Jaglača ali mastenica - kje kupiti

Teychi  

član od: 19.9.2006

sporočila: 6

tema odprta - 7. dec 2021 13:53 | ogledi: 1.864 | odgovori: 14

Ali mogoče kdo ve, kje bi lahko kupila belokranjsko klobaso s proseno kašo, ki se ji reče jaglača ali mastenica. Idealno bi bilo v v Ljubljani (z okolico), lahko pa tudi kje bolj proti jugu . Enkrat sem jo jedla v eni gostilni in mi je bila zelo všeč, tokrat pa bi jo rada pripravila sama. V mesnicah, kjer običajno kupujem jih nimajo, zato bo vsak nasvet dobrodošel.

Teychi

Teychi  

član od: 19.9.2006

sporočila: 6

14. dec 2021 11:35

A res nihče ne ve, kje bi se to dalo kupit? Kaj pa mesnice v Beli krajini? Pozna kdo kakšno, kjer imajo te kašnate klobase? Da ne kličem, kar vse vprek .

Teychi

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

14. dec 2021 11:45

Vprašaj pri kakšnem društvu kmečkih žena v Beli krajini, če kje, ti bodo tam znali svetovati.

Sonja

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

14. dec 2021 13:13

Teychi, evo informacije iz prve roke: moja "ta mlada" je belokranjka in ko sem jo vprašal za tole klobasp, ki tudi mene zanima, mi je povedala, da zanjo prvič sliši. To pomeni, da se ta zadeva več ne dela in se je ne da kupiti npr. v mesnicah ali trtgovinah. Mi je pa obljubila, da se bo pozanimala in če jo  kje odkrije bo povedala in bom tudi jaz takoj objavul tuki gor. Je pa ta koobasa po sestavi podobna šoblju, ki jih delajo v Moravčah in okolici; tudi ti vsebujejo proseno kašo in meso pa jasno vse začimbe, ki zraven pašejo. Mislim celo, da gre za precej isto zadevo ampak počakajmo, če bomo jaglačo le odkrili v Beli krajini. 

hedonist

anibas  

član od: 21.12.2006

sporočila: 497

14. dec 2021 15:56

Kaj pa, če so to kašnate klobase , so kot pečenice, meso, kot za mesene klobase plus kasa in koža.....

anibas

Teychi  

član od: 19.9.2006

sporočila: 6

14. dec 2021 16:48

Najlepša hvala vsem za odgovore. Vem da obstajajo podobne klobase po različnih krajih v Sloveniji, ampak ta je res malo drugačna. Tudi jaz nisem vedela kakšno je "uradno" ime, zato sem morala malo pobrskati, ampak sem našla tole: https://kulinarika.net/domace/okusno-je-z-adijem-ome in po slikah ustreza

Teychi

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

14. dec 2021 17:37

Teychi je napisal/a:

Najlepša hvala vsem za odgovore. Vem da obstajajo podobne klobase po različnih krajih v Sloveniji, ampak ta je res malo drugačna. Tudi jaz nisem vedela kakšno je "uradno" ime, zato sem morala malo pobrskati, ampak sem našla tole: https://kulinarika.net/domace/okusno-je-z-adijem-ome in po slikah ustreza

Teychi

Teychi, ne vem, če veš, ampak povezave na portal okusno-pika-je  na Kulinariki ne delujejo oziroma so preusmerjene na kulinarika.net.

Video o pripravi žitne klobase je bil pred leti objavljen na Kanalu A, iskalnik google jo najde in iskano oziroma želeno povezavo  (vsaj pri meni) pokaže prav na vrhu strani: Okusno je z Adijem Omerovićem: mastenica s koromado - upam, da bo na ta način delovalo.

Morda pa bo odprlo naslovno fotografijo narezane žitne klobase  in mastenice s koromado (iz članka na okusno-pika-je).

Še video izdelave žitne klobase iz omenjene oddaje  (facebook).

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 14. dec 2021 17:37

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 14. dec 2021 20:40

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 14. dec 2021 20:46

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

14. dec 2021 18:59

Če iščeš najdeš, je star pregovor. Tako sem tudi jaz dobil informacijo o tej misteriozni belokranjski kobasi in sicer od prijatejice iz Adlešičev, to je gospa,ki ima muzej lanu in pisanic in je sploh čist etnološko naravnana :) Torej: jaglača je klobasa ,ki se polni v debelo črevo pujsa, meso se ne melje amoka reže na manjše koščke. Lahko je nekoliko bolj mastno oz.mora biti od tod tudi ime maslenica oz. maslaca, kot ji narečno pravijo tam dol. Začinjena je tako ,kot mesene klobase torej sol,poper in česen in to je to. Bistveno pri tem je, da se doda določen odtsotek prosene kaše in zato, se črevo ne sme preveč napolniti saj bi kasneje klobasa pri kuhanju počila. Jaglače se potem dimi in s tem je tehnološki proces končan. Kuhajo jo vedno v nekih enolončnicah seveda, da jim da okus in kasneje je itak vsaka taka jed dobra, če je zraven še nekaj od pujsa hehe..:)  me je pa presenetil podatek, da se mora kuhati okrog 2 ure !!!! ker sicer nima tistega pravega okusa, kot so ga naši južni bratje navajeni. Jaglače derlajo še danes nekateri lokalni mesarji in obljubljeno mi je bilo, da jih bom zagotovo dobil :) In ko jih bom jih bom pofotkal in povedal , kakšne so. Seveda pa bom napisal tudi kontakt mesarja tako da boš Teychi lahko šla iskat in s tem rešila svoje vprašanje. 

hedonist

Teychi  

član od: 19.9.2006

sporočila: 6

15. dec 2021 0:22

Hedonist najlepša hvala! Se že veselim

Teychi

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12640

15. dec 2021 11:29

  To je podobna , ki   je pri nas poznana , kot šobelj.

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

Sporočilo je spremenil(a) johana dne 15. dec 2021 11:30

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti