Pogrevanje zelene

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 5. maj 2021 11:03 | ogledi: 1.605 | odgovori: 10

Obožujem zelenjavno juhico, v kakršni koli obliki. Vedno ali vsaj pogosto, je v mojih juhah tudi zelena, gomoljna ali stebelna, ker pač sodi zraven.

Sem pa nedavno na TV  slišala nutricistko, ki je odločno povedala, da zelene nikakor ne smemo pogrevati, ker je to zelo škodljivo. Celo strupeno in povzroča raka.

Jaz nikoli ne skuham juhe samo za enkrat, ampak jo imam za par dni. Tudi za lahko večerjo.

Sedaj sem v dilemi, naj se odpovem priljubljeni zelenjavi ali pač ne? Doslej sicer nikoli nisem pogrevala le gobove juhe, druge pa vse.

kara

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

5. maj 2021 12:30

In ta nutricionistka je kdo? Kakšne reference ima? 

peter

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

5. maj 2021 12:31

Kaj vse človek izve na stara leta!

Ne mislim se odpovedati nobeni zelenjavi zaradi pogrevanja, včasih pride tako, da je le to nujno, še največkrat  ričet in njemu podobne mineštre, ki vsebujejo kar precej gomoljne zelene in še vedno drži, da je drugi dan boljši. Pa bo, kar bo.

lp, mzm

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. maj 2021 16:09

ibiza je napisal/a:

In ta nutricionistka je kdo? Kakšne reference ima? 

peter

Si me prehitel.

Na odgovor torej čakava oba.

rimljanka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

5. maj 2021 16:26

To je bila ena od jutranjih oddaj pred nekaj časa in bila je gostja. Za nutricistko pa žal ne vem njenega imena in naziva.  Začela sem bolj pozorno poslušati in  gledati, ker je omenila to temo. Namreč, kaj se absolutno ne sme  pogrevati. Omenila je posebej špinačo, rdečo peso in zeleno. S pogrevanjem naj bi postala ta živila toksična in rakotvorna.

Zdaj že nekaj časa s slabim občutkom uživam zeleno v pogreti juhi, ( še vedno jo),  zato sem sklenila vprašati na ta forum, kjer pa vem, da nekaj je strokovnjakov.

kara

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

7. maj 2021 15:49

Zgodbe o rakotvornosti in rakoščitnosti (izraz sem si pravkar izmislila) pri teh in onih živilih so zelo stare in se tudi ciklično obračajo, kaka vrsta hrane je pred 20 leti zanesljivo povzročala raka, čim si jo dal v nakupovalni voziček, petnajst let kasneje je pa pred njim povsem zanesljivo ščitila (od kave do paradižnika).

Po drugi strani pride dandanes v medije vsak, ki se razglaša za strokovnjaka, ne glede na to, ali je opravil kako ustrezno šolanje ali ne; dodajmo k temu še kupe bull****a, ki se ga da prebrati na internetu, pa smo tam, kjer smo.

Za tiste, ki razumejo angleško: preberite si tale članek (koristi sicer nekaj osnov iz organske kemije in epidemiologije), https://www.bbc.com/future/article/20190311-what- za ostale čisto kratek povzetek: če obstaja statistično šibek, ampak od naključja vseeno različen sum, da rdeče meso lahko povzroča *nekatere* vrste raka (zaenkrat velja (izkaže se sicer, da to velja za prekajene, dimljene in podobne zadeve, in da je rak, pri katerem so uspeli dokazati malo povišano tveganje, rak debelega črevesja in ne rak nasploh), pa pri uživanju kakršnekoli zelenjave še ni uspelo dokazati povezave. (Sama dodajam, da so nas njega dni učili, da je rak na želodcu pri vzhodnjakih povezan z uživanjem močno soljene in fermentirane zelenjavo, ampak zdajle nimam časa preverjati.)

Za vse: kadarkoli vas kdo s čim straši ali vam grozi, je zelo verjetno, da vam bo v naslednji minuti poskušal kaj prodati, bodisi kako politično idejo ali pa kak šmafu pripravek, ki naj bi vas ozdravil vseh nevarnosti, in prav gotovo niste vi tisti, ki boste od tega imeli kakršnokoli korist.

lp, proxima

 

 

 

lili5  

član od: 27.8.2018

sporočila: 31

7. maj 2021 21:34

po enem hitrem prebrskanju strica googla na temo pogrevanja zelene sem našla, da naj bi se pri obdelavi pri visokih temperaturah zelenjavi, ki vsebuje veliko nitratov (zelena, špinača, korenje in rdeča pesa) iz slednjih izločale karcinogene snovi, vendar nobena študija tega ni dokazala oz. so rezultati mešani. jaz osebno ne verjamem v take zadeve, če ima dober okus, je zame ok sploh po prakticiranju pogrevanja hrane že celo življenje. hja, dobra stara gorenjska vzgoja: stran pa namo metal

lili5

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

8. maj 2021 20:54

lili5 je napisal/a:

po enem hitrem prebrskanju strica googla na temo pogrevanja zelene sem našla, da naj bi se pri obdelavi pri visokih temperaturah zelenjavi, ki vsebuje veliko nitratov (zelena, špinača, korenje in rdeča pesa) iz slednjih izločale karcinogene snovi, vendar nobena študija tega ni dokazala oz. so rezultati mešani. jaz osebno ne verjamem v take zadeve, če ima dober okus, je zame ok sploh po prakticiranju pogrevanja hrane že celo življenje. hja, dobra stara gorenjska vzgoja: stran pa namo metal

lili5

No, kar se tiče visoke temperature, je kolikor vem res dokazano, da ni priporočljiva - vendar je to zelo relativen pojem: za toplotno obdelavo pri visoki temperaturi kuhanje juhe pač ne pride v poštev, mogoče edino za začetno praženje. Večina živilcev (in gostincev) pod pojmom visoka temperatura razume nekje nad 180°C. Vem, da so problematične maščobe, ki so segrete nad točko dimljenja in tudi beljakovine in ogljikovi hidrati, za katere pa res ne vem, kolikšna je še sprejemljiva temperatura obdelave. Po drugi strani je za pasterizacijo 80°C že kar visoka temperatura...

peter

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. maj 2021 21:49

Človek se pa res vse življenje uči. Pravkar sem izvedela, da že več kot petdeset let delam vse, da bi si na glavo nakopala težave zaradi spremenjenega razmerja proteinov pri pogrevanju rdečega mesa (c/p od tule: https://kulinarika.net/zdravo/teh-jedi-ne-smete-pogr )

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

lili5  

član od: 27.8.2018

sporočila: 31

13. maj 2021 18:54

ibiza je napisal/a:
lili5 je napisal/a:

po enem hitrem prebrskanju strica googla na temo pogrevanja zelene sem našla, da naj bi se pri obdelavi pri visokih temperaturah zelenjavi, ki vsebuje veliko nitratov (zelena, špinača, korenje in rdeča pesa) iz slednjih izločale karcinogene snovi, vendar nobena študija tega ni dokazala oz. so rezultati mešani. jaz osebno ne verjamem v take zadeve, če ima dober okus, je zame ok sploh po prakticiranju pogrevanja hrane že celo življenje. hja, dobra stara gorenjska vzgoja: stran pa namo metal

lili5

No, kar se tiče visoke temperature, je kolikor vem res dokazano, da ni priporočljiva - vendar je to zelo relativen pojem: za toplotno obdelavo pri visoki temperaturi kuhanje juhe pač ne pride v poštev, mogoče edino za začetno praženje. Večina živilcev (in gostincev) pod pojmom visoka temperatura razume nekje nad 180°C. Vem, da so problematične maščobe, ki so segrete nad točko dimljenja in tudi beljakovine in ogljikovi hidrati, za katere pa res ne vem, kolikšna je še sprejemljiva temperatura obdelave. Po drugi strani je za pasterizacijo 80°C že kar visoka temperatura...

peter

Seveda nisem mislila do 180°, vendar toliko da zavre

lili5

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti