Corona objemanje

tema je zaklenjena

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. avg 2020 6:58

Joj, kakšni razvajenci smo!

Upiramo se zaradi enih ubogih mask ob vstopu v zaprte javne prostore. Če že zaradi drugega ne, bi jo nataknila zaradi solidaranosti z ljudmi, ki v njih delajo in jih morajo nositi ves delovni čas. Meni je bilo že leta nazaj zelo všeč, ko sem gledala zimske posnetke iz Japonske, ko je bilo videti prenekaterega Japonca/Japonko nositi masko zunaj v javnosti. Mi smo pa vsi prehlajeni veselo kašljali med druge in širili (navadno) gripo. Za našo družino sem že takrat kupila zavitek mask, da jih bom nosila doma , če bom prehlajena kašljala in smrkala. V javnost z njimi nisem upala ,  bi me ljudje kaj čudno gledali. Upam, da bo tudi po koroni nošnja mask pri prehlajenih in kašljajočih ljudeh ostala praksa. Vsaj v čakalnicah zdravstvenih domov, polnih bolnih in kašljajočih.   A se bojim, da ne bo. Egoistom, kot smo, za druge ni mar.

Virusa te maske res ne zadržijo, preprečijo pa, da bi naša slina in drugi vlažni delci pršeli naokoli. Ni toliko namenjena zaščiti nas samih, kot preprečevanju širjenja morebitne okužbe. Seveda smo vsi prepričani, da smo zdravi. Pa smo res?   Predvidevam, da bo zaradi nošenja mask tudi običajne  gripe in podobnih obolenj manj.

Po internetu se pa širijo neverjetne novice. Tudi take, da virus pri temperaturi nad 30 °C ne obstane. Pa ima že naše telo čez 36 °C.

Rekla bi, da ni problem v maskah, važno je, da se upiramo. Branimo svojo pravico do svobodne odločitve?  Ali lastnega udobja?  Vse v redu, dokler s tem ne delamo škode drugim.

O teorijah zarote pa raje ne bi. V srednjem veku so bile za vse krive čarovnice.

 

 

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 4. avg 2020 07:01

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 616

4. avg 2020 9:46

johana je napisal/a:

https://www.delo.si/polet/moje-tretje-rojstvo-pre

 

Sijasaja, upam, da boš prebrala to zgodbo in se malo zamislila , glede na to, da praviš, da ne verjameš v corono. 

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

poskusila sem brati, a dalje do "molitev" ni šlo ... saj ni čudno, da verjamete tudi takim zgodbicam ... lahko ti še jaz kaki roman napišem? o raku, operacijah, sepsah?

Ankin zapis pa sem prebrala z užitkom 

sijasaja

Sporočilo je spremenil(a) sijasaja dne 4. avg 2020 09:54

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12653

4. avg 2020 10:35

Cila je napisal/a:

Joj, kakšni razvajenci smo!

Upiramo se zaradi enih ubogih mask ob vstopu v zaprte javne prostore. Če že zaradi drugega ne, bi jo nataknila zaradi solidaranosti z ljudmi, ki v njih delajo in jih morajo nositi ves delovni čas. Meni je bilo že leta nazaj zelo všeč, ko sem gledala zimske posnetke iz Japonske, ko je bilo videti prenekaterega Japonca/Japonko nositi masko zunaj v javnosti. Mi smo pa vsi prehlajeni veselo kašljali med druge in širili (navadno) gripo. Za našo družino sem že takrat kupila zavitek mask, da jih bom nosila doma , če bom prehlajena kašljala in smrkala. V javnost z njimi nisem upala ,  bi me ljudje kaj čudno gledali. Upam, da bo tudi po koroni nošnja mask pri prehlajenih in kašljajočih ljudeh ostala praksa. Vsaj v čakalnicah zdravstvenih domov, polnih bolnih in kašljajočih.   A se bojim, da ne bo. Egoistom, kot smo, za druge ni mar.

Virusa te maske res ne zadržijo, preprečijo pa, da bi naša slina in drugi vlažni delci pršeli naokoli. Ni toliko namenjena zaščiti nas samih, kot preprečevanju širjenja morebitne okužbe. Seveda smo vsi prepričani, da smo zdravi. Pa smo res?   Predvidevam, da bo zaradi nošenja mask tudi običajne  gripe in podobnih obolenj manj.

Po internetu se pa širijo neverjetne novice. Tudi take, da virus pri temperaturi nad 30 °C ne obstane. Pa ima že naše telo čez 36 °C.

Rekla bi, da ni problem v maskah, važno je, da se upiramo. Branimo svojo pravico do svobodne odločitve?  Ali lastnega udobja?  Vse v redu, dokler s tem ne delamo škode drugim.

O teorijah zarote pa raje ne bi. V srednjem veku so bile za vse krive čarovnice.

 

 

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 4. avg 2020 07:01

 

 

 

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

4. avg 2020 16:25

Cila, popolnoma se strinjam.

Sonja

_jernej_  

član od: 30.9.2006

sporočila: 5

4. avg 2020 16:46

Da se ne spuščam v politiko maska da ali ne, samo v razmislek.

Smo namreč tudi ljudje, ki težko nosimo masko.

Imam hujšo obliko seboreičnega dermatitisa po obrazu, okrog nosa in nad usti najbolj. Po 10 minutah z masko dobim zagon, ki ga potem zdravim 7 dni. Zaradi tega zelo težko grem kamorkoli, kjer je potrebna maska.

Moj kolega zelo slabo sliši in bere iz mimike in ustnic. Z maskami se praktično ne more pogovarjati s trgovkami, ker jih enostavno ne razume, ne more brati z ustnic.

Posledice vpliva "okamenelih" obrazov na ljudi (ljudje z masko so neosebni, ker svoja čustva sporočamo v glavnem z obrazom), če bo to trajalo dlje časa, bodo pa čez leta verjetno ugotavljali psihologi. Morda bi lahko vsaj nekatere od tistih, ki so iz neznanega razloga na cesti zavili v ograjo ali pa s kladivom pokončali ženo in potem še sebe, šteli med žrtve korone.

Kot sem rekel, samo za razmislek.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. avg 2020 17:47

Jernej, to pa bi seveda zaslužilo posebno obravnavo. Taki z občutljivo kožo in slušno prizadeti. 

A od teh, ki so se doslej oglašali, se ni nihče skliceval na kaj podobnega. Poudarek je bil na pravici do nenošenja mask nasploh. In moji odgovori so veljali tistim, ki nimajo podobnih problemov.  

 

Cila

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

4. avg 2020 19:29

Osebno poznam družino, v kateri je bil med člani potrjen covid-19. Ni jim bilo lahko  in zato še toliko bolj in  ves čas upoštevamo vse napotke in se držimo zase. 

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

4. avg 2020 20:20

Masko uporabljam v zaprtih javnih prostorih.

Zelo me moti, da ne morem videti obrazov ljudi, s katerimi tam komuniciram, saj je sporočilnost pri izključno verbalni komunikaciji brez obrazne mimike precej slabša. Dobro, še vedno obstaja telesna govorica, vendar je tudi ta zelo okrnjena zaradi zapovedane "socialne distance"  - mimogrede, gre za neposrečeno oziroma dvoumno izbiro corona terminologije.

Več o dilemi in  razlikovanju pojmov: socialna distanca vs socialno distanciranje & omejevanje socialnih stikov & omejevanje fizičnih stikov (v povezavi).

Osebno menim, da bi bil takrat, kadar govorimo o zaželeni fizični razdalji med dvema osebama oziroma več osebami, izraz telesna ali fizična oddaljenost vseeno bolj primeren.

Se pa popolnoma strinjam z Jernejem , da je problem nošenja mask in pa tudi socialnega distanciranja v najširšem pomenu besede večplasten.

Najbolj zaskrbljujoče in problematično oziroma na dolgi rok tudi potencialno nadvse škodljivo pa je (oziroma bo) večmesečno ali morda celo večletno nošenje mask in omejevanje socialnih stikov za odraščajoče mladostnike, šolarje, malčke oziroma vrtičkarje, predvsem pa za najmlajše otroke, za dojenčke in novorojenčke - gre namreč za t.i. učinek  "zamrznjenih obrazov", ki ima za mlade in najmlajše, ki se šele učijo oziroma še nimajo razvitih socialnih veščin, lahko katastrofalne posledice pri odraščanju, socializaciji, oblikovanju osebnosti: "The Still-Face Experiment", Edward Tronick.

Več o maskah in covid-19 distanci:

https://eipmh.com/mothers-with-mask-or-the-stil

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2020/may/07/patt

https://www.fatherly.com/health-science/still-face-exp 

 
Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 5. avg 2020 06:50

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

5. avg 2020 11:30

Maska ja, kjer je potrebna. Objemanje, z najbližjimi, po dolgem času, ko smo se ponovno videli. Umivanje rok, pa je tako samoumevno. Mi je bilo vedno nekako neprijetno v trgovini prijemanje vozičkov in seveda sem si takoj po prihodu iz trgovine umila roke. Imamo sorodnike na Tajvanu, kjer so maske pač stalnica in se ne pritožujejo. In tudi splošno stanje glede virusa je med najboljšimi.

dari

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2396

5. avg 2020 12:37

Jaz se pa od začetka tele corone ne objemam in ne rokujem, tudi z najbližjimi ne. So mladi, vsepovsod hodijo, tk da sem se tako odločila. Žal.. Objemanje in poljubčkanje odpade. Jim pokažem, da jih imam rada  brez tega.Tile vozički pa res. Hodim samo v manjšo trgovino, veliki centri odpadejo, pa tudi že prej nisem veliko tja zahajala.Masko si pa nataknem v trgovini. Hitro nakupim in zgasnem čimprej ven. Pa želim si zelo močno, da tole nekako čimprej mine pa brez velikih posledic za vse nas.

Anemiilat

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti