Pečenje pod peko

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

23. avg 2004 14:57

K nam domov ga je prinesel mož, ki je bil službeno v Bosni. Zadeva je super. Res pa je, da smo prvič "jedli" oglje... Preveč žerjavice. Od taktrat naprej je pa super. Pri nas imamo najraje kakšna svinjska rebrca, zraven ogromno zelenjave(bučke, malancani, por, korenje, ohrovt, koleraba,karfjola...), zraven pa še obvezno krompir. Vsi okusi se pomešajo, hrana pa je lepo zapečena. ALENKA DOLENC

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

23. avg 2004 15:25

Alenka, koliko žerjavice pa je potrebno? Saj vem, da težko to na oko poveš, ampak me res zanima. Jaz si predstavljam, da toliko, da kakšen dm prekriješ zvon. sasa

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

24. avg 2004 13:44

Koliko žerjavice? Ha, si me pa najdla (toliko, da ni preveč, niti premalo - če sem malo žleht). Ne vem, toliko da je pokrit zvon, ne sme biti pa zelo žareča (mogoče je bilo to narobe). Zvon je pokrit cel, do obroča, žerjavica pa je tudi pod pladnjem, ki stoji na nogicah, ki jih dobiš zraven. Sporočilo je spremenil(a) ALENKA_D dne 24. avg 2004 13:54:00

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

25. avg 2004 11:09

Alenka,ali imaš ti v žaru šamotno opeko? Meni je majster rekel, da spodaj pod pladenj ni treba žerjavice, ker bo že dovolj vroč šamot!????? sasa

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

25. avg 2004 12:17

Pozdrav svima! I mi na vikendici imamo peku i vrlo često je koristimo. Pod njom pripremamo sve vrste mesa, jedino moram priznati da nikada još nismo probali spremati ribu. I kruh isto pečemo pod pekom. U početku smo pekli s običnim pšeničnim brašnom, a sada kada smo malo iskusniji u uporabi peke, koristimo razne vrste brašna i sjemenaka. Kod pripreme mesa pod pekom, uvijek dodamo i krumpire. Njih ne režemo nego ih onako očišćene u komadu stavimo uz meso. Ne uljimo nikada jelo nego ga samo posolimo i začinimo raznim začinima, dodamo svježu rajčicu, papriku, narezani luk i češnjak te malo vina (ne previše jer meso i krumpiri s ostalim povrćem puste za vrijeme pečenja svoj vlastiti sok)! Jelo pod pekom spremamo u otvorenom kaminu ispred kuće. U početku smo se mučili sa žeravicom, ali uz čestu uporabu peke i trud, čovjek se nauči vrlo brzo i sam "otkrije" koliko je žara dovoljno za koje jelo. Lidija...

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

25. avg 2004 13:38

Ja, to, Lady, to sem hotela slišat, res hvala, pa še kaj mi napiši! sasa

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

25. avg 2004 14:08

Drago mi je da sam pomogla s nekim savjetom u par rečenica. Više ne znam kaj da napišem za peku, pa ako ima koje pitanje, ja sam voljna pomoći koliko mogu i znam. Lidija...

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

25. avg 2004 18:37

Hojla! Lady_L, tudi jaz se na vse razne načine poizkušam v razni roštiljadi. Tudi s podpeko se nameravam poizkusiti. Zanima me iz koliko moke vmesite kruh in koliko dolgo se peče. Coco chanel, tudi jaz sem od prijateljev izvedel, ki se ukvarjejo z raznimi izzivi iz roštilja ali peke izpod črepe, kakor oni temu rečejo, da se šamotni poden dovol segreje in da je celo prevroč za direktno postavitev emajlirane posode. Če je zvon lončen, mora biti povezan z žico, kot so bili stari piskri za v krušno peč. LP Ažo-Koh

Lady_L  

član od: 26.8.2003

sporočila: 1260

26. avg 2004 8:03

Što se tiče količine brašna za kruh, ona ovisi o veličini kalupa u kojem se kruh peče. Sada baš i ne znam napamet koliki je promjer kalupa u kojem mi pečemo kruh. Mi zamjesimo kruh od otprilike 1 kg brašna. Možda čak i manje - recimo 80 dag. A kruh se peče pod pekom dobrih 60 minuta s tim da i žeravice mora biti dosta. (SAVJET: neka kruh u kalupu previše ne nabuja jer će inače curiti za vrijeme pečenja i bit će ga posvuda; naravno kalup za pečenje treba namazati uljem i pobrašniti ili čak domaćom masti - onda ima fini šmek!) Jednostavno treba biti strpljiv. Nama se u početku događalo da nam se kruh spekao s gornje stranje a dolje je ostao sirov - nepečen. Ili smo ga znali i prepeći. Peka nije električna pečnica i s njom se čovjek jednostavno treba sam naučiti raditi. Lidija...

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

26. avg 2004 8:38

Jutro! Naj se še jaz priključim razpravi. Če prav razumem, je pečenje pod peko dosti podobno peki v krušni peči? Seveda z razliko, da žerjavico v peči pustiš ob strani, tukaj jo pa daš po peki.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti