Pralna in kuhinjska soda bikarbona

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

tema odprta - 22. avg 2021 14:00 | ogledi: 1.922 | odgovori: 15

V predal za mehčanje sem v primeru kuhanja belega perila 90°C dolgo dodajal kuhinjsko sodo bikarbono. Nekaj sem jo dodal tudi prašku.

Pri pranju barvnega/črnega perila pa sode nisem uporabljal. Takrat sem v predal za mehčanje nalil malo kisa za vlaganje ki služi za mehčanje in razvonjavanje.

 

Kot vidim obstajata dve vrsti sode:

-kuhinjska soda bikarbona ima oznako NaHCO3

-pralna soda ali natrijev karbonat ima oznako Na2CO3

 

Za jedilno sodo ki se uporablja za mehčanje sem delal prav ko sem jo dal v predalček za mehčanje.

Ne vem pa kako uporabljati pralno sodo. Bi jo moral dodati pralnemu prašku? Kot rečeno sem do sedaj prašku za belo perilo dodajal jedilno sodo kar je bilo verjetno narobe.

veronika65  

član od: 14.4.2018

sporočila: 29

22. avg 2021 15:23

Tole vprašanje pa je prav gotovo pisano na kožo Rimljanki in prepričana sem, da bo odgovor sledil, ki bo zagotovo verodostojen.

veronika65

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. avg 2021 15:54

Nak, veronika65, moje področje je vezano na živo naravo. Tule gre za čisto kemijo in odgovor prepuščam kemikom med nami.

rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. avg 2021 10:25

Mislim, da bi limnol znala odgovoriti.

Pa elaphus, samo je že dolgo nisem zasledila?

 

mamamia

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. avg 2021 16:30

Limnol ne bi znala odgovoriti. Niti o tem, kako naj bi NaHCO3 mehčal vodo, ko pa poveča karbonatno trdoto, niti zakaj bi dodala Na2CO3 pralnemu prašku, ki so ga izumili zato, da ni treba pacati s sodo in lugi, s katerimi lahko gre hitro kaj narobe.

Mogoče bi se s sodo človek lotil kakih madežev, pa še to ne vseh, pa še to ne brez tehtnice in merilne čaše, ampak bi prej le bilo dobro malo pogledat tudi v stare kemijske učbenike iz osnovne šole. Pa kaj, ko se nam vsem skupaj večinoma ne da. 

Sonja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. avg 2021 19:47

Pošteno. Se sama ne vem, zakaj sem ga nekaj časa biksala s sodo bikarbono. Ni se dobro končalo, skoraj nov stroj sem pokvarila, šel je grelnik. Nikoli več, mogoče na roke, če je res potrebno. Kot je rekla Sonja, zato je pralni prašek. 

naor

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

23. avg 2021 20:29

Jaz pa v stroj, ko perem zavese,  obvezno dam eno žlico sodebikarbone (tisto, ki jo kupim na polici za pecivo). Prav tako dam v belo perilo po eno žlico direkt v boben. Res je ne vsakokrat. Alkoholni kis pa dam v predalček za mehčalec, spet ne vsakokrat.

Pozdravček!

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

23. avg 2021 21:11

Ja, saj občasno je ok, ampak včasih narediš neumnost. Nekje prebrala, niti ne vem več kje in v želji, da bo belo se bolj belo, ah. Saj je mimo, ampak človek je samo človek, včasih ne moreš verjeti, da si res naredil neumnost. Na srečo jih ni ravno veliko.

 

naor

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

24. avg 2021 23:18

Soda ne more pokvarit grelca saj raztaplja kamen in v bistvu čisti pralni stroj.

 

Tako je, počakajmo raje nekoga ki se spozna na te stvari pa naj on odgovori.

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

25. avg 2021 9:21

Sicer nisem kemik, zato lahko le laično povem, da že leta uporabljam pralno sodo za dodatek zelo umazanemu perilu, kjer mi ni treba skrbeti za ohranjanje barv, belemu perilu, vedno pa dodam tudi beli kis. Za odstranjevanje neprijetnih vonjav in čiščenje pralnega stroja občasno dam v boben večjo količino kisa, v predalček za prašek pa sodo in prazni p

Pralna soda je zelo močno čistilno sredstvo. Uporabljam jo tudi za zamaščene dele kuhinje, npr. napa, zgornja površina elementov itd.. Ob dotiku z vodo začutiš toploto, ki raztaplja še tako trdovratni mastni madež. Je pa zelo agresivna in je nujno uporabljati rokavice.

Takšne so pač moje osebne izkušnje.

kara

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

25. avg 2021 9:48

Ne samo rokavice, toplo priporočam tudi zaščitna očala. Malo razžrte roke so mala malca, mine samo od sebe, oči so pa nekaj čisto drugega. Ne se hecat. 

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti