Paradižnik

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 30. avg 2021 16:04 | ogledi: 2.768 | odgovori: 9

Letos je naš paradižnik bolj bogi. Rad poka, na vrhu pogosto ostane zelen, ima rumenkaste pike/lise (tudi vidno na sliki) , bolj majhen je,.....

Na paradižniku opažam tudi nekakšne živalce...majhne črne z belimi pikami. Poleg njih so še večje zelene. Ne vem, mogoče je to ena vrsta ki je najprej črna, odrasla pa postane zelena. Najprej sem opazil tu pa tam kakšno zdaj pa je gor že pravi geto.

 

Tu pa tam opazim tudi rjavkast paradižnik. Imate vi tudi? Od česa to nastane?

vrtnica  

član od: 22.1.2007

sporočila: 332

1. sep 2021 21:34

Pozdravljeni.

Te rumenkaste pike nastanejo, ker te živalice sesajo rastlinski sok. Tak paradižnik je na mestu vboda trd. To so ščitaste stenice, pri nas jim rečemo smrdljivci, če se jih dotaknete ali celo stisnete vam na rokah ostane zelo neprijeten vonj ~ smrad. So različnih velikosti in barvnih kombinacij. Od lani jih bolj pogosto najdem na vseh kapusnicah, kjer so običajno rdeče črne, na fižolu zelene in črno bele, na paradižniku zelene in na malinah rjave.

Vsem pa je značilen smrad.

 

vrtnica

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

2. sep 2021 9:50

Tudi mi jih imamo - pomaga samo vztrajno pobiranje. 

Pri nas je najhuje na kapusnicah - kolerabico in brokoli so dobesedno uničile.

 

RadaJem

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

6. sep 2021 0:27

Je možno da so uničle nedavno posajen radič zraven paradižnika? Opazil sem samo nekoliko obgrižene liste, živalce nobene. Korenina je bila cela radič pa se je ves počasi posušil. Slab prizor za solatnega požeruha.

Posadil sem 18 novih sadik ampak vprašanje kaj bo. Najraje bi jih z ogrnil s tistim finim belim pregrinjalom..ne vem kako se mu že reče.Do solate bi prišlo manj žarkov.

Sporočilo je spremenil(a) vegetar dne 6. sep 2021 00:30

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

6. sep 2021 10:11

@vegetar, bi lahko bili polži? Čez dan se skrijejo

 

robida

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

14. sep 2021 20:51

možno. naslednjo sezono grem na jago da vidim

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

18. sep 2021 0:44

Ko sem ravno omenil solato bom še nekaj vprašal okoli nje.

Te dni sem dal v cvetlična korita kupljeno zemljo in vanjo vstavil sadike endivije in radiča misleč da bom imel zaradi toplejšega podstrešja in na varnem pred polži ter ostalo živalsko populacijo že kmalu solatno požrtijo

Zatem pa sem novinec opazil da na škatli med drugim piše 30x40

https://www.ortomio.it/le_piante_da_orto_varieta.php

https://www.ortomio.it/le_piante_da_orto_varieta.php

Korita so dolga 60 cm, široka 18 cm. V vsako sem dal 3 sadike kot se spodobi za pelargonije, ki pred okni cvetijo že celo poletje.

Mislim da bom moral sadike že kmalu prestavit v nekaj večjega pa me vseeno prej še zanima če se da kako pogolfat da bi bile dobre tudi manjše dimenzije. Če prav mislim gre za potrebo korenin po prostoru.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. sep 2021 7:42

Čisto uspešno bodo rsstle v tem kotitu. In sproti jim lahko obtrguješ zunanje liste,  za solato, seveda, tako delam s solatami v loncih že dolgo, uspešno rastejo dalje in dajo veliko pridelka. Tudi z običajnmi solatami počnem enako.

rimljanka

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

18. sep 2021 13:48

Če to že dolgo počneš potem mogoče veš tudi če so navadne šipe dobre za zelenjavo oziroma ali prepuščajo žarke ki jih zelenjava potrebuje. Če so na rastlinjakih vgrajene navadne šipe potem bi morale biti vredu.

Vem samo to da navadne šipe ne prepuščajo celega svetlobnega spektra in če se prav spomnim človek preko navadne šipe ne more tvoriti vitamina D.

Za pleksi steklo se spomnim da prepušča vse žarke.

Sporočilo je spremenil(a) vegetar dne 18. sep 2021 13:49

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. sep 2021 15:40

Vegetar, moja korita so zunaj, ob južni fasadi hiše, pokrita s kopreno.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti