Liker amaretto

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

tema odprta - 5. avg 2004 13:41 | ogledi: 17.832 | odgovori: 10

zANIMA ME, ČE IMA KDO RECEPT ZA IZDELAVO LIKERJA AMARETTO.

Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. avg 2004 14:18

Vidim, da me je ligojna prehitela. Za vsak slučaj kopiram iz omenjenega foruma. Liker iz mareličnih koščic (amaretto) 40 mareličnih koščic namočimo v pol litra žganja (celo poletje spravljam marelične koščice. Dva dni jih imam na pultu ali kje drugje na krožniku ali v skledici, da se posušijo, nato jih dajem v papirnat škrnicelj. Ko je sezona marelic končana, bero celega poletja stresem v polivinilasto vrečko in potem to dam v še eno polivinilasto vrečko --tisto za v zamrzovalnik-- in koščice nato stolčem s kladivom za meso. To počenjam ali v shrambi na ploščicah ali zunaj na dvorišču. Ko so vse koščice vsaj počene -- nekatere so bolj zdrobljene, druge manj -- jih stresem v kozarec in prelijem z žganjem. Dobro zaprem in postavim na balkon. Po 1 mesecu (ta čas ni tako pomemben, včasih precedim prej, včasih kasneje) kozarec prestavim v kuhinjo. Zavrem 1,25 dcl vode in 15 dag sladkorja (če imate radi bolj sladko, potem malo več, sicer lahko manj). Ohladim v istem prostoru (torej kuhinji), kot je žganje. Ko je oboje enake temperature (to je pomembno za to, da je liker kristalen, sicer je moten), precedim žganje in ga zmešam z oslajeno vodo. Prelijem v čiste steklenice in shranim. Lahko se popije takoj, vendar je pri žganju in teh stvareh dobro, če se malo uležejo. Ta liker ima skoraj tak okus kot italijanski amaretto. Zelo uporaben je tudi za kakšne sladice ali sadne kupe. Sem pa pred nedavnim prebrala nekje, da so marelične koščice bojda strupene. Na taistem forumu pa so drugi trdili drugače. DA že celo življenje pojejo vse marelične koščice in da jih včasih celo prodajajo namesto mandljev. Lani sem prvič naredila ta liker in je bil uspešnica. Problem je samo v tem, ker ga je malo. Ne kuham namreč marelične marmelade in zato nimam mnogo pečk.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

5. avg 2004 15:17

Najlepša hvala obema. Takoj grem na delo ker imam ogromno mareličnih pečk in če bi bile strupene mene nebi bilo več med živimi. lp Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. avg 2004 7:29

Vesna, po taistem principu lahko narediš tudi liker iz breskovih koščic. Ravnokar sem prebrala recept na eni italijanski strani. Sicer nič ne piše, koliko koščic na liter žganja (verjetno enako kot za marelice). Piše pa, da se namaka 2 meseca. Glede časa namakanja imajo ljudje zelo različne poglede. Moja teta ima recept, po katerem naj bi se zeleni orehi namakali samo 10 dni, jaz pa jih namakam par mesecev. Pred leti sem se pogovarjali z enim gospodom, ki ga dela za prodajo. On je rekel, da mora biti orehovec na soncu, dokler je sonce (torej nekje do septembra oziroma oktobra, odvisno od vremena), nato se naredi do konca in potem mora spet stati pol leta. Aja, še to. Včeraj sem namočila marelične koščice, potem mešanico breskovih in mareličnih (za probo), samo breskove pa še pridejo na vrsto. Mi.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. avg 2004 12:33

Krasno. Zdajle sem delala breskovo marmelado in imam kar nekaj pečk tako da bom probala tudi to. Pustila bom pa tudi jaz na soncu čim dlje. Škodit na more. Hvala in lep dan želim. Vesna Vesna Milek Recko

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

2. jul 2005 14:18

Reca, a si lani naredila marelični (ali breskov) liker? Je dobro izpadlo? Letos delam že Liker tete Pehte iz baze, pa bi poskusila še tega... Za darila okoli Novega leta bo prišlo zelo prav! LP, Stanka

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

4. jul 2005 15:56

Lani sem ta liker naredila, a sem bila razočarana. Bil je presladek in imel je premalo arome (najbrž zaradi sladkorja), pa sem dodala aromo grenkih mandljev, ki jo imama za peciva. Da ne bi. Aroma je oljnata in zdaj v likerju plava maščoba. Nikako ga ne morem porabit. Bom pa letos probala z manj sladkorja, ker imam amareto drugače rada. Glede strupenosti mareličnih koščic: pri nas doma smo jih vedno sušili in jedli. Pa kako so dobre. Živa sem pa še vedno, pa tudi moja mama, in nona (ups, nona je sicer umrla, a ne zaradi tega) Suzana

planika  

član od: 30.6.2005

sporočila: 19

2. sep 2005 13:34

Liker iz mareličnih koščic. Pripravljenih imam 40 koščic v žganju. Nerazumljiva mi je količina vode. 1,25 dcl. Veliko se mi zdi 1 liter in četrt. Je prav tako? Hvala planika

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. sep 2005 14:41

Suzanar, da nisi dala preveč sladkorja. Če pogledaš recepte za likerje, je običajno količina sladkorja do 20 dag naprej. Pri nekaterih likerjih ga dajem manj, drugje več. Odvisno od tistega, iz česar je, pa tudi od pričakovanj. na splošno od 20 do 30. In na liter žganja 2,5 dl vode. Ni mi jasno, kako da ni bilo prave arome. Do sedaj sem ga naredila nekaj let zapovrstjo in vedno sem požela navdušenje razvno zaradi okusa. A si dala zadosti koščic? Planika, recept pravi, 40 koščic, 1/2 l žganja, na to količino pa 1,25 dl vode in sladkor. od 10 do 20 dag.

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

4. sep 2005 23:57

Planika, Mislim, da je potrebno vedno pozorno prebrati količine, da ni nepotrebnega ugibanja - piše 1,25 dcl (ne litra!!), torej je potrebna količina vode 1 deciliter in četrt, kar lahko odmeriš v različnih lončkih, ki kot pripomoček za peko kupiš v vsaki bolje založeni trgovini. LP

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti