Sneg

Marjana1a  

član od: 24.5.2004

sporočila: 11

tema odprta - 8. sep 2004 12:59 | ogledi: 12.098 | odgovori: 11

A mi kdo lahko pove kako se naredi sneg za pecivo? Sem že poskušala na razne načine pa mi še ni nikoli uspelo?

Za odgovore se zahvaljujem

:)

Marjana

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

8. sep 2004 13:26

BELJAKE DAŠ V SKLEDO , ŠCEPES SOLI IN Z ELEKTRIČNIM MAŠALNIKOM STEPAŠ TOLIKO ČASA DA SE STRDI IN KO SKLEDO OBRNEŠ NE PADE VEN LEP POZDRAV zinka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8694

8. sep 2004 13:41

Kaj misliš s tem sneg za pecivo? Ali za v biskvikt ali za povrh? Zinka je že opisala kako, jaz pa še dodam malenkosti. Za stepanje beljakov ne uporabljaj plastične posode. Maščoba iz beljaka se prime za plastiko, kar zmanjšuje volumen stepenih beljakov. Sneg beljakov daje zmesi lahkoto ker vsebuje mehurčke zraka, zato ga zmesi dodajaj postopno in na rahlo prevlači testo prek snega. Ne smeš vmešavati z mešalnikom ampak z lopatico.. Sneg beljakov bo čvrst in kvaliteten v kolikor mu dodaš par kapljic limoninega soka. Pozdravček!

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

9. sep 2004 9:27

Naj se pritaknem še jaz. Dragička, jaz vedno stepam v plastični posodi in nimam nobenih problemov. Bom pa res poskusila v kaki drugačni, da preverim če je lahko še boljše. Beljaki se ne bodo stepli prav, če ti vanje poleg soli ali kake limonine kapljice kane karkoli. Pazi na kapljico rumenjaka, dovolj za neuspeh pa so tudi umazane metlice (mislim umazane od drugih sestavin). Beljake stepaš tako dolgo, da si skledo upaš narobe obrnit nad svojo glavo (tako sem učila svojo hčer), lahko ga pa tudi poskusiš zarezati z nožem - za njim mora ostati sled. Upam, da si to mislila s svojim vprašanjem. Suzana

sissi  

član od: 30.7.2004

sporočila: 184

9. sep 2004 9:35

Pa jajca morajo biti sveža in mrzla (mislim, tista za stepanje, ne moževa :) ). sissi

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

9. sep 2004 19:12

Jaz pa mislim, da bi morala Marjana malo več povedati, kaj misli s snegom za pecivo. Mogoče pa sneg vmeša v testo z električnim mešalcem, pa zato ni uspeha? Sicer pa tudi jaz stepam beljake v plastični posodi, pa mi sneg vedno lepo naraste. Sissi, jaz beljake navadno zbiram v zmrzovalni skrinji v hermetično zaprti posodi (da se ja ne bi navzeli kakhšnega duha) - v posodo jih dodajam, ko jih pač imam na razpolago.( Razen ob peki potice). Ko pa jih naberem mogoče 15, posodo dam v hladilnik, da se beljaki počasii odtajajo. Potem hladne steme v sneh, počasi dodajam sladkor v prahu in naredim navadno tri pladnje španskih vetrcev. Pa mi vedno uspejo, četudi so bili beljaki zamrznjeni mesec ali dva.

Marjana1a  

član od: 24.5.2004

sporočila: 11

14. sep 2004 9:04

Najlepša hvala za te odgovore. Jaz sem že dostikrat poskušala pa mi ni ratalo. Mogoče zato ker sem mešala z mešalnikom. Ne vem zlo dolgo sm mešala pa ni blo nč. Kok časa približno pa se mora to ročno početi? Ja kakšno pecivo ali kaj drugega vsebuje tudi trd sneg in zato me to zanima. LP Marjana

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

14. sep 2004 9:26

Ne Marjana1a, na roke je bilo mišljeno vmešavanje snega v testo (to je običajno v receptih za biskvit in kolače), sam sneg pa stepaš z električnim mešalcem. Na roke ga je stepsti zelo težko, do trdega praktično nemogoče. Torej osnovna pravila, povzeta po knjigi, naj bi bila: - sveža jajca - beljak popolnoma brez primesi (previdno ločevanje od rumenjakov, čiste metlice mešalnika) - beljak segreti na sobno temperaturo - ščep soli - visoka hitrost stepanja Leta izkušenj so pokazala da temperatura nima veze, svežina ima, umazane metlice mešalnika ali stene posode pa so za sneg smrt. Stepam v visoki valjasti plastični posodici. Torej, če moraš sneg dodati v neko testo, najprej lepo loči beljake, dodaj ščep soli in močno (na najvišji hitrosti) stepaj, dokler ni pena čisto bela in trda - tako kot opisujeta zinka in suzanar. Palični mešalci običajno niso dobri. Če ti po par minutah nič pametnega ne ratuje, vrži vse stran in poskusi znova (s svežimi jajci...). Potem pa ta sneg čimprej vmešaj v ostalo testo, vendar počasi. Uporabi lopatico ali kuhalnico in testo previdno prelagaj naokoli, da se beljak počasi integrira. Če bi kar na hitro zmešala, se iz snega stisne zrak ven, in sploh ni fore, da smo ga posebej stepali - bi lahko uporabili kar cela jajca. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 14. sep 2004 09:28:02

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

14. sep 2004 10:25

Kar bi se dodala k Malanovi razlagi je: Pazi da beljakov ne stepes prevec!!! Med stepanjem veckrat preveri na kateri stopnji si; to naredis tako da mikser ugasnes in dvignes metlice iz beljakov. Ce je masa relativno kompaktna vendar se tekoca, ne obstane na metlicah, stepas se malo. Ce je kompaktna in se odtrga od metlic, ko jih dvignes – v posodi lahko oblikujes spicke je OK. Ce v tej stopnji zarezes z nozem rez ostane viden, ce skledo obrnes na glavo ti ne pade ven. Pazi! beljaki morajo sijoci, ce masa izgubi lesk, postane suha in granulasta si jih stepla prevec. Takoj prenehaj s stepanjem. Lahko da so se uporabni, lahko pa da je treba ponoviti vajo. Sneg vmesam v rumenjakovo maso rocno, sneg dodajam po porcijah, mesam od spodaj navzgor v kroznih gibih. Nic ni narobe ce ostane kaksna bela sled. Stepeni beljaki ne smejo predolgo casa stati, ker zvodenijo.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

14. sep 2004 17:53

Jaz pa vedno začnem stepati bljake z najnižjo hitrostjo, toliko da se spenijo in potem takoj "prešaltam" na najvišjo hitrost. Nič drugega -nič soli; -temp. beljakov ne preverjam; -edino je treba pazit, da je v skledi res SAMO BELJAK in nič drugega. Lp, Silva

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. sep 2004 20:27

Jaz jih velikokrat stepem kar na roke z vilico. Noben problem. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti