih še iz ostalih strani povaljamo v kokosu (ker je lepljivo). Hranimo v hladilniku. Te pence marsikoga spominjajo na tiste "kitke" oz na "masmelos" bombone (ne vem točno, kako se imenujejo). Upam, da te je vsaj kakšen moj recept zamikal da ga sprobaš.... lep pozdrav Maja

tina tw  

član od: 12.4.2004

sporočila: 26

20. apr 2005 13:43

Pri nas pa beljake porabimo tako, da napravimo beljakove kekse, španske vetrce ali kaj podobnega. Beljakovi keksi: Beljake stepeš v trd sneg in dodaš sladkorja po okusu (za vsak beljak zravnano žlico sladkorja) potem pa daš v toplo kopel in primešaš zmlete prepražene lešnike. Zmes mora biti tako gosta, da se da oblikovat kupčke. Z žličko daš na peki papir kupčke mase in pečeš, dokler po robovih rahlo ne zarumeni, v bistvu bolj sušiš kot pečeš, na 140st.C V maso lahko dodaš tudi malo zvrhano žličko kave, vendar šele, ko je masa ohlajena, ker drugače... zvodeni. Na vrhu vsakega kupčka pa daš polovico lešnika, za dekoracijo.To so zelo okusni keksi. Tina Kuder

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

28. feb 2006 7:29

Prosim za pomoč in nasvete pri izdelavi penc po zgornjem receptu. Meni niso najbolje uspele, pa ne vem zakaj. Delala sem po receptu, le pri želatini sem se malo zaplezala, ker sem kupila instant pripravek. Ko sem dodala vodo, se je v trenutku naredila kepica v sredini, okoli pa je ostala v prahu. Raztapljala in mešala sem jo v vrelem sladkorju, pa je kljub temu ostalo nekaj grudic. Glede na to, da smo pred kratkih jedli podobne pence v roza barvi, sem dodala tudi nekaj kapljic esecne z okusom maline. V še vroč raztopljen sladkor z želatino sem vmešala sneg in kokos in ko sem zmes zlila na pekač, je bila spodaj že tekoča. To tekočino spodaj sem potem zavrgla. Ko sem pecivo vzela iz zamrzovalnika, je bilo zelo različne trdote, tako, da se ni dalo lepo razrezati. Sicer je dobro za jesti, vendar sem pričakovala bolj kompaktne kockice. Te pence naj bi se hranile v hladilniku, tiste, ki smo jih pa jedli pred kratkim, pa so bile med mnogimi drugimi piškoti v škatli in bolj suhe (ne vem, kdo jih je delal). Prosim za vaše izkušnje in nasvete, mogoče pa tudi še kakšen drug recept za pence. Hvala! jankica

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

28. feb 2006 7:40

Pripooročam angelsko torto od Loni. Dooooooobra je! Tako da jaz včasih, da jo lahko naredim, ostanem s skledico rumenjakov, s katerimi ne vem, kaj naj ANGELSKA TORTA 10 do 12 beljakov (1 ½ skodelice) 1 ½ skodelice sladkorja v prahu 1 skodelica presejane moke 1 ½ čajne žličke vinskega kamna (dobiš v Sparu na bio policah, eko pecilni prašek) 1 čajna žlička vanilije (ali en paket vanilijevega sladkorja) 1 skodelica sladkorja Beljake pusti stati na sobni temperaturi 30 minut (v veliki skledi!!!). Medtem v drugi posodi skupaj zmešaj presejano moke in sladkor v prahu. Beljakom dodaj vinski kamen in vanilijo, stepaj (ne z maksimalno močjo), dokler se ne začnejo delati vršički (ko poskusiš s prstom). Postopoma dodajaj sladkor. Na vrh snega vsuj 1/4 mešanice moke in sladkorja v prahu, nežno vmešaj in nadaljuj z dodajanjem. Maso prelij v nenamaščen pekač (jaz vzamem tistega za torte, a ne z ravnim dnom, ampak tistega, ki ima nastavek za šarkelj. Maso malce prešpikaj, da gre zrak ven. Peci v pečici na najnižji rešetki na 180°C od 40 do 45 minut. Takoj ko vzameš torto iz pečice, jo obrni na rešetko, a pekača ne odstrani. Če je biskvit preveč narasel in gleda iz modela, ga obrni tako, da uporabiš prazno steklenico za nosilec (deluje). Počakaj, da se popolnoma ohladi in šele nato odstrani model. Verjetno si boš morala pomagati z nožem ali s čim podobnim. Variante: 1. čokoladna angelska torta: v mešanico moke in sladkorja v prahu preseješ še ¼ skodelice grenkega kakava. 2. medena angelska torta: po stepanj beljakov v sneg, preden začneš dodajati sladkor, v curku počasi dodajaj ¼ skodelice medu, količino sladkorja pa zmanjšaj za polovico. tjas

Ella  

član od: 25.6.2005

sporočila: 60

28. feb 2006 8:32

Ali res lahko beljake spravim v zamrzovalnik? Čez 14 dni bi nam pa res dišali kakšni indijančki ali kaj podobnega... In koliko časa jih lahko hranim v zamrzovalniku, če sem vas prav razumela? En lep dan obsijan s sončkom vam želi Ella Ella

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

28. feb 2006 8:46

Ella, nekaj mesecev brez škode. Preizkušeno že dolga leta. Odvečne beljake vedno takoj odlagam v jogurtove lončke, nato samo še polivinilasta vrečka in elastika in v zamrzovalnik. Navadno na pokrovček še napišem število beljakov. Res pa je, da jih nato največkrat uporabim za kakšen kolač, kjer pri visoki temperaturi "crknejo" vse morebitne salmonele. Lp teta torta

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

28. feb 2006 10:39

Imam recept za biskvit samo z beljaki, mislim da je tudi med recepti. Drugače pa ga pošljem.... Lp ANJA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti