Pečenje pod peko

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

26. avg 2004 11:11

Ja, tudi jaz mislim, da je isto kot v peči, samo razlika je v tem, da krušno peč zapreš z vratci, zato tudi ni potrebno jedi pokriti z zvonom.Sem ful surfala po internetu in našla kar nekaj receptov in navodil za peko.Veliko ste mi pomagali vsi, ki ste se javili Upam, da ta tema ne bo zamrla in da bomo še debatirali. sasa

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

26. avg 2004 15:15

Hojla! Coco chanel, če si našla recepte, pa napiši povezave, da si jih še mi ogledamo. LP vsem. Ažo-koh!

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

26. avg 2004 16:29

ŠKARPINA(lahko tudi katera druga riba) POD PEKO POTREBUJEMO: Škarpino krompir sojino olje olivno olje maslo petršilj poper sol Vsi dodatki so odvisni od velikosti ribe in želja gostov Pred pripravo zakurimo ogenj in ogrejemo zvon.pekač namažemo s sojinim oljem in nanj najprej položimo na kockice narezan krompir, ga posolimo in popramo, po želji polijemo z malo olivnega oljain premešamo. Očiščeno škarpino z nožem prerežemo od glave preko trebuha do repa, jo razpremo in posolimo ter popramo.Preden jo položimo na krompir jo zarežemo na dveh, treh mestih na hrbtu in v zareze damo po žličko masla.Pekač postavimo na pripravljeno mesto, ga pokrijemo z zvonom, ter naložimo žerjavico.Ostala, še goreča drva zbrskamo na oddaljenejši prostor in jih po potrebi uporabimo.Zvon odkrijemo čez približno 35-40 min.in po želji dodamo malo vode, premešamo, poizkusimo krompir,ter zopet pokrijemo. Žerjavico dodajamo po potrebi in to če je krompir še surov, malo večje količine.Pečemo približno še 10-15 min.,če je krompir pečen, ribo polijemo z olivnim oljem, posujemo s petršiljem ter po želji še s strtim česnom. Matjaž, povezave ti bom težko poslala, ker sem vse vprek surfala, ampak bom probala jutri. sasa

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

27. avg 2004 10:17

Tudi pri nas smo že jedli specialitete izpod peke. Najboljša je hobotnica s krompirjem, ki ji dodaš tudi čebulo, česen-kar cele stroke,in korenje; vse to preliješ z olivnim oljem in soliš, premešaš in spečeš. Dober je bil tudi zobatec pripravljen enako. Zelo dober pa je tudi piščanec kateremu dodaš še malo začimb (rožmarin, vegeto), kot zelenjavo pa dodaš še bučke. Lejčy

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

27. avg 2004 11:08

Ko berem vse te recepte, se mi zdi, da sem dojela bistvo peke, v vseh receptih je spodaj krompir, začinjen čisto po volji kuharja, poljubna zelenjava, na vrhu pa meso, verjetno zato, da se ne zažge. Lahko eksperimentiraš kolikor hočeš. Se že veselim! sasa

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

30. avg 2004 12:52

Po celomesečni odsotnosti, danes sem le uspela malo pobrskati po Kulinariki. Prejšnji teden sem se vrnila z dopusta, bili smo 15 dni v Ražnju pri Rogoznici - Primošten. Moram povedati, da smo vsak drugi, tretji dan pekli pod peko. Seveda, gazda, ampak jaz sem kar z očmi požirala njegove gibe in postopke, kako to dela. Zakuril je ogenj, nad ognjem ima neko kuko, kjer je obesil tisti pokrov (zvon), da se segreva. Čez pol ure, ko je bila že žerjavica, je ogenj razgrnil in naredil prostor za posodo (okrogla posoda iz rostfraja, premera cca 40 cm - podobna tistim pladnjem, ki jih imajo kelnerji) 2,5 kg teletine, 2 kg olupljenega celega krompirja, 2 - 3 krompirčka, 2 - 3 cele čebule, nekaj strokov česna, bučke, malancani. Vse to smo posolili, z roko premešali in dali v posodo. Posodo je dal na prostor, kjer je razgrnil žerjavico, pokril s pokrovom (zvoncem) in nanj zagrnil žerjavico. Čez dobre pol ure je odkril in obrnil meso, potem čez 15 minut še enkrat, na koncu pustil še kakšnih 20-25 minut. Vse skupaj pečenja dobra urica. Vam povem, če ne bi bila posoda iz rostfraja, bi še njo pojedli, tako je bilo dobro. Na enak način dela tudi iz svinjskega in jagnječega mesa. Tisti zvon - pokrov sem pa videla na tržnici v Rogoznici. Pozdravček.

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

30. avg 2004 17:08

Dragička, to si pa res nazorno opisala. Hvala ti! Veš kaj, me pa še zanima, a je bilo meso zapečeno, z lepo rjavo barvo, ali bolj kuhano??????? sasa

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

31. avg 2004 9:38

Meso je bilo zapečeno zlato rjave barve, zelenjava in krompir krasni, najbolj me je pa presenetila čebula, ki smo jo dali celo. Spodaj je pa bilo dosti omakice, čeprav nismo dali ni kapljice olja. Še nekaj sem pozabila, v posodo je dal vejico rožmarina, ki ga je odtrgal kar z ograjene poleg roštilja. Č a o!

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

3. okt 2004 0:24

Hojla! Nabavil sem si zvon za podpeko! Prvo testiranje - katastrofa! Ko sem bil ravno na polovici pečejnja je svoj firbčen nos prinesel kolega, pa sma malo podebatirala, spila vsak po en pir pa je bilo pečeno oglje. No druga runda je pa ratala. LP vsem! Ažo-koh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti