Feta sir

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

tema odprta - 4. sep 2004 17:19 | ogledi: 10.340 | odgovori: 44

danes sem si končno kupila feta sir ker me je res že zanimalo kak je ta sir in sedaj me zanima kaj naj s tem sirom ker pol kile ga je mao veliko zdi se mi pa da bom jaz kar edini jedes tega sira

koliko časa ostane uporaben v hladilniku če je odprt

ali ga lahko zamrznem in kaj priporočate da naredim iz njega?

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

4. sep 2004 20:20

Obožavam feta sir u salati. Narežem svježe krastavce, paprike, paradajze i luk. Posolim, popaprim, prelijem maslinovim uljem i jabučnim octom pa u salatu dodam feta sir narezan na kockice. Ako imate i suhoga peršina, posipajte. Može i vlasac ili origano... Sve te boje u zdjeli su predivne kada se pomiješaju. Kod nas feta sir brzo prolazi i nema se vremena pokvariti u frižideru a kamo li da ga još i zamrznemo (što baš i ne bih preporučala) Lidija...

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

4. sep 2004 21:59

Žepki z jajčevci in feta sirom Sestavine: Listnato testo, narezano na kvadrate (takega že kupiš) 1 čebula 1 ne prevelik jajčevec 1 paradižnik približno 20 dag šampinjonov in pest posušenih jurčkov ali mešane sveže gobe feta sir timijan jajce za premaz Jajčevec narežeš na kockice, posoliš in počakaš, da spusti sok, ki ga zavržeš. Jajčevec, šampinjone in namočene jurčke na hitro prepražiš na čebuli, po potrebi soliš, dodaš paradižnik (lahko iz pločevinke, a ne cele, da ne bo nadev premoker) in malo pokuhaš. Začiniš s timijanom. Nadev ohladiš in nadevaš na kvadrate testa, ki jih odtajaš samo nekaj minut, da ne postanejo pacasti. Na vsak kvadrat testa daš dobro jušno žlico nadeva in nadrobljen košček feta sira, ga preložiš in na robovih dobro stisneš. Na vrhu jih nekajkrat prebodeš z vilico, da se med pečenjem ne napihnejo, in premažeš z razžvrkljanim jajcem. Pečeš na 200 stopinj okoli 15 minut (da so zlato zapečeni). Dobri so topli ali mrzli, če nimaš gob, jih lahko tudi izpustiš. Fajn je, če jih postrežeš na posteljici iz motovilca. lucija Sporočilo je spremenil(a) lucija dne 04. sep 2004 22:03:45

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

5. sep 2004 20:39

V solati ki jo opisuje Lidija je feta sir zakon. V Bolgariji sem se naučila, da se solata naredi iz kumaric, čebule, paradižnika in njihovega slanega sira ( podobno kot feta ). Brez olja, kisa in normalno soli. Greš na plažo in nazaj grede na vrtu pobereš dve kumari in tri paradižnike...Tudi doma zdaj ne uporabljam olja in kisa. Škoda, da je na našem vrtu zmanjkalo kumar, paradižnik pa je samo še za v juho... Lumpica

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

6. sep 2004 9:05

ali imaš sir v slanici? Če ni, jo čimprej naredi (navadno vodo močno osoliš), sir pa naj bo potem čisto potunkan v tekočino. Meni se brez težav ohrani po cel mesec, slanico pa lahko tudi menjavaš. Lahko ga tudi vložiš v olivno olje: narežeš na kockice, dodaš raznorazna zelišča, na rezinice narezan česen, lahko tudi čili ali na soncu sušen paradižnik. Okus s svežimi zelišči bo boljši od suhih, vendar to potem ni prav trajno (splesni).

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

6. sep 2004 9:27

Če pečeš sirov zavitek / sirovo pito - ga uporabi. Namreč, jaz pri peki sirove pite, skuti obvezno dodam zdrobljen feta sir. Kot so že zgoraj omenile, jaz ga tudi uporabljam za solate, dodajam k omakam... zraven narezka... Skratka, feta-sir je vedno v hladilniku. Pozdravček!

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

6. sep 2004 10:59

Malan, jaz sem enkrat vlagala suhe paradiznike v olje,vendar sem jih prej poprarila z vroco vodo da so se zmehcali. Nato sem jih stisnila, da je odtekla odvecna voda in jih vlozila v kozarec, dodala sem se svez cesen in suha zelisca (bazilika, rozmarin itd.), pa mi je po kaksnem tednu vse splesnelo.....hranila sem seveda v hladilniku.....Kaj sem naredila narobe?? Kako jih vlagate v olje pri vas doma? LP Zala

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

6. sep 2004 12:33

kaj ma to veze s feta sirom zala? drugače pa vsem hvala za odgovore sem poskzsila feta sir v solati pa se mi je čisto stopiu mogoče sem ga naredila na premajhne koščke sporočilo je spremenil(a) t-baby dne 06. sep 2004 12:34:56 sporočilo je spremenil(a) t-baby dne 06. sep 2004 12:35:49

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

6. sep 2004 13:13

Irena, nareži sir na malo veće kockice. Neće se rastopiti, sigurno! Lidija...

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

6. sep 2004 13:43

Ali se sir stopi ali ne, je odvisno od vrste sira. Tisti, ki ga prodaja Mercator pod trajno nizko ceno (mislim, da je nemški proizvajalec, v 500g embalaži svetlo modre barve), je bolj podoben zdenka sirčku in se v solatah vedno stopi. Feta od Sirele ali pa domača fetka ali pa makedonski ovčji sir je pa že bliže feti. Sicer pa je stvar okusa - enim je bolj všeč mazava sorta (ki ima s feto skupno samo ime), enim pa bolj kompaktna.

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

6. sep 2004 15:59

Jaz sir vedno kupim " na kilo " in ga potem vložim v slanico ali olje kot Malan. Pravilno pa se feta sir riba na solato - predel za jabolka. Tako se lepo razporedi okoli zelenjave. Drugo je če ga ponudimo k narezku - tam pač kockice morajo bit. Zdaj me boste pa poznavalci fentali. Kaj pri oštji počnete z kajmakom? Lumpica Zala mislim, da suhih paradižnikov ne bi smela poparit. Štos naj bi bil ravno v tem, da so paradižniki suhi in jih dodajamo v takem stanju jedem takrat, ko nočemo jest laboratorijskega paradižnika. Sporočilo je spremenil(a) vcibej dne 06. sep 2004 16:03:26

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti