Corona objemanje

tema je zaklenjena

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

26. sep 2020 18:59

Dvorana, oprosti, a mislim, da je slovnica še kako pomembna, vsaj toliko, da pokažemo lep odnos do našega jezika. Slabo se piše narodu, ki maternega jezika ne spoštuje.. je zapisal pomemben Slovenec pred več kot sto leti. Jaz se pač tega držim in se za to borim. In mi je mar! 

marjja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. sep 2020 19:02

Marjja, te povsem podpiram. 

rimljanka

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

26. sep 2020 20:51

Narečja so mi všeč, bogatijo jezik. Brez ločil, kot ob 18.50 dvorana piše, pa pokaže oceno za slovenski jezik v spričevalu. In nespoštovanje do ostalih, ki tako pisanje berejo/beremo. 

Katrin11

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

26. sep 2020 21:48

Saj nočem netiti prepirov in zamer. Ampak, za božjo voljo! Kdaj smo izgubili spoštovanje do maternega jezika?? Noben evropski narod po mojem mnenju ne dela tako grdo s svojim jezikom..

Pa še nekaj o narečjih: spoštujmo jih in govorimo jih. Ampak zapisati narečje pravilno znajo le redki. Izgovor: pišem po domače kaže bolj na polpismenost, kot pa na zapisovanje narečja ali pogovornega jezika. Tudi za slednje potrebuješ znanje.  Jaz ga žal nimam dovolj, da bi si upala pisati v narečju. Govorim pa dve. 

To je moje mnenje, še danes sem hvaležna mojemu učitelju slovenščine v OŠ, ki mi je vtepel v glavo ljubezen do jezika. Ta gospod je v pokoju napisal tudi slovar našega narečja. Klanjam se mu do tal.

Pa da ne skrenem preveč: ne rokujemo se, pokimamo si in se pozdravimo, nosim masko povsod, varujem sama sebe, kolikor morem. Razni prepotentni potrči in tanje me pa ne ganejo. Pa brez zamere.

marjja

Sporočilo je spremenil(a) marjja dne 27. sep 2020 08:10

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

26. sep 2020 22:22

Tudi jaz sem za spoštljiv odnos do jezika, kar naj se kaže tudi v pisanju. V meri, kolikor kdo zmore. Nismo vsi zelo pismeni, enim pisanje in izražanje gre lažje od rok, enim težje. Nič narobe s tem. A naj se iz zapisov vidi, da se nekdo trudi, da mu ni vseeno, kako je kaj zapisano. Tako spoštovanje do jezika kažejo tudi tisti, ki pisanja pač ne obvladajo najbolje.

Narečja bogatijo, to vemo vsi, a kot je marjja zapisala, ne znamo jih vsi pravilno pisati. Ok, nič narobe za kak poskus, a le, če gre res za poskus, ne pa za namerno pisanje neke spakendraščine. 

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

27. sep 2020 7:10

marjja, mamamia:

Cila

dvorana  

član od: 27.5.2015

sporočila: 293

27. sep 2020 8:31

Slovenščino sem imela zmeraj pet ali štiri tudi v osnovni in srednji šoli,tudi lepopisje ampak se včasih tudi zatipkam.

dvorana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. sep 2020 9:50

Še dobro, da le včasih, dvorana. V tvojem prejšnjem zapisu je vsaj 6 napak. 

rimljanka

johana  

član od: 5.3.2014

sporočila: 12638

27. sep 2020 13:44

   No, sama vem,  da spoštujem slovenščino.   Skoraj  vedno pišem  pravilno in še kako zelo, zelo spoštujem svoj  materin jezik.      Res je, da pišem -preveč dolge stavke.   Trudim pa se, da postavim vejice tja, kjer vem, da spadajo.   Niti slučajno pa ne pišem neke

spakendraščine.   In tudi ne pišem v narečju, ki ga govorimo v mojem okolju.  Jih je pa kar nekaj na Kulinariki,   od katerih bi se pričakovalo, da pišejo pravilno,  v knjizni slovenščini.  Če pa vse to , razen Marjjinega pisanja,  ni letelo name, pa se   .

"Prijazne besede so lahko kratke in preproste, njihov odmev pa je neskončen"(Mati Terezija)

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

27. sep 2020 16:45

Johana, pa še moja pisarija je bila popolnoma dobronamerna prošnja.

Še enkrat: govorjena beseda naj bo čim bolj domače, narečno obarvana, negujmo jo ob vsaki priliki. Ko pa pišemo nekje, kjer nas bere "vesoljna" Slovenija, pa spoštujmo tiste, ki nas berejo, s pravopisom in slovnico. Vsi pa našega narečja in pogovornih besed res ne razmejo.

No, jaz sem taka SLO frikica, da v mojih mailih, SMS-jih ipd ni niti ene zavestno narejene napake. Nobeno ločilo ne manjka, ne črka, moja posebnost pa so razlage v oklepajih-prevečkrat jih uporabim, se prav trudim, da jih je čim manj (zavestno, pravim, se pa že zgodi kakšna napaka ali zatipkanje, seveda).

Moji prijatelji se mi prav bojijo kaj napisati, pravijo, da rajši pokličejo....jih manj kregam, hahaha.

marjja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti