Kaj narediti z obilico brokolija?

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

tema odprta - 11. avg 2004 18:29 | ogledi: 5.972 | odgovori: 8

jaz bi vas nekaj zelo pomembnega vprašala ... letos imamo zelo dobro letino brokolija ... in ga je ratalo res veliko ker pa je čas da ga poberem ... čene bo zacvetel me zanima kaj poleg zelenjavne juhe lahko naredim iz njega ali kako ga lahko shranim za kasneje

hvala za odgovore

tinci  

član od: 12.7.2004

sporočila: 43

11. avg 2004 18:42

Pri nas višek brokolija damo kar v skrinjo in je super za pozimi za zelenjavne juhice. Drugače je pa zelo dobra tudi solata z ješprenjem, brokolijem in korenjem. Ješprenj normalno skuhaš na vodi, brokoli in korenje pa ne preveč, da ostane še malo hrustljavo in vse skupaj okisaš. Zelo dobro! Aja... Pa za v skrinjo ha shranjujemo malo ovarjenega, ne surovega. Tinci

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

11. avg 2004 20:24

ovarjeno je isto kot blanšerano?

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

11. avg 2004 20:50

jaz naredim zelenjavno rižoto z brokolijem in posujem s parmezanom

Mateja

Sporočilo je spremenil(a) matejac dne 22. 2011 12:30

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

12. avg 2004 7:24

Irena, brokoli lahko uporabljaš podobno oziroma enako kot cvetačo. 1. v solati z raznimi majoneznimi ali jogurtovimi prelivi 2. ocvrtega v dunajskem paniranju ali pivovskem testu 3. gratiniranega 4. v zelenjavnih juhah 4. v raznih lazanjah 5. odličen je za kuhanje v voku Še nekaj o brokoliju. Ima (lahko) zelo nagravžne zelene črve, ki so popolnoma enake barve kot brokoli. Brokoli in cvetačo vedno po tistem, ko jo očistim in razdelim na cvetove, namočim v precej slani vodi. Za kakšno uro ali dve. V tem času zleze ven, če je kaj notri. Doma pridelana cvetača in brokoli imata rada kakšne "podnajemnike", ker nista špricana. Brokoli lahko "zacveti" tudi v hladilniku. Lani se je to zgodilo teti. Imela ga je veliko in ga je zato nekaj shranila v hladilniku. Po nekaj dneh je zacvetel.

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

12. avg 2004 12:22

najlepša hvala za vaše nasvete zanima me samo še kaj pomeni ovarjeno in gratinirano? zanima me pa tudi če ma kdo izkušnje s paniranjem zmrznjenih brokolijev ali cvetače

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

12. avg 2004 14:20

Ovarjeno verjetno pomebni obarjeno oziroma blanširano. To pomeni, da zelenjavo (že razrezano) daš v vrelo vodo in kuhaš minuto ali dve. Nato shladiš in zamrzneš. PO odmrznenju moraš nekatere vrste zelenjave še kuhati (odvisno kako dolgo si jih blanširal oziroma kako trda/mehka je zelenjava). Zelenjavo je pred zamrznitvijo treba blanirati zato, da se potem vitamini v zamrzovalniku bolj ohranijo. Baje. Gratiniranje?! To pomeni, da zelenjavo preliješ (z mešanico smetane in jajc, ali z bešamel omako) ali potreseš s sirom in zapečeš, da dobi hrustljavo skorjico. Jaz delam dostikrat gratinirano cvetačo. V bešamel omako dam še parmezan in z njo prelijem cvetačo in dam zapečt. Zelo okusno. Odmrznjene brokolije pustiš, da se odtečejo, jih potem paniraš in ocvreš. Enako kot narediš s svežimi. Pazi, da preveč na skuhaš, da ne bo vse skupaj premehko. mimika

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

12. avg 2004 15:07

najlepša hvala za razlago ... sedaj grem pa veselo na delo sem jih že namočila črvov nimam... sedaj pa še ostalo ...

tinci  

član od: 12.7.2004

sporočila: 43

12. avg 2004 15:08

Ovarjeno pomeni malo kuhano. Pri nas to delamo kar nad soparo, da se ne kuha direktno v vodi. Tinci

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti