Priprava na december

Jacha  

član od: 28.1.2004

sporočila: 105

2. nov 2004 13:44

jaz jih delam po tem receptu : 2 beljaka, 8o g sladkorja, ščepec cimeta, 2 kaplji mandljeve arome, ščepec soli, 100 g zmletih mandljev, 75 g drobno sesekljanih mandljev Beljake s soljo zmiksamo v trd sneg, vmes postopoma dodajamo sladkor, cimet in mandljevo aromo. Nato počasi vmešamo še mandlje. Na pomaščen pekač nalagamo z žličko kupčke testa. Pečemo pri 130-150°C 30 - 35 minut. Lp, Maja

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

2. nov 2004 20:39

MIMIKA TO BOM PA DEFINITIVNO PROBALA. SE TI NAJLEPŠE ZAHVALJUJEM

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

2. nov 2004 20:42

A BI LAHKO DALA ZRAVEN ŠE PALIČICO VANILIJE ?

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

3. nov 2004 16:21

Irena, ja, moja napaka! Ker včasih delam pecivo iz dvakratne mase, imam napisani obe količini. In tako je pri prepisovanju prišlo do napake. Sladkorja potrebujemo 150 g. In mislim, da je ravno to "zmotilo" recept. Se iskreno opravičujem! Recept sem pa popravila, da ne bi bilo še kakšne polomije! LP, Stanka

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

3. nov 2004 19:31

KatkaD, imam recept za medeno hišico, mislim, da je preveden iz Burde, je pa z moje strani preizkušen in dober: 15 dag medu, 8 dag sladkorja, 1 žlička kakava, mleti klinčki, cimet, malo limone in 8 dag margarine zmešaj, segrej do vrelišča in nato ohladi. Dodaj 35 dag moke, 1 jajce in 2 žlički pecilnega praška. Zamesi testo in ga pusti počivati čez noč. Razvaljaj 1 cm debelo in razreži (modelček za hišico si iz kartona že prej pripravi). Če hočeš izgled brunarice, izrezane stranice hišice razreži na 1,5 cm široke trakove in jih na pekaču razmakneš cca 2mm narazen- pri peki se sprimejo. Pečeš cca 15 min oz. po občutku. Hišico sestaviš s pomočjo beljakovega ledu (beljak in sladkor v prahu gosto zmešaš), če je led dovolj gost, se lepo naredi tudi ledene sveče, ki visijo s strehe. Hišico sem pred letii sicer slikala, vendar je slika zelo motna, ker nismo še imeli digitalca. Je pa cel december krasila eno od Dolenjskih gostiln LP, V.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

5. nov 2004 6:51

Vilma, medene hišice sem tudi jaz izredno vesela. Ko se je odprla ta tema, se mi je zapičilo v glavo, da bi jo letos naredila in ravno, ko me je že malenkost izpustilo, se pojaviš ti z receptom. Super. Prosim te samo, da poveš še približne mere te hišice, da ne bom pripravila prevelike šablone za to količino testa. Saj veš, dolžina, širina in višina sten. Izrežeš pa 4 stene in 2 pravokotnika za streho, ali ne? Če ju postaviš v obliko strehe in zlepiš, stojita skupaj, kot dve prislonjeni igralni karti, ali ne? Ko je testo pečeno - režeš toplega ali hladnega? Na čem pa si sestavljala hišico? Na pladnju, na kartonu v alu foliji? Ali zlepljene stene in streho pustiš en dan, da se posuši in šele potem okrasiš z okni, vrati, strešniki, bonbončki ipd.? Vilma, vnaprej hvala za odgovor. Za fotografijo mi je žal - nič, še enkrat se boš morala lotiti :))). Pozdrav, Fani

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

5. nov 2004 8:36

Fani, dele hišice (tloris cca 15x15 cm) sem izrezala iz surovega testa in sicer dve stranski steni- pravokotnik, čelno in zadnjo steno pa take oblike, kot otroci rišejo enostavne hišice, za streho pa dva pravokotnika , ki ju potem res zlepiš kot karte:)). Testo se zelo lahko oblikuje, tako da sem jaz že izrezane stene vodoravno narezala še na trakove in jih na pekač razporedila 2mm narazen- pečeno naraste, se spoji skupaj in izgleda, kot da je iz brun:)) Odprtine za okna in vrata izrežeš tudi že pred pečenjem, ne pozabi pa na koščke za dimnik, polkna, vrata in še kakšno smrekico, ker je testa precej. Sestavljala sem na mizi, eno steno sem plosko položila na mizo, na drugo steno sem na rob nabrizgala led, jo postavila pravokotno na prvo in podložila (s skodelico ali kar imaš pri roki). Spoj dodatno učvrstiš z ledom, ki ga na spoj naneseš z notranje strani. Led se zelo hitro suši (spoj drži že kar po cca 5 minutah), tako da lahko kmalu nadaljuješ z naslednjim spojem. Ko vse sestaviš in okrasiš, ostanek ledu dodatno zgostiš s sladkorjem (sladkor mora biti v prahu) Dobiš sladkorno maso, ki se oblikuje kot plastelin; tri kroglice na zobotrebec, pa je snežak:)) Uf, sem se pa razpisala, ker sem hotela biti čim bolj nazorna. Mislim, da imam nekje slikco torte, na katero sem tudi postavila medeno hišico (manjšo, narejeno na enak način). Lahko ti jo pošljem, če želiš- za približno predstavo. Še mogoče ena ideja za Miklavža: iz istega testa sem pred leti naredila sladke sani in vanje naložila majhne piškote v obliki parkeljčkov...za otroke zelo zanimivo. LP, V.

mihana  

član od: 22.9.2004

sporočila: 122

5. nov 2004 10:16

vau vilma super si ampak jaz bi se vseeeno priporočala za slikco če je možno hanica@email.si hvala mihana

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

7. nov 2004 7:33

Najlepša hvala, Vilma, sedaj si res še bolj predstavljam. Bom poskusila... mimi6x3@yahoo.com

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. nov 2004 8:16

Ferda, vanilijev strok prav gotovo ne bo skazil metinega likerja, ker vanilija paše k vsem sladkim zadevam. je pa tudi brez nje metin liker zelo dober in zdrav, če ga zdrav pije :) Mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti