Sušenje sadja in zelišč v pečici

linolina  

član od: 15.3.2008

sporočila: 531

26. okt 2010 12:07

Mene pa zanima, če bi lahko jabolčne krhlje sušila na krušni peči nekje bolj na vogalu, da ni prevroče in jih položim na papir ali krpo? linolina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. okt 2010 0:12

Mene zanima predvsem kakšna mora bit temperatura. Jabolka namreč nebi rada spekla ampak bi jih posušila. Vsak nasvet bo prišel še kako prav. lp Vesna

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. okt 2010 13:56

Reca, daj pečico na 80 in potem poglej čez nekaj ur, kaj je nastalo. S to metodo se ne da zmotiti.

Vendelina jr.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. okt 2010 14:48

linolina je napisal/a:
Mene pa zanima, če bi lahko jabolčne krhlje sušila na krušni peči nekje bolj na vogalu, da ni prevroče in jih položim na papir ali krpo?linolina

Pri moji stari mami so tako sušili sadje (bolj ob robu peči, čez noč pa bolj priti sredini - ko peč ni bila več prevroča). Vendar se spomnim nekakšnih rešetk (ali je bil morda lesen okvir z napeto mrežo), ki so bile položene na peč, da je imelo sadje nekaj zraka tudi od spodaj.

No, tak okvir z mrežo imam sedaj jaz obešen pod strop nad štedilnikom na drva. Na mreži sušim jabolka in hruške, pa tudi rezine kakija (za te položim na mrežo še peki papir, sicer bi se sočne rezine preveč prilepile na mrežo). V 16 - 24 urah je sadje lepo suho.

kaki-18.12.09_011_595

Včasih sem sušila v pečici (ventilacijski). Na pekače sem položila peki papir in rezine sadja, potem pa nekje na 50 - 75 stopinjah (+ ventilator) pri rahlo priprtih vratcih sušila čez noč. Včasih je trajalo še dlje, odvisno od sadja.

Mojca

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

27. okt 2010 18:33

Ja vem, da bi lahko sadje sušila v pečici. Tudi sušilec sadja bi si lahko kupila, a želim se naučit sušit sadje v pravi kmečki peči. Zakaj je nebi izkoristila, če jo že imamo. Sicer pa hvala za nasvete in namige. Mogoče se še Loni kaj oglasi in pove svoje izkušnje. lp Vesna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. okt 2010 20:19

A v peči? U, to mora biti pa zelo delikat početje (zaradi vročine mislim). Sem razumela, da sprašuješ za sušenje NA peči, se opravičujem.

Mojca

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

27. okt 2010 20:33

Mi pa vedno sušimo krhlje v peči. Imamo neko leseno ogrodje z kovinskimi nogicami in mrežo. Damo jabolka notri, nekje bolj na začetku pri vratcih da ni tako vroče. Drugi dan pa še malo na peč. So odlična.

Mir in dobro!

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

29. okt 2010 22:24

Bi lahko o temperaturi napisala kaj bolj podrobno? Za peko kruha in pizze sem tako težila in na koncu sem se že sama zelo zverzirala. Zdaj mi pa to sušenje sadja predstavlja velik izziv. Kljub vsemu pa nebi rada brcala v temo in nosila zoglenele krhlje na kompost. lp Vesna

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

29. okt 2010 22:32

A je kdo mogoče že tudi sušil banane v pečici? Pa kako je s tem kakijem, kako na debelo ga je treba narezat? Pa mogoče tudi za ostalo sadje me zanima, če imate kaj več info, in temperatura in čas? _tmickena_

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

29. okt 2010 23:05

Reca je napisal/a:
Bi lahko o temperaturi napisala kaj bolj podrobno? Za peko kruha in pizze sem tako težila in na koncu sem se že sama zelo zverzirala. Zdaj mi pa to sušenje sadja predstavlja velik izziv. Kljub vsemu pa nebi rada brcala v temo in nosila zoglenele krhlje na kompost.

Sadje sicer nikoli nismo sušili v peči, ampak vedno na peči. Vendar ti kljub temu lahko dam okvirne temperature, ker so praktično univerzalne. Do približno 60 st.C je sušenje. To temperaturo in višje ljudje občutimo kot bolečino, ker beljakovine pričnejo s koagulacijo (zakrknejo). Torej se pri 60 st.C prične pečenje. Naslednja pomembna točka je okrog 100 st.C, ko voda vre. Dokler voda (vlaga) ne povre, še gre, potem se začnejo zadeve počasi smodit.

Sergej

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti