Steklokeramična plošča ali plin?

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. okt 2009 17:31

gogad: ti, umetnica, ti, pri meni je tako, kot sem zapisal ( no, tisto kavo tudi jaz kuham vsak dan, pa nekak gre, čeprav je na plinu " bolj okusna").

No, brez heca, jaz pa imam indukcijski kuhalnik ( na pultu, uporabljam ga vsak dan, no tukaj je ena slika tega http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1874 peta in šesta slika ), levo je videti ( kolikor je videti ) steklokeramični štedilnik  ). Ta moj kuhalnik ima dve nastavitvi temperatura ali moč in vsaka ima 10 stopenj, morda ( enkrat je nekdo to omenil ) je na štedilniku več stopenj.

Pri meni je tako, kot sem zapisal. Tisto za čebulo, se mi je naredilo včeraj, sem je hotel " čist podušit ", tebi pa tisto za puding preprosto ne verjamem: puding se prime za dno in pika, pa če še tako stojiš zraven in mešaš, saj ni da je zažgan, prime se dna in, če ga hočeš uporabit za torto, moreš na koncu pazit, da ne postrgaš dna. Problem so vsa praženja, jaz imam zelo rad pražena jetrca, ledvičke, ribe  ( ma jaz imam vse rad***** evo sem hotel pritisnit hudička, pa sem pomotoma pritisnil pošlji *****),se pravi vse tisto kaj pražiš na olju, ker v tem primeru je prevajanje toplote z dna preslabo in se olje pregreje.

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 24.okt 2009 17:35

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. okt 2009 18:00

Ežoj, mislim da tisti tvoj indukcijski "koharček" ne more biti kakšna kvaliteta. Če je tak kot pišeš, ga res lahko rabiš le za kakšno hitro kuhanje. Letos sem končno prišla do novega štedilnika - glede na razprave na forumu sem kupila kar 4 ind, vse s pb. In sedaj veselo pražim, dušim, skuham puding, bešamel....le pri palačinkah je tako, da je prva bolj bledična, ostale so pa potem kot je treba. Itak ti pa zadeve lepo "ratajo", pa naj bo na ognju ali elektriki. Sodim po slikah. Lisa

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

24. okt 2009 23:58

ežoj je napisal/a:

Evo, še jaz, pa se menda ponavljam, se mi zdi, da sem to že ene desetkrat zapisal:

Alternative: štedilnik na drva, plin, steklokeramika, indukcija?

Štedilnik na drva ne bom posebej obravnaval, to je za ( kulinarične ) romantike ( Nola ), za kakšen vikend, ne predstavljam si ga v bloku. Tudi v družinski hiši: vstaneš se zjutraj, pa sekito v roke, nasekat les, pa zakurit ( zebe te kot cucka ), pa vodo za kavo dat, pa počakat ta se tisto železje segreje, voda zavre...........

Glede kulinarike: ni ga čez plin, v 99 % prekaša vse ostalo, glede čistoče pa totalna beda.

Glede čistoče: Ni ga čez indukcijo, tudi pri meni je zmeraj čisto, glede kulinarike, recimo ene 80 % prekaša ostalo.

Steklokeramika: glede kulinarike, recimo ene 80 %  kvalitete.

Po moje, zmagovita kombinacija: 2x steklokeramika+2x indukcija

pa še:

Plin: edina kulinarična pomankljivost je kakšno fino dušenje, ki naj bi trajalo nekaj ur, je težko nastavit, posebej manjšo količino.

Indukcija: Mleko se praktički ne da skuhat, da ti ne uide. Problem je tudi skuhat kavo za enega. Zna bit problem, recimo, če hočeš dušit čebulo, dalj časa, da ti ne porjavi, moraš bit mal umetnika, bodoči, da se toplota akumulira v debelejšem dnu, čeprav reagira trenutno, akumulirana toplota ti čebulo zažge, problem je tudi skuhat puding, tudi za ribe speč je treba bit mal umetnika, palačinke so tudi zgodba za sebe.

Steklokeramika: res ni tako hitra kot indukcija ( pa kam se mudi ), idealna za dušenja, zelo lepo se duši narahlo, lahko nastaviš nekaj dušit, naštimaš nizko moč in greš po nakupih ( skor dobesedno ), nič se ne bo zažgalo. Edina pomankljivost je hitrost ( v primerjavi s plinom in indukcijo, seveda je mišljena hitrost, koliko časa rabi da zavre, potem je itak vse enako). Čisti se lahko, vendar ne tako kot indukcija.

Pa še to:

Steklokeramična in indukcijska  plošča je " občutljiva " na odrgnine, ki lahko nastanejo od emajlirane posode, posebej, če je kaj poškodovana. Za indukcijo se obnesejo vse emajlirane posode, le je treba pogledat, da je dno ravno, da ni izbočeno ali morda ulubljeno ( to z dnom, velja tudi za steklokeramiko ).

Vse prej napisano je sad lastnih izkušenj.

Torej, še enkrat ( po moje ) zmagovita kombinacija: 2+2

 

ežoj
Ežoj, se zahvaljujem za to res izčrpno sporočilo, mislim, da mi je končno jasno, da je najbolje, da zaradi slabših financ (menjali vse živo v stanovanju, ajoj...) malo počakam in kasneje kupim nekaj kvalitetnega. Ta 2+2 je zanimiva varianta, se mi zdi pravzaprav idelano, saj velikokrat ne potrebuješ ne vem kakšne raketne hitrosti in če je steklokeramična dobra (kot so me poučili tukaj dobra namreč šele doseže hitrost plina) je super zaradi vse posode. Čeprav sama imam rada ogenj, do letos je bil v kuhinji tudi ozki štedilnik na drva z velikim steklom, ki sem ga zakurila včasih pozimi čez dan in je bilo prav fino, gor sem kaj skuhala pa še lepo se je videl ogenj. Tudi kuhanje na plinu mi odgovarja, ker pa imam sedaj malenkost manjšo kuhinjo kot prej, bi mi bilo zelo všeč, če bi se znebila plinske jeklenke v spodnji omarici, vendar bi morala biti steklokermaika ali indukcijska vse kaj drugega kot počasna plošča, ki sem jo uporabljala več kot dest let nazaj... Mi je pa všeč ta majhna indukcijska plošča, sem razmišljala, če bi šla kar na dvojno prostostoječo pa konec debate, ampak kot rečeno, vidim, da je bolje malce počakat in kupiti kaj boljšega. Je pa baje razlika med temi namiznimi indukcijskimi ter vgradnimi ploščami, da so tudi kvalitetne, samo po večini nimajo toliko stopenj za reguliranje temperature in je zato včasih kuhanje malce oteženo. Hmm, sicer pa moram najprej se povabit h nekomu, ki jo ima in si tam skuhat kofi, pa da vidimo to brzino:) terakota

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

25. okt 2009 0:02

Ajda in gogad: Ja, mene prevevajo zelo mešani občutki zaradi indukcije, od prvotnega navdoušenja do pobešenih čeljusti zaradi menjave vseh posod in potem, da je zadeva celo prehitra...bi pa vzela kombinacijo, dobra steklokeramična ter indukcijska...koliko pa mora biti močna steklokeramična, da je ok? Po večini so malce plošče 1,2kw in večje 1,8kw, nekatere večje pa dosegajo tudi 2,3kw ali celo 3kw... lp terakota

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. okt 2009 7:00

Lisa je napisal/a:
Ežoj, mislim da tisti tvoj indukcijski "koharček" ne more biti kakšna kvaliteta. Če je tak kot pišeš, ga res lahko rabiš le za kakšno hitro kuhanje. Letos sem končno prišla do novega štedilnika - glede na razprave na forumu sem kupila kar 4 ind, vse s pb. In sedaj veselo pražim, dušim, skuham puding, bešamel....le pri palačinkah je tako, da je prva bolj bledična, ostale so pa potem kot je treba.Itak ti pa zadeve lepo "ratajo", pa naj bo na ognju ali elektriki. Sodim po slikah.Lisa

Lisa,

moj kuhalnik ( koherček ) morda res ni po kvaliteti prva liga, to pomeni le, da bo prej crknil, da se bo prej kaj pokvarilo kot na dražjem. Kuhalnik ima 2 KW moči, in ta je razdeljena na deset stopenj in ni nobene magije: kuha enako kot vsi drugi, ne vem kakšne top kvalitete. Pri indukcijskem kuhalniku se energija sprošča v dnu posode in zaradi tega se mleko in puding obvezno primeta, pri praženju je problem ( da se učeno izrazim ), da je olje slab toplotni prevodnik in ima manjšo specifično toploto ( v primerjavi z vodo ), kar ima za posledico, da se olje hitro pregreje.

Glede hitrosti kuhanja, bi pa pripomnil:ta hitrost je morda res " pomembna " pri kuhanju kave, drugje ( razen pri testeninah )  se pa sploh ne pozna. Upal bi si trdit, da se krompir skuha enako hitro na vseh kuhalih ( na drva, elektriko ( indukcija, steklokeramika, klasika ), plin ). Pri kuhanju na indukcijskem kuhalniku, se ti imenitno zdi trenutno reagiranje, kulinarične vrednosti ( po moje ) nima nobene.

ežoj

ninky  

član od: 19.1.2005

sporočila: 127

25. okt 2009 8:04

Pred enim letom sem opremljala novo kuhinjo in se po vseh prebranih mnenjih na forumih, nasvetih prijateljic in sorodnikov, odločila za nakup kombinirane plošče 2 indukcija+2 steklokeramika. Kmalu sem ugotovila, da steklokeramičnih plošč sploh ne uporabljam, ampak uporabljam zgolj tisti dve indukcijski, ker sta veliko bolj praktični od steklokeramičnih. Temperatura se da zelo dobro regulirati, če ti kaj uide čez, se nič ne prime, medtem ko se na steklokeramiki zažge vsaka kapljica. Tako sem kmalu ugotovila, da bi bil veliko bolj pameten nakup plošče, ki ima samo indukcijska kuhališča. ninky

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. okt 2009 8:32

Hja, potem je pa res kaj s kuharjem narobe..... Lisa

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

5. nov 2009 8:25

melita222, wokman,elektro...tako ste zoprni in vsiljivi, da bi raje na drva kuhala, kot karkoli pri vas kupila! Prav bedni ste. A res ne premorete tistih 40 evrov za normalno oglaševanje? Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 05.nov 2009 08:40

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

5. nov 2009 8:39

Ognjič je napisal/a:
melita222, wokman,elektro...tako ste zoprni in vsiljivi, da ne bi raje na drva kuhala, kot karkoli pri vas kupila! Prav bedni ste. A res ne premorete tistih 40 evrov za normalno oglaševanje? Ognjič [vrtnica]
Se absolutno strinjam s teboj, Ognjič!!! Če bom še kdaj naletela na to stran, je namenoma ne bom odprla. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. nov 2009 8:39

Sem vsiljivo reklamo pobrisala.....

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti