Sirov fondue

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

tema odprta - 23. avg 2004 15:51 | ogledi: 7.781 | odgovori: 12

Za rojstni dan sem dobila fondue, a žal sirov, ne mesni, kot sem si želela. Zanima me, če kdo ve, ali lahko v njem pečem tudi meso, oz. kaj vse lahko v njem pripravim, da presenetim tiste, ki so mi ga kupili

Vsem že vnaprej tisočkrat hvala

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

23. avg 2004 16:57

Oprosti, ni mi čisto jasno, do sedaj sem mislila, da je fondue samo fondue, notri pa lahko narediš sirovo omako, ali pa v olju pečeš meso.Kakšna je razlika? sasa

Simonca  

član od: 9.8.2004

sporočila: 28

23. avg 2004 17:41

A to si dobila tistega z takimi posebnimi "lopatkami" katere das na grelnik, v njih pa vsaj svoj sir, da se stopi? Lep dan, Simonca

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. avg 2004 18:21

V njem lahko raztopiš čokolado in vanjo pomakate poljubno sadje ali pecivo. lp Vesna Vesna Milek Recko

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

23. avg 2004 22:44

Ne, v posodi za sirov fondue se mesni ne obnese, ker ima posoda predebelo dno in olje ne more vzdrževati dovolj visoke temperature, da bi se meso v njem na hitro zapeklo. Preveč se prepoji z oljem, saj se v njem dobesedno kuhlja. Za mesni fondue mora biti torej posoda s tanjšim dnom in stenami, pa ponavadi je nekoliko globja in ožja, da je pač meso v celoti potopljeno v vroče olje. Posoda za sirov fondue (ta je primerna tudi za čokoladnega) pa ima debelejše dno, da se sir ne prijemlje in ne žge. Moja ima še dodatno kovinsko ploščico med gorilničkom in posodo, da se ja ne pregreva preveč. Lep pozdravček vsem!

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

25. avg 2004 10:21

Posoda pri mojem fondue je keramična. Še vedno pa čakam kakšen recept.

Barbara Cuzak  

član od: 20.3.2002

sporočila: 108

25. avg 2004 11:15

Sirov foundi delamo v keramični posodi, najbolje je mešanica za sirov f., ki se ga kupi v vsaki večji trgovini, potem se na "štedilniku" pripravi (posodo natre s česnom, doda belo vino, muškat o. nariban in mešanico sirov ali že kupljeno pripravljeno), da se raztopi in se prestavi na gorilnik, zraven se nabada običajno raznorazne vrste kruha narezanega na kocke, pa tudi kakšno zelenjavo (prej malo kuhano). JA pa v tej posodi delamo še čokoladnega, v katerega pomakamo pecivo (npr. jogurtovo, pince) in sadje, primerno za otroške zabave.... Mesni f. delamo v jekleni ali kovinski posodi, zavremo na "štedilniku" olje ali govejo juho, in ko zavre prestavimo na gorilnik, okoli naštimamo, raznorazno meso narezano na kocke (ne prevelike) ali lističe, omake, kruh, lahko še kakšno zelenjavo v tempuri, pohan sir.......čips, solate....in se počasi papca....... Tista zadeva k se daje na lopatke je pa 3 način, ki ni foundi ampak rachlett (mislim, da se malce drugače napiše-sori), se pa kupi posebne aromatične sire, švicarskega ali francoskega izvora, se nareže na manjše ploščice in stopi pod ploščo, na plošči pečemo po želji, zelenjavo......kruhke, praviloma pa zraven postrežemo kuhan krompir v koži, se ga sproti lupi in sir polije čez krompir in poje....... Vsi trije načini (2xfoundi) + (rachlett) so družabne narave in se ponavadi čveka poleg, določi pa se tudi kazen za izgubo mesa ali kruha v foundijih (npr. runda pijače ali steklenico vina), da je bolj zabavno. Pri takem načinu ima gospodinja več prostega časa in lahko sodeluje pri pogovoru, je zabavno..........

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

25. avg 2004 14:46

Sirov fondi naredim takole: posodo natrem s česnom in jo postavim na štedilnik, nato vanj zmečem vse sire, ki jih imam pri roki - nekaj trših in kakšnega mehkega, npr. gouda, trapist, gorgonzola, brie - prej jih naribam oz. narežem na majhne rezinice. Ves čas pridno mešam, dodam še kakšen deci ali dva suhega belega vina, pridno mešam, da nastane homogena zmes, prestavim na špiritni gorilnik. Že prej popečem kruhove kocke (marežem kruh na kocke, ki jih rahlo zapečem v pečici) in družba se veselo loti dela. Pri tem je obilo smeha, ker padajo kocke tudi v sir, včasih si izmislimo zabavne kazni za tistega, ki mu ne uspe obdržati kruha na viličkah. Skratka, prijatelji so bili do zdaj vedno navdušeni, če pa se je kaj sprijelo na dno, se pa tudi nismo sekirali in smo skorjico pridno strgali iz posode. Po izvirnem receptu naj bi dodali še kozarček češnjevega žganja, vendar nam ta okus ni všeč, zato ga pač izpustim.

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

26. avg 2004 10:55

no, mi damo za česnom v posodo belo vino (tako je tudi po knjigah), ga zavremo, in šele nato v njem topimo sire. Količina vina proti siru je pribl. 1:2. moj recept je med recepti, sirove jedi, bežigrajski fondue. namesto kirscha ali sadjevca zadnje čase dodajamo šilce gina. o klasičnih švicarskih fondijih tule: http://gourmet.sympatico.ca/cooking/fondue/swiss.htm Simonca, tisti aparaturi se reče raclette (moderna izvedba), in v njem je najbolje topiti sir raclette (se dobi v L"Eclercu). Stopljen sir preliješ čez kuhan kropir v oblicah - normalno se zraven ne streže kruha.

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

27. avg 2004 19:02

Res ste me rešili z recepti za fondue. Bom poizkusila in sporočim rezultate. Še enkrat hvala

toty  

član od: 29.12.2005

sporočila: 1

29. dec 2005 20:35

mamo še kakšen recept,za čokoladni fondue? kako čokočado uporabljamo? toty

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti