Pasterizacija

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

tema odprta - 28. jul 2004 7:41 | ogledi: 22.382 | odgovori: 10

Do sedaj sem vedno kompote vlagala na "vroč" način, torej s kuhanjem sadja v sladki vodi. rada pa bi poskusila s hladnim polnjenjem in potem pasterizacijo. Nekatere vrste sadja (bolj občutljivo) ostanejo lepše. Koliko časa pasterizirate npr. ribez ali slive? Aja, šte to. Pasteriziram v posodi z vročo vodo, ne v pečici.

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

28. jul 2004 8:17

Tudi jaz osebno se bolj navdušujem z pasterizacijo v loncu z vodo. Kompot kuham od takarat ko zavre še 5 - 7 minur odvsno od sadja. Sem pa poskusila tudi v pečici, pa se je kar obneslo, breskve sem od takrat ko so zavrele pustila še 10 minut. Poskusi ! LP, Klavdija

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

28. jul 2004 9:55

Klavdija, do kakšne višine napolniš posodo z vodo? Do kam sega glede na kozarce? A voda močno vre ali zmerno? Omenjen čas velja od takrat, ko zavre voda v posodi ali tekočina v kozarcih? Hvala za odgovore.

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

28. jul 2004 13:24

Jaz dam na dno posode ˇcunoˇ, kakšen star servijet. Vode dam približno od 1/2 do 3/4 kozarcev. Čas pa štejem od takrat, ko voda zavre. Ne pustim, da ne vre močno ampak lahko brbota. Kuham v AMCjki, ko pride termostat na 12 zmanjšam moč na 0,5 in pustim vreti tolko časa, ki je primeren za določeno sadje in zelenjavo. Neki časa je trajalo, da sem pogrunatala kdaj vre ampak sedaj kar gre. LP, Klavdija

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

28. jul 2004 14:51

Jaz sicer pasteriziram kumarice in paprike, a mislim, da velja isto. Kozarci morajo biti prekriti z vodo čez pokrov. Čas velja od takrat, ko zavre voda v loncu.Ni važno kako močno vre. Potem pa takoj ven, da se shladi, če ne se kuha naprej in je potem premehko. Suzana

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

28. jul 2004 15:32

Kje pa ste dobile čas pasterizacije za določeno sadje (in zelenjavo)? Rabila bi čas za ribez, slive, hruške in breskve.

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

16. sep 2010 18:03

Temo vlečem iz naftalina, ker me zanima, kaj vse se lahko pasterizira. Za sadje, zelenjavo in razne salse vem, zanima pa me, če se da pasterizirati recimo juhe, mineštre, bolonjsko omako itd. Imam namreč zelo malo prostora za zamrzovanje, pa bi rada čim več spravila v kozarce. Ta trenutek se kuha ogromen lonec ohrovtove mineštre, ker je bilo treba rešit pred polži, pa bi jo rada nekaj shranila v kozarce. Bi šlo? Pa lepo prosim ne mi rečt poizkusi pa boš videla, ker res ne bi rada hrane metala stran. Hvala za morebitno pomoč.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. sep 2010 18:25

Pasterizacija je način konzerviranja, kjer živilo segrejemo okoli 80 stopinj Celzija. Pri tem se uniči večina mikroorganizmov. Zato se pasterizirano živilo čez določen čas pokvari. Če pa steriliziraš, se pravi, segreješ do 100 stopinj ali pa še kako stopinjo čez (ok, ok, recimo), pa se živilo ohrani neomejeno dolgo (vzemi z rezervo). Vse, kar vrelo nabašreš v kozarce, je verjetno vsaj pasterizirano. Tudi ohrovtova mineštra ti bo lepo zdržala. Jaz sem v kozarce spravljala ratatuj, pa ohrovt, pa še čuda stvari (ki se dajo skuhat). Se je prav lepo obneslo.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. sep 2010 19:43

Bistveno je, da uničiš VSE aktivne mikrobe in VSE njihove trose (spore, trpežne stadije), potem je vsebina sterilizirana. TERMIN JE ABSOLUTEN. JE - ALI NI - STERILINO. Srednje poti ni. Če je, potem se seveda ohrani prav vse. Za nek čas, kemijske spremembe se s časom vseeno začnejo dogajati. Vsekakor pa tu ne gre za dni ali tedne, raje precej več časa.

rimljanka

petkica  

član od: 15.12.2006

sporočila: 744

16. sep 2010 22:13

Hvala za odgovor. Mineštra je kuhana in bo, tako kot jaz, noč preživela pod odejo .

zmajcica1  

član od: 20.12.2010

sporočila: 52

12. jul 2012 22:42

bolj berem na internetu o pasterizacije bolj sem zmedena... na koliko stopinj,koliko časa????vsak pravi drugače(razlike so velike pri stopinjah in minutah)rada bi pasterizirala bučkin kompot.... če se pasterizira npr: 40 minut ne bo vse razkuhano?????

zmajcica1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti