Kuhanje krompirja

Mina43  

član od: 22.8.2019

sporočila: 19

tema odprta - 5. nov 2020 13:37 | ogledi: 1.354 | odgovori: 5

Ko smo bili še velika družina, sem velikokrat kuhala jedi na žlico in pa sevede jedi, ki so bile nasitne. Poleg od doma poznanih sem poskušala tudi jedi iz drugih dežel in sevede najprej iz drugih slovenskih pokrajin. Tako sem odkrila med mogim drugim joto, ciganski golaž in boranijo. Pri vseh teh jedeh sem vedno pazila, da sem ali krompir skuhala posebej (jota) ali pa dodala paradižnikovo mezgo šele, ko je bil krompir že tako mehak, da je razpadel. Prva stvar, ki sem si jo zapomnila pri jedeh s krompirjem je ta, da krompir ostane trd, če je v tekočini v kateri se kuha samo kanec kisline (paradižnikova mezga). Ne vem, ali sem izbirčna, ampak kuhan krompir mora biti tako mehak, da se ga da z vilicami ali z žličko popolnoma zdrobiti. 

 

Mina43

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

5. nov 2020 14:13

Si me spomnila na kuhanje moje prve jote, daleč nazaj. Seveda jaz pametna nisem poslušala tašče, da se krompir kuha posebaj. Dala sem ga k repi.Seveda, se ni skuhal, bil trd. Potem pa sem ga pobirala ven

 

dari

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. nov 2020 15:13

Zelenjava nasploh ostane rada  čvrsta, če jo kuhamo z dodatkom kislih sestavin. Včasih to lahko tudi izkoristimo.  Ko recimo kuhamo kompot iz bučk v vinu. Čvrsti koščki bučk izpadejo kot kompot iz hrušk.

 

Cila

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

5. nov 2020 17:21

Mina43, jaz vedno skuham krompir posebej. Se mi je enkrat zgodila ta napaka, da sem ga dodala k joti in seveda jezila nad neskuhanim krompirjem. Edino bograča nisem nikoli kuhala. Saj bi tudi za bograč veljalo isto pravilo? 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

5. nov 2020 17:43

Nekajkrat sem bila zraven pri kuhanju bograca, vsakič so dali krompir direktno v kotlicek. Pa tudi sama sem ga že kuhala tako. Mislim, da je zelje, repa tako kisla, da se krompir ne skuha dovolj. Ali pa večja količina paradižnikove omake.

 

naor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. nov 2020 18:10

Krompir se ne skuha, če je v loncu skupaj s svežim paradižnikom. Mezge, kečapi, koncentrati in podobno ne vplivajo na to, da krompir ni mehek. Vsak po mojih izkušnjah ne. V bograč gre krompir direkt v pisker, nič kuhanja krompirja posebej. Saj se vendar med kuhanjem navzame okusa. Pa pri joti enako - tašča jo kuha nenehno s krompirjem vred pa je ta tako mehak, kot mora biti. 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti