Robide

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 11. avg 2004 10:13 | ogledi: 7.029 | odgovori: 5

Začenaj se sezona robid. rada bi naredila kompot iz robid, mi lahko svetujete koliko sladkorja oz. kako ga sploh delate. Pozimi sem nekajkrat kupila robidov kompot in je bil res dober tako za pripravo peciva kot tudi sam za pojest. Robide so malce kiselkaste in jih otroci ne jedo preveč radi same. Delala sem tudi že marmelado in je tudi dobra.

Prosim torej za nasvet

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

13. avg 2004 9:26

čakam, čakam......meni pa nihče ne bo odgovoril?...smrk, smrk..

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

13. avg 2004 11:06

Hojla, Tortica! Jaz sem lani delala kompot iz robidnic. Pobrala sem res zrele robidnice (še vedno čvrste). Sladkorja sem dodala pol žlice več kot v običajni kompot. Dodala sem še malo limonine lupine. Kompot je bil super. Iz kompota se naredi tudi preliv za torte. 6 listov želatine namočiš v hladno vodo, sok od kompota malo segreješ, da v njem lahko raztopiš namočeno želatino, dodaš vse ostalo iz kompota in preliješ torto ko se začne zmes malo trditi. Super zadeva, če te seveda ne motijo trdi delci v robidah. Upam, da sem ti pomagala! Sporočilo je spremenil(a) lisička dne 13. avg 2004 11:17:04

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

13. avg 2004 12:55

Bom še malo radovedna. Ker ne delam več nobenih kompotov (pri nas smo domačih preobjedli), ne vem več, koliko je to sladkorja za običajen kompot. Torej recimo koliko žlic na običajen kozarec ali pa koliko kg na liter vode? Kako dolgo pasteriziraš kompot? Predvidevam, da robide naložiš v kozarec in zaliješ s sladkorno razstopino, zapreš in pasteriziraš. Je prav?

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

13. avg 2004 13:19

Doma delamo največ breskovega kompota. Na kozarec kompota dam pri sladkih breskvah 2 jedilni žlici sladkorja, za višnjev in marelični kompot 3 žlice. Seveda je odvisno koliko imate radi sladkega. Za nas je to dovolj sladko in tudi obdrži se. Kozarce napolnim s sadjem, sladkor dam direktno v kozarec, zalijem z mlačno vodo, dodam malo limonine lupine in zaprem. Imam pasterizator in kompot kuham 30 minut pri 90 stopinjah. Kompot ne puščam v pasterizatorju, ker se preveč omehča. Takoj ga poberem ven in ga ohladim. Če vlagam v vekove kozarce, jih ohlajam počasi (pokrijem), kozarce z alu pokrovčki pa poberem ven in jih pustim da se ohladijo kar tako. Nikoli nimam problemov, da se kompot ne bi obdržal. Seveda pa ima vsak svoje izkušnje pri vkuhavanju. Tudi količine so tako na "učk". Prijateljica si je pomagala pri sladkorni raztopini tako, da je v kozarec natresla sadje in ga zalila z vodo. Nato je vodo odcedila in ugotovila, koliko jo gre na kozarec, pomnožila s številom kozarcev in za vsak kozarec dodala toliko žlic sladkorja kot ga dodam jaz. Sladkor je raztopila v vodi in nato šele nalila v kozarce. Lisička

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

17. jul 2009 17:34

Jaz bi tudi delal tako na "učk" kot je napisano.Imam pa tak sistem:v lonec nalijem vodo,dodam sladkor in potem počasi recimo breskve,samo toliko da se malo zmehčajo,potem v kozarec, zaprem in pokrijem.Ravno sedajle sem končala bučke. Zdaj me pa zanima,če je katera tako že vlagala robide?Letos jih je spet ogromno nekaj marmelade imam še od lani zato bi letos natredila kompot ali sirup? lp petardica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti