Kulinarično popotovanje

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 27. jan 2021 9:59 | ogledi: 6.838 | odgovori: 55

Ojla, dolgo se nisem tu oglasila, včasih sem bila pa precej redna gostja;). Vmes nismo nehali kuhat, v bistvu moramo zdaj še več:D.

Ker trenutno nikamor ne smemo, še do dedija na Primorsko ne, smo se odločili, da po par letih "ideje v oblaku" (beri moji glavi;) zadevo speljemo in se odpravimo na kulinarično popotovanje okoli sveta.

1. razlog, da pišem sem: vem, da je net poln idej in tudi kuharic imam za celo steno v kuhinji (dobesedno!), ampak ker vem, da je tu dosti ljudi, ki živi v tujini ali ima nekoga v tujini, se mi zdi vseeno fajn vprašat za nasvet "iz prve roke":). Pa tudi sicer več glav več ve, zato se priporočam za ideje od vseh, ni treba, da imate strica na Portugalskem;)

2. razlog pa je, da bi se nam mogoče kdo želel pridružit - trenutno se vsi pritožujejo, da se v karanteni samo redijo in dolgočasijo (ne vem, kako slednje uspe ljudem, prvo si nekak predstavljam;), pa bi mogoče komu popestrilo dan:).

Torej: zbiram predloge za različne konce sveta, od koder pač veste kaj pametnega... Sama pa bom pisala sem to, kar bomo jedli mi oz. ideje, ki sem jih našla (ker vseh še nikoli nismo uspeli uresničit, saj imajo se vedno množijo ko miši - več ko jih je, več se jih naredi)...

Gre kdo z nami?

Temo je spremenil(a) Veri dne 27. jan 2021 10:03

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jan 2021 10:31

Aja, še seznam držav, ki jih bomo obiskali v prvem krogu (prvo leto) - če nam bo všeč, bomo šli še enkrat okoli sveta in obiskali še druge in potem tretje, dokler nam jih ne zmanjka ali otroci tako zrastejo, da ne bojo več za te štose (kar je vprašljivo, če se bo kdaj zgodilo, glede na to, da se starša še nisva zresnila;).

*Če dobim kake fajn ideje za državo/deželo/področje, ki ga ni na seznamu, ga bomo z velikim veseljem vključili (tamali so tako vedno za, tavelikega pa tudi ni težko prepričat, sploh ko se gre za hrano;).

Avstrija in Nemčija
Srednja in Vzhodna Evropa: Češka, Slovaška, Poljska

Skandinavija: Danska, Norveška, Švedska in Finska

Rusija
Mongolija
Japonska
Korejski polotok
Kitajska
Filipini in vsi mali otočki tam okoli (vse tiste "nezije";) Mikronezija, Polinezija...)

Avstralija in Nova zelandija
Indonezija (ja, ta "nezija" je posebej, ker si vsekakor to zasluži;)

Vietnam in Tajska: tega se najbolj veseli oči

Južna Indija
Severna Indija
Bližnji vzod: Iran, Irak, Sirija, Libanon in Izrael

Turčija
Severna Afrika: Maroko, Alžirija, Tunizija, Libija, Egipt,...

Srednja Afrika: teh je preveč, da bi vse naštela, niso pa ravno znani po hrani (bolj po pomanjkanju le-te), zato se tam ne bomo tako dolgo zadržali - pa ker bo verjetno prišla na vrsto ravno na morju, kjer jemo glede na to, kaj prinesemo s seboj;) in še ne vem, katere bomo izbrali v svoj jagodni izbor. Ostanite prilopljeni, če vas zanima, hehe.

Južna Afrika: ne mislim samo države, ampak cel del, spet preveč za naštevat in še ne vem, katere bomo izbrali

Južna Amerika: Čile in Argentina
Južna Amerika: Brazilija
Južna Amerika: Bolivija in Peru
Karibi
Mehika: to pa jaz komaj čakam:)

Južni del ZDA: ker ima od Mehike prevzeto kuhinjo, smo ugotovili, da ne bi bilo napačno, če bi ga posebej obravnavali, hehehe

Indijanci, torej kultura in kuhinja pred KK, ker je milo rečeno nekaj čisto drugega od moderne Ameriške...

Severni del ZDA: ker pač moramo tudi najbolj nezdravo kuhinjo poizkusit, je že razlog, zakaj so Američani tako debeli, hehe;)

Kanada

Eskimi oz. Inuiti
Irska in Velika Britanija
Francija
Španija in Portugalska
Grčija
Balkan

Južna Italija
Severna Italija: ja, dve Italiji, vem, čeprav ni tako velika, ampak kulinarično je pa... njamsi:)
Slovenija

Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 27. jan 2021 10:32

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

27. jan 2021 10:50

Veri, 

lepo te je spet brat

Ideja mi je vsec. Sem za

 
"Stressed is desserts spelled backwards!"

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jan 2021 12:10

Juhu, več kot nas je vsaj virtualno skup, lepše bo:). Mi smo obdelali Avstrijo in se trenutno mudimo v Nemčiji. Če tamali od vsega skup odnesejo samo to, da je svet velik in da ima vsak narod kaj dobrega, je to tudi nekaj, ne?;) Pa še dobro bomo jedli - samo načrtovat je treba kosila, ker nismo navajeni kaj dosti v trgovino hodit, to je edina caka - sicer pač naredim iz tega, kar imam doma:D. Bom objavila seznam idej in slikice, kaj bomo jedli: ali tu, če bo zanimanje, ali pa na blogu, da ne smetim tu.

PS: ne morem verjet, da se me še kdo spomni, hehe:).

Kolebnica  

član od: 12.3.2017

sporočila: 24

27. jan 2021 13:48

Super ideja! Moja deca so sicer že veliki, ampak imamo 1x mesečno večerjo, kjer se prirpavimo nekaj dobrega, za kar čez teden zmankuje časa.

Mi vedno, ko pridemo iz potovanja skušamo poustvariti najboljše jedi, ki smo jih tam jedli.

 

Vas bom z veseljem virtualno sledila!

Kolebnica

patricija  

član od: 4.1.2005

sporočila: 109

27. jan 2021 15:28

Super ideja, z veseljem vas bom spremljala. Jaz ponavadi samo planiram, kako bom kaj poustvarila. Paello sem naredila po dveh letih od takrat, ko sem prišla iz Španije.

Pozdrav, Patricija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. jan 2021 20:38

Kolebnica, super ideja, upam, da se bojo tudi naši radi vračali domov na kako večerjo:).

patricija, nikoli ni prepozno, veš, koliko časa je ta ideja čakala? 2 leti je čiiiisto ok:) Paella pa ena najnaj jedi, lubi je čisto nor nanjo in vsi bi jo večkrat jedli... samo denarnici ni najbolj prijazna s tistimi rakci:D. Sicer pa ena naj-jedi!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

27. jan 2021 21:13

Nekaj idej, vse že pripravljeno, veliko od tega večkrat, ker smo veliki ljubiteji vsemogočih jedi z vseh koncev sveta. Kamorkoli sem že šla, sem privlekla s sabo vsaj eno kuharsko knjigo tiste države plus značilne začimbe, kak kos posode ali drug pripomoček (iz Burme sem v nahrbtniku nosila cedilko na skoraj meter dolgem lesenem ročaju). Če pa je kdo šel v državo, v kateri sama nisem bila, sem seveda prosila za kuharico od tam. Nedano sem preštela kuharske knjige in jih naštela natanko 223, med njimi nekaj izjemno redkih (iz Senegambije na primer, pa dvojezična arabsko-francoska knjiga o ramazanskih jedeh, celo iz Severne Koreje sem prinesla knjižico z recepti ...). Imela sem tudi knjigo receptov o jedeh in znanih filmskih prizorov, pa je bila svakinja tako navdušena, da sem ji jo podarila ). Tako da je ves svet zastopan, vsaj na polici in tudi na naš mizi, če mi že vseh celin ni uspelo v živo obiskati. 

Nekaj receptov je tudi na Kulslo, če koga morda zanima. 

Pa tole morda: 

https://www.kulinarika.net/mojakulinarika/blogi/327/

https://www.kulinarika.net/mojakulinarika/blogi/331/

 

Iran - abgušt, tas kebab

Indija - piščačji kari

Turčija - kebab pisatcijami (mesne kroglice iz jagnjetine z mletimi pistaicijami)

Francija - rakovi repki v bešamelu, ocvrto 

Vietnam - zeljna solata s piščacem in praženimi arašidi

Uzbekistan - mesna juha z rezanci

Severna Koreja - hladni riževi rezanci z mesom in zelenjavo

Italija - arančini ali riževe kroglice Montalbano (poimenovane po moje zaradi inšpektorja ...)

Rusija - boršč, blini

Poljska - jabolčna pita z metinim sirupom

Tajska - ribje kroglice na mangu

Španija - piščanec v česnovi omaki

Mehika - bunuelos

Kitajska - govedina ali piščanec z ingverjem v ostrigini omaki

Slovenija - jota (primorska)

Bosna - kvrguša

Srbija - trljanica

Kosovo - kosovska ponev (meso, pečeno na kajmaku)

Makedonija - gravče na tavče

Hrvaška - brodet

Kuba - ropa vieja (raztrgana srajca)

Zanzibar - biryani

Osrednja Afrika - piščanec yassa

Burma/Myanmar - kumarična solata s praženim sezamom inčilijem

Velika Britanija - Viktorijin sendvič

Nemčija - zretek holstein

Madžarska - palačinke hortobagy

ZDA - jambalaya

Švedska - mandljeva torta

Norveška - mariniran losos

Grčija - piščanec z okro

Avstrija - salzburški žličniki

Japonska - suši

 

 

 

mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 27. jan 2021 21:16

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

28. jan 2021 7:26

Veri je napisal/a:

 Bom objavila seznam idej in slikice, kaj bomo jedli: ali tu, če bo zanimanje, ali pa na blogu, da ne smetim tu.

Smetiti po kulinarični strani s kulinariko je nemogoče, kar tu objavi.

lp, mzm

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

28. jan 2021 13:54

mišzmoke je napisal/a:
Veri je napisal/a:

 Bom objavila seznam idej in slikice, kaj bomo jedli: ali tu, če bo zanimanje, ali pa na blogu, da ne smetim tu.

Smetiti po kulinarični strani s kulinariko je nemogoče, kar tu objavi.

lp, mzm

   se strinjam. 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. feb 2021 0:21

Ok, začeli smo z Avstrijo:

jedli smo (večine stvari nisem slikala, ker se nam vedno mudi jest;), pa itak poznate to hrano, no): 
- jabolčne žličnike
- carski praženec - šmorn ali šmarn

- krompirjeve kolačke in dunajski zrezek (pa seveda zraven neko zelenjavno omako, da ni presuho in da nas ne pobere od samo krompirja in mesa:D) - na sliki

- jabolčni zavitek - štrudl
- Sacher torto
- kajzerce

Na seznamu idej pa smo imeli še: slamo in seno, kvašene krompirjeve svaljke, zdrobove cmoke, zdrobov štrukelj, cel kup cmočkov in podobnega, od kruhov: Francove kruhke (Franzbortchen), slanike in dunajske šručke, od sladic pa: lešnikovo torto, čokoladno torto, buhtle (te bomo prihranili, ker so tudi v vzhodni Evtopi), miške in piškote.  Če vam je katera od teh bolj všeč;).

 Slike pa se moram še naučit nalagat na tole prenovljeno stran, dokler se ne spravim, so pa tu - sicer pa to hrano verjetno poznate:).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti